EU-topchef opfordrer til kamp for at sikre europæisk industri

Det er virkelig positivt, at formanden for Europa-kommissionen, Ursula von der Leyen, i sin ”State of the Union”- tale slår fast, at Europa skal kæmpe for at holde industrien på det europæiske kontinent.

Formanden for Europa-kommissionen, Ursula von der Leyen, slår fast i sin ”State of the Union”- tale, at Europa skal kæmpe for at holde industrien på det europæiske kontinent. Foto: 123rf.com..

22.09.2023

SCM.dk

Europa-Kommissionens formand, Ursula von der Leyen, har netop afsluttet sin årlige såkaldte ”State of the Union”-tale om tilstanden i Europa. Dansk Metals EU-chef, Johan Moesgaard Andersen, ser flere gode takter i talen:

”Ursula von der Leyen rammer hovedet på sømmet, når hun slår fast, at Europa skal tage kampen op for at holde industri, vindmøller og teknologi på europæiske hænder. Det er i vores øjne ét af de absolut vigtigste politiske temaer. Hvis ikke vi gør en indsats for at følge med Kina og USA, så risikerer vi jo at miste fremtidens arbejdspladser”, siger Johan Moesgaard Andersen.

En af løsningerne, hvis vi skal sikre den europæiske industri, er gode europæiske handelsaftaler med lande i hele verden.

”Ambitionen om flere handelsaftaler med for eksempel landene i Sydamerika, en grøn industripolitik og en ambitiøs teknologipolitik er også godt nyt. Vælger Europas politikere at gå i denne retning, så er det altså godt nyt for industriens ansatte ude på virksomhederne i Produktionsdanmark”, siger Johan Moesgaard Andersen, EU-chef i Dansk Metal.

Læs også: Universal Robots gør klar til vækst

Manglen på faglærte i Europa er stor, og derfor er det også positivt, at kommissionsformanden i talen annoncerede et stort topmøde for Europas sociale parter næste år.
”Der er brug for flere dygtige smede, svejsere og industriteknikere til at bygge den grønne omstilling. Heldigvis tager den danske regering i disse uger gode skridt i retning af at styrke vores erhvervsuddannelser. Men udfordringen er også europæisk”, siger Johan Moesgaard Andersen.

Han henviser til en ny analyse fra Tænketanken Europa, der peger på, at Europa vil have 6,2 millioner færre personer med en faglært uddannelse i 2030, end vi har i dag.
- PiB
 

Roima Denmark A/S

Sponseret

European House of Beds har fokus på logistikoptimering

Teknologisk Institut Innovation og Digital Transformation

Sponseret

Vækst kræver robusthed

Mere fra...

08.12.2023SCM.dk

GLS opfører nyt højteknologisk distributionscenter

07.12.2023SCM.dk

Indsamling af bæredygtighedsdata volder problemer

07.12.2023SCM.dk

Tredje kvartal viste lille nedgang i It-branchen

06.12.2023SCM.dk

Rederier har betalt under 1 procent i skat af 472 milliarder

06.12.2023SCM.dk

Digitalisering booster virksomheder

06.12.2023SCM.dk

Større fleksibilitet for chauffører

06.12.2023SCM.dk

Maersk vil investere 500 millioner dollar i logistik i Sydøstasien

05.12.2023SCM.dk

Aarhus-studerende vandt pris for hjælp til lastbilchauffører

Jobmarked

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Er din virksomhed eller ønsker den at blive leverandør til Forsvaret?

Bliv klogere på AQAP-standarderne og deres krav

Dato

13.12.2023

Tid

13:30

Sted

Online

Bureau Veritas
Konference
Cybertrusler - en rundrejse på digitaliseringens bagside | Bureau Veritas Kick Off 2024

Den 4. januar kan du glæde dig til at møde Jeppe Teglskov Jacobsen, Adjunkt ved Institut for Militær Teknologi hos Forsvarsakademiet, som vil tale om "Cybertrusler - en rundrejse på digitaliseringens bagside".

Dato

04.01.2024

Sted

MESSE C, Vestre Ringvej 101, DK-7000 Fredericia

Bureau Veritas
Konference
Fra Kassø til hele verden med Power-to-X | Bureau Veritas Kick Off 2024

Den 4. januar kan du glæde dig til at møde Alexander Reumert, Project Associate hos European Energy A/S, som vil tale om "Fra Kassø til hele verden med Power-to-X".

Dato

04.01.2024

Tid

09:00

Sted

MESSE C, Vestre Ringvej 101, DK-7000 Fredericia

Bureau Veritas
Konference
Accelereret klimatilpasning nu! | Bureau Veritas Kick Off 2024

Den 4. januar kan du glæde dig til at møde Sebastian Mernild, Professor og leder af SDU Climate Cluster fra Syddansk Universitet, som vil tale om "Accelereret klimatilpasning nu!".

Dato

04.01.2024

Tid

09:00

Sted

MESSE C, Vestre Ringvej 101, DK-7000 Fredericia

Bureau Veritas
Konference
Systematisk og strategisk trivsel hjælper helbredet | Bureau Veritas Kick Off 2024

Den 4. januar kan du glæde dig til at møde Christian Sauvr, Administrerende Sygehusdirektør hos Sygehus Lillebælt, som vil tale om "Systematisk og strategisk trivsel hjælper helbredet".

Dato

04.01.2024

Tid

09:00

Sted

MESSE C, Vestre Ringvej 101, DK-7000 Fredericia

Bureau Veritas
Konference
Mod historisk CO2-neutralitet i 2050 | Bureau Veritas Kick Off 2024

Den 4. januar kan du glæde dig til at møde Mette Kaagaard, administrerende direktør hos Microsoft i Danmark & i Island, som vil tale om "Mod historisk CO2-neutralitet i 2050".

Dato

04.01.2024

Tid

09:00

Sted

MESSE C, Vestre Ringvej 101, DK-7000 Fredericia