Finsk slagterikoncern hyrer Frontmatec

Den store, finske kødproducent Atria har netop indgået en aftale med danske Frontmatec. Aftalen indeholder nye løsninger til Atrias største slagteri i Nurmo, Vestfinland.

Atrias slagteri i den vestfinske by Nurmo får snart nyt, dansk udstyr. Foto: Frontmatics..

23.04.2015

SCM.dk

Det danske automationshus og producent af udstyr til slagteribranchen Frontmatec skal stå for leverancen af en komplet MES-løsning (manufacturing execution system) til det finske kødproducent Atrias slagteri.

Læs også: Nyt onlinesupermarked til mindre virksomheder

Slagteriet i den vestfinske by Nurmo indgår aftalen med Frontmatec, da det ønsker at sikre pålidelighed, fleksibilitet og hastighed i produktionen samt minimere mængden af manuelt arbejde.

Derfor investerer Atria i MES-løsningen baseret på GOSystems-platformen, der har mange år på bagen i den danske slagteribranche hos blandt andre Danish Crown og TIcan, oplyser Frontmatec.

Læs også: Svært at skaffe SCM-talenter uden for storbyerne

Og hos Finlands største slagteriselskab, der også opererer flere steder i Skandinavien, Baltikum og Rusland, har man stor tiltro til samarbejdet.

”Vi er overbeviste om, at Frontmatec's massive erfaring og GOSystems tekniske kapacitet vil sikre os en MES-løsning, som lever op til vores ambitioner om at have en af de mest effektive og pålidelige udbeningsanlæg i Europa” siger Jukka Mäntykivi, CIO i Atria Plc.

-JPN

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Minirat fra Linde giver ergonomisk ALPI-gevinst

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

25.08.2026SCM.dk

Logistikmilliardær Klaus-Michael Kühne er død

11.08.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Automation lykkes ikke uden medarbejderne

SCM.dk

OK åbner lynladere til lastbiler på Sjælland

SCM.dk

Nye emballagekrav rykker ind på FoodTech

28.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

”Vi har altid gjort det sådan”

14.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Sommer giver pause. Men ikke nødvendigvis fra de gode idéer

07.07.2026Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ny trendrapport: Automatisering, AI og arbejdskraft bliver de største dagsordener i logistikbranchen

07.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Tre myter om AMR og AGV

26.06.2026SCM.dk

Hedebølgen afslører de svage led i virksomhedernes drift

25.06.2026SCM.dk

Disse tre egenskaber kendetegner verdens 25 bedste forsyningskæder

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle