Få forbrugere vil betale for klimavenlig levering

Det er et fåtal af forbrugere, der vil betale for klimavenlig levering, og endnu færre, der faktisk har gjort det. Forbrugernes manglende betalingsvilje får dog hverken logistikvirksomhederne eller netbutikkerne til at droppe arbejdet med at gøre leveringen mere klimavenlig.

Det er et fåtal af forbrugere, der vil betale for klimavenlig levering, og endnu færre, der faktisk har gjort det. Forbrugernes manglende betalingsvilje får dog hverken logistikvirksomhederne eller netbutikkerne til at droppe arbejdet med at gøre leveringen mere klimavenlig. Foto: Arkivfoto..

10.10.2022

SCM.dk

Skal der være flere miljøvenlige cykelbude og el-varevogne med pakker fra netbutikkerne på de danske landeveje? Ja, vil de fleste forbrugere nok mene. Men er de også villige til at betale for det? Nej, svarer 44 procent af forbrugerne i en ny analyse fra Dansk Erhverv. Og det har de faktisk gjort de sidste tre år.
Udviklingen – eller manglen på samme – i lysten til at betale for en mere klimavenlig levering overrasker ikke Andreas Børresen, som arbejder med bæredygtighed og e-handel i Dansk Erhverv.

”Med det store fokus på grøn omstilling og klimakrise kunne man måske forvente en udvikling, men vi har i flere andre analyser konkluderet, at bæredygtighed ikke betyder det store for forbrugerne, og det har generelt ikke udviklet sig de sidste år, så det er på ingen måde chokerende”, siger Andreas Børresen.

Det er også værd at notere sig, at det blot er fem procent af forbrugerne, der faktisk har betalt for klimavenlig levering og/eller klimavenlig emballage.

”Det er dog ikke udtryk for, at netbutikkerne ikke leverer på klimavenlige måder, men mange netbutikker, der arbejder med klimavenlig levering, klarer selv de eventuelle meromkostninger, og derfor kan forbrugerne ikke betale for det”, forklarer Andreas Børresen.

Læs også: Dansk Erhverv vil hjælpe netbutikker med at finde vej i bæredygtighedsjunglen

Det er også indtrykket hos Per Imer, der som adm. direktør i logistikvirksomheden Coolrunner har dialog med rigtig mange netbutikker.

”Netbutikkerne efterspørger i den grad grønne løsninger, når det kommer til logistik. Men vi oplever også, at de har en erkendelse af, at de selv skal bære omkostningerne, for man er meget påpasselig med at pålægge forbrugerne ekstraomkostninger”.

Stort fokus hos netbutikkerne
Selvom bæredygtighed stadig ikke spiller en stor rolle hos forbrugerne, og flertallet ikke vil betale for grøn levering, så får det ikke netbutikkerne til at skrue ned for de grønne initiativer. I den seneste logistikanalyse fra Dansk Erhverv svarer 57 procent af de adspurgte virksomheder, at de arbejder på at gøre virksomheden grønnere, men 20 procent forventer at gå i gang i det kommende år.

”Bæredygtighed generelt er meget højt på agendaen, når vi taler med vores medlemmer, og senest har vi oplevet stor interesse for vores guide om grøn markedsføring”, siger Andreas Børresen.

Nyt klimamærke på vej
Ifølge Andreas Børresen er det af flere grunde fornuftigt, at netbutikkerne og leverandørerne arbejder på at gøre leveringen mere klimavenlig.

”Det er jo af åbenlyse årsager godt i forhold til miljøet, og vi kan også se, at det er de unge, der gerne vil betale for klimavenlig levering og generelt går mest op i bæredygtighed, så det kan få større betydning i fremtiden. Desuden ved vi også, at der hos B2B-indkøberne er store krav til bæredygtighed, så hvis man også gerne vil imødekomme dem, kan man med fordel kigge på sine leveringstilbud”.

En anden grund er, at Nordisk Miljømærkning, der står bag Svanemærket, arbejder på at indføre et klimamærke for e-handelstransport. Mærket skal efter planen gives til transport- og logistikvirksomheder, der opfylder en række krav, og så kan netbutikkerne vise kunderne, hvilke transportører, der leverer mest klimavenligt.

”Selvom kunderne generelt ikke vil betale for grøn levering og ikke tillægger bæredygtighed den store betydning, så er netbutikkerne godt i gang med det grønne arbejde, og det er kun godt”, slutter Andreas Børresen.  

- PiB

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Efter 20 år med samme truckmærke sender lagerchef stafetten videre hos INOX

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

19.08.2026PALOMAT

Sponseret

AO Workwear har reduceret omkostninger og øget effektiviteten – det kan du også

17.08.2026KNAPP A/S

Sponseret

SAP® EWM fra KNAPP: Optimer lageret med en integreret WMS- og WCS-løsning

SCM.dk

Arbejdsforhold i levering af e-handelspakker er under stort pres i hele Europa

SCM.dk

Den amerikanske flåde vinder terræn i Hormuzstrædet

11.08.2026SCM.dk

Førerløs truck overtager det ’døde’ arbejde

10.08.2026N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Minirat fra Linde giver ergonomisk ALPI-gevinst

10.08.2026SCM.dk

Carlsberg automatiserer lagerstyring af værnemidler

10.08.2026PALOMAT

Sponseret

USA elsker nordjysk pallestabler

07.08.2026SCM.dk

The Mobile Robot Company vinder international logistikpris

06.08.2026Jungheinrich Danmark A/S

Sponseret

7 ting du skal kontrollere før du køber en brugt truck

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhed (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhedskursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af ledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 22000:2018.

Dato

24.08.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Auditor – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Auditor med den internationale certificering fra PECB.

Dato

24.08.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
IATA Basic Training

IATA Basic Training sætter dig i stand til at håndtere, pakke og mærke farligt gods forsendelser til flytransport samt at udarbejde og kontrollere Dangerous Goods Declaration. Kurset medfører samtidig, at du overholder uddannelseskravet til en Shipper IATA CBTA 7.1 (tidligere category 1) eller Freight Forwarder IATA CBTA 7.3 (tidligere category 3) som krævet i IATA kapitel 1.5.1.2.

Dato

25.08.2026

Sted

Fredericia

Dansk Standard
Kursus
Bliv intern auditor for informationssikkerhed – ISO/IEC 27001 – 2 dage

På dette kursus lærer du at auditere et ledelsessystem for informationssikkerhed. Du får metoder til at etablere det interne auditprogram samt til at planlægge og udføre de enkelte audits. Kurset tager udgangspunkt i vejledningen ISO/IEC 27007.

Dato

25.08.2026

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

26.08.2026

Sted

Vejle

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Avanceret objektorienteret programmering

Vil du opkvalificere dine evner inden for objektorienteret programmering? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få styrket dine kompetencer til at analysere og udvikle systemløsninger i din virksomhed.

Dato

26.08.2026

Tid

13:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup