Europæisk fokus på social dumping

EU-kommissionen er opmærksomme på udfordringerne i forbindelse med social dumping i bl.a. transportsektoren. Brancheorganisation er tilfreds.

Europa-Kommissionens formand, Jean-Claude Juncker, kom blandt andet rundt om social dumping i sin ”State of the Union”-tale til Parlamentet i sidste uge. Foto: European Commission Press.

14.09.2015

SCM.dk

”Vi bliver nødt til at fremskynde arbejdet for et fair og reelt pan-europæisk arbejdsmarked. Med fairness menes i den forbindelse fremme og bevarelse af borgernes frie bevægelighed som en fundamental rettighed i vores union, mens vi samtidig skal undgå tilfælde af misbrug og risiko for social dumping.”

Sådan sagde Europa-Kommissionens formand, Jean-Claude Juncker, i sin ”State of the Union”-tale til Europa-Parlamentet i sidste uge, skriver DTL – Danske Vognmænd.

Læs også: Transportminister til møde hos nordiske vognmænd

Dermed satte han fra Kommissionens side fokus på en af de største udfordringer i den europæiske transportbranche lige nu, nemlig social dumping, hvor specielt chauffører fra Østeuropa kører rundt i Unionen på sultelønninger og presser markederne i masser af vestlige lande, herunder Danmark.

Udtalelsen kom i forbindelse med et generelt blik på krisen i eurozonen, og for brancheorganisationen Nordic Logistics Association (NLA) er det godt nyt, at EU er opmærksomme på problemstillingen.

”EU-Parlamentet vil af med den praksis, der medfører urimelig konkurrence og ansporer til social dumpning i transportsektoren, så man kan sige, at EU samlet set har fuldt fokus på problemerne med social dumping. Jeg er ikke i tvivl om, at formanden mener det alvorligt, for et funktionsdueligt indre marked er hele forudsætningen for, at EU kan eksistere i længden,” siger foreningens direktør, Søren H. Larsen, til dtl.eu.

I sidste uge stemte Europa-Parlamentet også om en midtvejsevaluering af Kommissionens Hvidbog fra 2011 om Unionens transportpolitik. Betænkningen blev vedtaget med stort flertal med 502 stemmer for og 158 stemmer imod. 

Læs også: Stop for østeuropæiske chauffører

Betænkningen har til formål bl.a. at sikre juridisk klarhed og bedre implementering af regler vedrørende arbejdsforhold, arbejdstager- og velfærdsrettigheder, løn og social ansvarlighed, og høster ligeledes anerkendelse fra NLA.

-AK

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

21.09.2026PALOMAT

Sponseret

Slip for pallekaos – RetNemt viste vejen

15.09.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Vi byder vores nye mand i marken velkommen

SCM.dk

Maersk bestiller 26 store containerskibe

SCM.dk

Rekordstor forskel på containerfragtrater

25.08.2026SCANLOX ApS

Sponseret

”Vi er for små til automation”

25.08.2026SCM.dk

Logistikmilliardær Klaus-Michael Kühne er død

11.08.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Automation lykkes ikke uden medarbejderne

10.08.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX leverer rekordstor vækst i første halvår af 2026

06.08.2026SCM.dk

Hvordan foregår supply chain beslutninger hos jer?

28.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

”Vi har altid gjort det sådan”

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.09.2026

Sted

On-Demand Webinar

Consafe Logistics
Webinar
Lås op for nøglen til smartere lagerautomatisering

Hvordan sikrer brancheledere, at deres automatiseringsprojekter giver ROI fra dag ét?

Dato

10.09.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

22.09.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ADR-IMDG uddannelse om pakning (emballager)

ADR-IMDG Uddannelsen om pakning sætter dig i stand til at emballere, pakke og mærke farligt gods til transport i henhold til ADR-konventionen, IMDG-koden og de nationale bekendtgørelser. Kurset medfører, at du overholder uddannelseskravet i ADR kapitel 1.3 og IMDG kapitel 1.3.

Dato

22.09.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ADR-IMDG uddannelse om læsning (trailer/container)

ADR-IMDG Uddannelsen om læsning sætter dig i stand til at læsse, stuve og fastsurre farligt gods i henhold til ADR-konventionen og IMDG-koden. Kurset medfører, at du overholder uddannelseskravet i ADR kapitel 1.3 og IMDG kapitel 1.3.

Dato

22.09.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ADR-IMDG uddannelse om pakning og læsning

ADR-IMDG Uddannelsen om pakning og læsning medfører, at du overholder uddannelseskravet i ADR kapitel 1.3 og IMDG kapitel 1.3, og kurset sætter dig i stand til at klargøre forsendelser af farligt gods og læsse CTU’ere til transport efter ADR-konventionen, IMDG-koden og de nationale bekendtgørelser.

Dato

22.09.2026

Sted

Fredericia