EU-topchef opfordrer til kamp for at sikre europæisk industri

Det er virkelig positivt, at formanden for Europa-kommissionen, Ursula von der Leyen, i sin ”State of the Union”- tale slår fast, at Europa skal kæmpe for at holde industrien på det europæiske kontinent.

Formanden for Europa-kommissionen, Ursula von der Leyen, slår fast i sin ”State of the Union”- tale, at Europa skal kæmpe for at holde industrien på det europæiske kontinent. Foto: 123rf.com..

22.09.2023

SCM.dk

Europa-Kommissionens formand, Ursula von der Leyen, har netop afsluttet sin årlige såkaldte ”State of the Union”-tale om tilstanden i Europa. Dansk Metals EU-chef, Johan Moesgaard Andersen, ser flere gode takter i talen:

”Ursula von der Leyen rammer hovedet på sømmet, når hun slår fast, at Europa skal tage kampen op for at holde industri, vindmøller og teknologi på europæiske hænder. Det er i vores øjne ét af de absolut vigtigste politiske temaer. Hvis ikke vi gør en indsats for at følge med Kina og USA, så risikerer vi jo at miste fremtidens arbejdspladser”, siger Johan Moesgaard Andersen.

En af løsningerne, hvis vi skal sikre den europæiske industri, er gode europæiske handelsaftaler med lande i hele verden.

”Ambitionen om flere handelsaftaler med for eksempel landene i Sydamerika, en grøn industripolitik og en ambitiøs teknologipolitik er også godt nyt. Vælger Europas politikere at gå i denne retning, så er det altså godt nyt for industriens ansatte ude på virksomhederne i Produktionsdanmark”, siger Johan Moesgaard Andersen, EU-chef i Dansk Metal.

Læs også: Universal Robots gør klar til vækst

Manglen på faglærte i Europa er stor, og derfor er det også positivt, at kommissionsformanden i talen annoncerede et stort topmøde for Europas sociale parter næste år.
”Der er brug for flere dygtige smede, svejsere og industriteknikere til at bygge den grønne omstilling. Heldigvis tager den danske regering i disse uger gode skridt i retning af at styrke vores erhvervsuddannelser. Men udfordringen er også europæisk”, siger Johan Moesgaard Andersen.

Han henviser til en ny analyse fra Tænketanken Europa, der peger på, at Europa vil have 6,2 millioner færre personer med en faglært uddannelse i 2030, end vi har i dag.
- PiB
 

Dansk Standard

Sponseret

Standarden for miljøledelse styrker Unika Danmarks vækst og bæredygtighed

Descartes

Sponseret

Pakkeboom stiller nye krav til toldbehandling

Relateret indhold

27.10.2026Fyns Kran Udstyr A/S

Sponseret

Fyns Kran Udstyr udvider udlejningen i Esbjerg med 100-tons-waterbags

27.10.2026Q-SYSTEM A/S

Sponseret

Kan man håndtere forskellige emnestørrelser på samme bane?

SCM.dk

USA vil forlænge pause i ekstra havneafgifter for Kina

SCM.dk

Salling Group prioriterer kritiske varer i beredskabslagre

06.10.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Fleksibilitet som konkurrenceparameter

22.09.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Flere AMR’er giver ikke automatisk et bedre materialeflow

15.09.2026Global AGV

Sponseret

Kom gratis med til PACK EXPO i Chicago

07.09.2026DTU Learn for Life

Sponseret

Udvikl fremtidens produktions- og forsyningskæder

03.09.2026Q-SYSTEM A/S

Sponseret

Q-System får styrket automationssamarbejde gennem AVK-investering

02.09.2026Global AGV

Sponseret

🎟️ Du er inviteret: Kom GRATIS med på Foodtech messe i Herning

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden

Kurset Grundlæggende arbejdsmiljøledelse er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på arbejdsmiljøområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden.

Dato

29.10.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 2: CSRD og ledelsessystemet

Hvordan du bruger dit ledelsessystem til at overholde CSRD.

Dato

29.10.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

29.10.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Grundlæggende miljølovgivning

Dette kursus om grundlæggende miljølovgivning giver dig, der arbejder med ledelsessystemer en indføring i lovgivning angående miljøbeskyttelse, som er relevant, når du for eksempel udfører audits i henhold til ISO 14001. Du får en indføring i centrale love, bekendtgørelser og vejledninger samt disses indbyrdes samspil – det hele tilsat praktiske eksempler.

Dato

29.10.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

29.10.2026

Tid

08:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training

Event Description

Dato

29.10.2026

Tid

08:30

Sted

Online