Færre iværksættere klarer skærene

Der er relativt færre nystartede virksomheder i Danmark, der er i live efter fem år, end det var tilfældet tidligere. I 9 ud af 10 brancher er overlevelseschancerne faldet. Kun i én branche går det markant bedre. Det er meget bekymrende, mener SMVdanmark, for iværksætterne er innovative, holder de store virksomheder på tæerne og skaber fremtidens vækst og arbejdspladser.

Når for eksempel en dansk softwareudvikler, designer, frisør, murer eller grafiker tager chancen og kaster sig ud i livet som selvstændig, er det naturligvis med troen på at kunne skabe en sund og levedygtig forretning. Men den barske sandhed er, at en meget stor del af de nyslåede iværksættere ikke overlever. Foto: 123rf.com..

25.09.2023

SCM.dk

Når for eksempel en dansk softwareudvikler, designer, frisør, murer eller grafiker tager chancen og kaster sig ud i livet som selvstændig, er det naturligvis med troen på at kunne skabe en sund og levedygtig forretning. Men den barske sandhed er, at en meget stor del af de nyslåede iværksættere ikke overlever. Og faktisk er det i dag sværere at holde liv i forretningen, end det var tidligere. Det viser en ny analyse fra SMVdanmark, der organiserer 18.000 små og mellemstore virksomheder.

I 9 ud af 10 brancher er der de seneste 12 år blevet færre og færre virksomheder, der stadig er i live fem år efter, de blev stiftet.Tallene bekymrer Jesper Beinov, direktør i SMVdanmark. 

”Det er de små nystartede virksomheder, der er med til at drive innovation og nytænkning, og som udfordrer de store og etablerede virksomheder. Det er også blandt de små, vi skal finde fremtidens Novo og Danfoss, så at det er blevet sværere at være iværksætter er noget, der vedrører os alle”, siger han.

Hvor det for eksempel tidligere var 53 procent af byggevirksomhederne, der var i live efter 5 år, gælder det nu kun for 44 procent af de nystartede håndværkere. Samme negative udvikling ses i samtlige brancher på nær én: Inden for finansiering og forsikring – det kan for eksempel være uafhængige pensionsrådgivere - er det blevet langt lettere at overleve. 

Jesper Beinov finder det helt naturligt, at der i en konkurrencepræget markedsøkonomi som den danske er virksomheder, der lukker, men hans alarmklokker ringer, når det ligefrem bliver sværere at overleve, end det var tidligere.

”Vi skal hele tiden være opmærksomme på, at vi ikke skaber unødige snubletråde, der bremser iværksætterne, for eksempel uforklarlige regler, lang ventetid på tilladelser eller mangel på kvalificerede medarbejdere. Og jeg er bange for, at dét er forklaringen bag de lukkede iværksættervirksomheder. For når det hele bliver for bøvlet for iværksætterne, og alternativet måske er et trygt lønmodtagerjob med fast indtægt, pensionsopsparing og 6 ugers ferie, ja så kaster de håndklædet i ringen”, siger han. 

Læs også: Producentansvar på emballage løftes af fællesskab

Han mener, at de danske politikere bliver nødt til at se på, hvordan vi som samfund gør det lettere at etablere og drive forretning, og at vi i højere grad belønner de selvstændige, der løber en risiko og måske sætter huset på spil for at skabe en virksomhed. 

”Når vi spørger vores medlemmer, hvad politikerne skal gøre for at gøre det nemmere at starte og drive virksomhed i Danmark, så er det færre regler og bureaukrati, der er ønske nr. 1. Så det vil være oplagt, hvis politikerne tør sætte et bindende mål for, hvor mange regler og administrative byrder, de vil fjerne. Og så bør vi sænke skatten for iværksættere ved at rydde op i erhvervsstøttejunglen. Vi bruger cirka 40 milliarder kroner om året på erhvervsstøtte, men kun lidt går til iværksættere og små virksomheder”, siger han.

- PiB

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

17.03.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Industri 5.0, hvad betyder det for materialehåndtering?

17.03.2026SCM.dk

Det Danske Cyberlandshold vandt hovedprisen ved Cyber Security Awards 2026

Annonce

SCM.dk

Fællesskab driver den grønne udvikling

SCM.dk

AI-revolution i cyberkriminalitet: Hackere dropper kvalitet for kvantitet

11.03.2026SCM.dk

L’Oréal vil lave emballage af fanget CO2

10.03.2026SCANLOX ApS

Sponseret

I tvivl om jeres produktion er klar til mobil automatisering?

09.03.2026PALOMAT

Sponseret

NYHED | PALOMAT® AGV – revolutionerer pallehåndtering med AGVer

09.03.2026SCM.dk

Hæder til Jungheinrich for fremragende produktdesign

05.03.2026SCM.dk

Sammenhængskraft: Usynlig fødselar fylder 100 år

27.02.2026SCM.dk

Ingeniører og IT-specialister er i høj kurs for headhuntere

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

23.03.2026

Sted

Kongens Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
Advanced Product Quality Planning & Control Plan (APQP)

APQP er en proaktiv metode som anvendes i den automotive industri i forbindelse med udvikling af produkter og fremstillingsprocesser. APQP omfatter et sæt af procedurer og teknikker, som dels styrker selve udviklingsprocesserne, men også kommunikationen mellem interne/eksterne leverandører og kunder i forhold til produkt- og procesfrembringelse, samtidig med at APQP angiver en fælles referenceramme for at udveksle resultater mellem leverandør og kunde, herunder grundlaget for PPAP.

Dato

23.03.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor (CQI and IRCA certificed)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of information security management systems in accordance to the ISO 27001:2022 standard.

Dato

23.03.2026

Sted

Vejle

SSI SCHÄFER
Messe
SSI SCHAEFER på LogiMAT

Agil intralogistik drevet af mobile robotter og AI: SSI SCHAEFER på LogiMAT 2026.

Dato

24.03.2026

Sted

Stuttgart, Germany

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus (Engelsk)

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

24.03.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Production Part Approval Process (PPAP)

PPAP er et værktøj bestående af en arbejdsform og en række dokumenter, som tilsammen sikrer, at leverandøren har forstået kundens design- og specifikationskrav, og at leverandøren har opbygget de rette produktionsprocesser, som sikrer ret kvalitet fra produktionsstart.

Dato

24.03.2026

Sted

Fredericia