FedEx og Boeing i samarbejde om ecoDemonstrator

Femte generation af Boeings lyd- og brændstofreducerende teknologiprogram, ecoDemonstrator, skal testes på FedEx Express-fragtfly til foråret.

Femte generation af ecoDemonstrator-programmet vil blive et samarbejde mellem Boeing og FedEx Express. Testflyvningen af systemet, der inddrager nye teknologier ift. sikkerhed og miljøvenlighed, starter til foråret. Illustration: Boeing. .

10.07.2017

SCM.dk

Boeing har slået sig sammen med FedEx Express i forbindelse med udviklingen og testflyvningen af femte generation af programmet ecoDemonstrator, der kombinerer mere end 30 forskellige teknologier for at reducere brændstofforbruget, lydniveauet og generelt flyvemaskiners aftryk på miljøet.

De nye teknologier i femte generation af ecoDemonstrator skal testes fra foråret 2018 på et Boeing 777 fragtfly, produceret til FedEx Express. Det nyudviklede ecoDemonstrator indeholder en række pilotprojekter blandt andet nye fremdriftssystemer og cockpitprocedurer.

”EcoDomentrator-programmet er fokuseret på at høste nye teknologier, der vil gavne både vores private og industrielle kunder og ikke mindst miljøet”, siger Mike Sinnett, vicepresident for Boeing Commercial Airplanes Product Development.

Læs også: FedEx’ grønne tiltag bærer frugt

Det er langt fra første gang, at FedEx Express og Boeing arbejder tæt sammen – og nok heller ikke sidste:

”FedEx er engageret i udviklingen og implementeringen af innovative løsninger, der forbinder verden på en ansvarsfuld og sikker facon. Vi er stolte af at arbejde sammen med Boeing og bidrage med vores 777 Freighter til fremtidig fordel for hele luftindustrien”, siger David Cunnimgham, præsident & adm. direktør for FedEx Express.

-CHM

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ny Toyota Traigo48-serie med uovertruffent design og banebrydende ydeevne

Apport Systems A/S

Sponseret

Lagerstyring på autopilot - få dit lager til at tænke selv

Relateret indhold

29.04.2025KNAPP A/S

Sponseret

Grossist investerer i fremtidens kundebehov

28.04.2025SSI Schäfer

Sponseret

Apotea og SSI SCHÄFER fortsætter deres langsigtede partnerskab

28.04.2025Brother Nordic A/S

Sponseret

Tag din lagerstyring til nye højder med RFID-labels

28.04.2025SCM.dk

Lageret kan ikke længere bare ’kaste flere folk ind’ i højsæsoner

28.04.2025Swisslog

Sponseret

Interview med Swisslogs Predrag Djukanovic om AMR'er og den rolle, de spiller i fremtiden for lagre og forsyningskæder.

28.04.2025Körber Supply Chain DK A/S

Sponseret

Hvorfor den rigtige software er nøglen til succesfuld lagerautomatisering

28.04.2025Hans Schourup A/S

Sponseret

Effektiv lagerstyring med fokus på bæredygtighed

28.04.2025Apport Systems A/S

Sponseret

Sådan får du flow i intralogistikken med MES og WMS i samspil

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle