Ever Givens blokade af Suez kostede Maersk hundredevis af mio.

Omkostningerne ved containerskibet Ever Givens seks dage lange blokade af Suezkanalen i 2021 var enorme for for A.P. Møller - Maersk, viser en undersøgelse.

Foto: Boskalis

27.01.2025

SCM.dk

Et europæisk researchteam har i samarbejde med universitetet i Göteborg analyseret sig frem til, at Ever Givens ufrivillige blokade af Suezkanalen kostede Maersk 89 mio. dollar - ca. 635 mio. kr.

"Blokeringen fremhæver sårbarheden i vores globale forsyningskæder og de enorme omkostninger, der kan opstå som følge af en forstyrrelse. Vores resultater understreger behovet for robuste beredskabsplaner og alternative transportveje for at minimere fremtidige risici," udtaler Kevin Cullinane, professor ved School of Business, Economics and Law på Göteborgs Universitet ifølge Offshore Energy.

Studiets resultater er baseret på data fra Maersks flåde, som udgør en tredjedel af alle kommercielle skibe, der blev påvirket af Ever Givens blokade af kanalen. I alt blev 69 af virksomhedens skibe berørt, enten gennem omlægning via Kap det Gode Håb eller på grund af forsinkelser i Suezkanalen.

"Forskningen viser ikke kun de betydelige økonomiske risici i international logistik, men også den store påvirkning, som forstyrrelser har på daglig drift," kommenterede Hercules Haralambides, professor ved Dalian Maritime University, Erasmus University Rotterdam og Sorbonne Centre for Economics.

Af Maersks samlede tab på 89 millioner dollars udgjorde omkostningerne ved at holde containerlagre den største udgift med 76 millioner dollars. Skibsrelaterede omkostninger og miljøomkostninger tegnede sig for resten.

Den længere rejse for de mange skibe og ventetid øgede Maersks flådens CO2-udledning med 44.574 ton. Derudover mistede Suezkanalens myndighed 5,9 millioner dollars som følge af mistet trafik.

-emte

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

05.10.2026SCM.dk

Flere containerrederier vender tilbage til Suez

05.10.2026SCM.dk

Luftfragt sætter rekord i Billund Lufthavn

SCM.dk

Flere containerrederier vender tilbage til Suez

SCM.dk

Luftfragt sætter rekord i Billund Lufthavn

30.09.2026SCM.dk

Prisfald på pakkefragt skærper konkurrencen

30.09.2026SCM.dk

Tyskland vil blokere kinesisk opkøb af tysk logistikselskab

29.09.2026SCM.dk

Handelsskibe i kø for eskorte i Det Røde Hav

29.09.2026SCM.dk

A.P. Møller Capital køber majoritet i havnegigant

28.09.2026SCM.dk

Analytiker forventer flere store skibsordrer fra Maersk

28.09.2026SCM.dk

Houthier lover ikke at angribe europæiske skibe

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

06.10.2026

Sted

3S, Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

06.10.2026

Sted

Kgs Lyngby

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

06.10.2026

Sted

Comwell, Odense

Context& A/S
Webinar
Webinar: Bedre digitalt samarbejde med dine kunder

Se, hvordan kundeportaler, B2B e-commerce, selvbetjening og AI kan forbedre kundeoplevelsen og reducere manuelle opgaver.

Dato

06.10.2026

Tid

10:00

Sted

Online - Microsoft Teams

Bureau Veritas
Kursus
FSMA/PCQI Opdateringsdag – Version 2.0 og erfaringsudveksling (Kun for tidligere deltagere)

For dig, der allerede er PCQI: Få adgang til det nye version 2.0-materiale og del erfaringer med andre praktikere.

Dato

07.10.2026

Sted

Middelfart

Bureau Veritas
Kursus
Sikkerhedsrådgiver temadag

Vores sikkerhedsrådgiver temadage er eksklusive temadage for de virksomheder, vi er sikkerhedsrådgiver for. Temadagene indeholder forskellige relevante emner, som løbende vil fremgå af denne side. Fælles for emnerne er, at de alle har med farligt gods at gøre.

Dato

07.10.2026

Sted

Fredericia