EU-udspil skal digitalisere fragtbreve

En ny EU-forordning skal skabe rammerne for en omfattende og fælles digitalisering af vej-transporten hos medlemslandene.

Vej-transporten kan se frem til efteråret, hvor det forventes at digitaliseringen af fragtbreve omsider bliver vedtaget. .

07.06.2016

SCM.dk

Transportbranchen har længe ventet på, at det ville blive muligt at skifte det gammeldags papirnusseri ud med digitale løsninger, når en ordre skal underskrives i forbindelse med levering. Både ved eksempelvis fragt til private og i luftfragtsbranchen er alt for længst blevet digitaliseret, og nu ser det omsider ud til, at turen er kommet til vej-transporten, skriver Børsen.

Læs også: Paradoksal udviklingstendens på danske distributionscentre

Den 1. juli træder en ny EU-forordning nemlig i kraft, og med den skabes de rammer, der gør det muligt at få en fælles, digital løsning op at køre. Og det glæder Martin Aabak, der er administrerende direktør i Danske Speditører. Han forventer, at digitaliseringen bliver en realitet til efteråret:

"Jeg kan godt forstå, hvis transportvirksomhederne har tøvet med at indføre nye og kostbare systemer, så længe der er usikkerhed om modeller, standarder og metoder, men nu ser det endelig ud til at falde på plads. Jeg vurderer, at sagen kan vedtages af Folketinget herhjemme i løbet af efteråret, jeg kan ikke få øje på nogen politisk modstand i denne sag”, siger Martin Aabak. 

Jesper Højte Stenbæk, der er fagchef inden for transport i Dansk Erhverv, tilslutter sig denne vurdering og tilføjer:

"Jeg er sikker på, at løsningen kommer til efteråret, og jeg vil også gerne slå fast, at vi vil lave en frygtelig larm, hvis det ikke sker".

Meget at spare
Der er meget at spare i både tid og penge, når den omfattende digitalisering træder i kraft.

Læs også: Cybertruslen findes også i transportsektoren

Økonomisk, påpeger Jesper Højte Stenbæk, er der flere millioner at hente. Et eksempel er forbruget af papir. De flere hundrede tons papir, der samlet bliver brugt til fragtbreve i EU, vil blive sparet sammen med massive udgifter til registrering og opbevaring af de store mængder papir. Den fælles digitalisering vil derudover effektivisere logistik- og transportbranchen både i hele EU og i Danmark.

-CHM

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Efter 20 år med samme truckmærke sender lagerchef stafetten videre hos INOX

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

25.06.2026SCM.dk

Disse tre egenskaber kendetegner verdens 25 bedste forsyningskæder

24.06.2026PALOMAT

Sponseret

Slip for pallekaos – RetNemt viste vejen

SCM.dk

Kinesisk konkurrence øger globale CO₂-udledninger

SCM.dk

Kvasir henter 75 millioner kroner til grønt skibsbrændstof

19.06.2026SCM.dk

STARK styrker ledelsen af nyt distributionscenter

18.06.2026Descartes

Sponseret

Descartes Releases Global Shipping Report on Strait of Hormuz Disruption

16.06.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Få op til 125.000 kr. i tilskud til test af robotteknologi

15.06.2026PALOMAT

Sponseret

Prøv gratis i 2 uger: Kan PALOMAT® gøre en forskel hos jer?💡

09.06.2026SCM.dk

Fibox henter CEO med supply chain-erfaring

04.06.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Rasmus, Rolli, Gitti, Anni og T-Rex indtog gulvet

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle