Færre iværksættere klarer skærene

Der er relativt færre nystartede virksomheder i Danmark, der er i live efter fem år, end det var tilfældet tidligere. I 9 ud af 10 brancher er overlevelseschancerne faldet. Kun i én branche går det markant bedre. Det er meget bekymrende, mener SMVdanmark, for iværksætterne er innovative, holder de store virksomheder på tæerne og skaber fremtidens vækst og arbejdspladser.

Når for eksempel en dansk softwareudvikler, designer, frisør, murer eller grafiker tager chancen og kaster sig ud i livet som selvstændig, er det naturligvis med troen på at kunne skabe en sund og levedygtig forretning. Men den barske sandhed er, at en meget stor del af de nyslåede iværksættere ikke overlever. Foto: 123rf.com..

25.09.2023

SCM.dk

Når for eksempel en dansk softwareudvikler, designer, frisør, murer eller grafiker tager chancen og kaster sig ud i livet som selvstændig, er det naturligvis med troen på at kunne skabe en sund og levedygtig forretning. Men den barske sandhed er, at en meget stor del af de nyslåede iværksættere ikke overlever. Og faktisk er det i dag sværere at holde liv i forretningen, end det var tidligere. Det viser en ny analyse fra SMVdanmark, der organiserer 18.000 små og mellemstore virksomheder.

I 9 ud af 10 brancher er der de seneste 12 år blevet færre og færre virksomheder, der stadig er i live fem år efter, de blev stiftet.Tallene bekymrer Jesper Beinov, direktør i SMVdanmark. 

”Det er de små nystartede virksomheder, der er med til at drive innovation og nytænkning, og som udfordrer de store og etablerede virksomheder. Det er også blandt de små, vi skal finde fremtidens Novo og Danfoss, så at det er blevet sværere at være iværksætter er noget, der vedrører os alle”, siger han.

Hvor det for eksempel tidligere var 53 procent af byggevirksomhederne, der var i live efter 5 år, gælder det nu kun for 44 procent af de nystartede håndværkere. Samme negative udvikling ses i samtlige brancher på nær én: Inden for finansiering og forsikring – det kan for eksempel være uafhængige pensionsrådgivere - er det blevet langt lettere at overleve. 

Jesper Beinov finder det helt naturligt, at der i en konkurrencepræget markedsøkonomi som den danske er virksomheder, der lukker, men hans alarmklokker ringer, når det ligefrem bliver sværere at overleve, end det var tidligere.

”Vi skal hele tiden være opmærksomme på, at vi ikke skaber unødige snubletråde, der bremser iværksætterne, for eksempel uforklarlige regler, lang ventetid på tilladelser eller mangel på kvalificerede medarbejdere. Og jeg er bange for, at dét er forklaringen bag de lukkede iværksættervirksomheder. For når det hele bliver for bøvlet for iværksætterne, og alternativet måske er et trygt lønmodtagerjob med fast indtægt, pensionsopsparing og 6 ugers ferie, ja så kaster de håndklædet i ringen”, siger han. 

Læs også: Producentansvar på emballage løftes af fællesskab

Han mener, at de danske politikere bliver nødt til at se på, hvordan vi som samfund gør det lettere at etablere og drive forretning, og at vi i højere grad belønner de selvstændige, der løber en risiko og måske sætter huset på spil for at skabe en virksomhed. 

”Når vi spørger vores medlemmer, hvad politikerne skal gøre for at gøre det nemmere at starte og drive virksomhed i Danmark, så er det færre regler og bureaukrati, der er ønske nr. 1. Så det vil være oplagt, hvis politikerne tør sætte et bindende mål for, hvor mange regler og administrative byrder, de vil fjerne. Og så bør vi sænke skatten for iværksættere ved at rydde op i erhvervsstøttejunglen. Vi bruger cirka 40 milliarder kroner om året på erhvervsstøtte, men kun lidt går til iværksættere og små virksomheder”, siger han.

- PiB

Roima Denmark A/S

Sponseret

European House of Beds har fokus på logistikoptimering

Teknologisk Institut Innovation og Digital Transformation

Sponseret

Vækst kræver robusthed

Mere fra...

07.12.2023SCM.dk

Indsamling af bæredygtighedsdata volder problemer

07.12.2023SCM.dk

Tredje kvartal viste lille nedgang i It-branchen

06.12.2023SCM.dk

Rederier har betalt under 1 procent i skat af 472 milliarder

06.12.2023SCM.dk

Digitalisering booster virksomheder

06.12.2023SCM.dk

Større fleksibilitet for chauffører

06.12.2023SCM.dk

Maersk vil investere 500 millioner dollar i logistik i Sydøstasien

05.12.2023SCM.dk

Aarhus-studerende vandt pris for hjælp til lastbilchauffører

05.12.2023SCM.dk

Udvikling inden for IoT gavner teknologivirksomhed

Jobmarked

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Er din virksomhed eller ønsker den at blive leverandør til Forsvaret?

Bliv klogere på AQAP-standarderne og deres krav

Dato

13.12.2023

Tid

13:30

Sted

Online

Bureau Veritas
Konference
Cybertrusler - en rundrejse på digitaliseringens bagside | Bureau Veritas Kick Off 2024

Den 4. januar kan du glæde dig til at møde Jeppe Teglskov Jacobsen, Adjunkt ved Institut for Militær Teknologi hos Forsvarsakademiet, som vil tale om "Cybertrusler - en rundrejse på digitaliseringens bagside".

Dato

04.01.2024

Sted

MESSE C, Vestre Ringvej 101, DK-7000 Fredericia

Bureau Veritas
Konference
Fra Kassø til hele verden med Power-to-X | Bureau Veritas Kick Off 2024

Den 4. januar kan du glæde dig til at møde Alexander Reumert, Project Associate hos European Energy A/S, som vil tale om "Fra Kassø til hele verden med Power-to-X".

Dato

04.01.2024

Tid

09:00

Sted

MESSE C, Vestre Ringvej 101, DK-7000 Fredericia

Bureau Veritas
Konference
Accelereret klimatilpasning nu! | Bureau Veritas Kick Off 2024

Den 4. januar kan du glæde dig til at møde Sebastian Mernild, Professor og leder af SDU Climate Cluster fra Syddansk Universitet, som vil tale om "Accelereret klimatilpasning nu!".

Dato

04.01.2024

Tid

09:00

Sted

MESSE C, Vestre Ringvej 101, DK-7000 Fredericia

Bureau Veritas
Konference
Systematisk og strategisk trivsel hjælper helbredet | Bureau Veritas Kick Off 2024

Den 4. januar kan du glæde dig til at møde Christian Sauvr, Administrerende Sygehusdirektør hos Sygehus Lillebælt, som vil tale om "Systematisk og strategisk trivsel hjælper helbredet".

Dato

04.01.2024

Tid

09:00

Sted

MESSE C, Vestre Ringvej 101, DK-7000 Fredericia

Bureau Veritas
Konference
Mod historisk CO2-neutralitet i 2050 | Bureau Veritas Kick Off 2024

Den 4. januar kan du glæde dig til at møde Mette Kaagaard, administrerende direktør hos Microsoft i Danmark & i Island, som vil tale om "Mod historisk CO2-neutralitet i 2050".

Dato

04.01.2024

Tid

09:00

Sted

MESSE C, Vestre Ringvej 101, DK-7000 Fredericia