Fire dages strejke: Tyske Amazon-arbejdere vil have bedre forhold

Hen over påskedagene strejkede tyske Amazon-medarbejdere i håbet om at fremprovokere forandring. De var ude efter både bedre arbejdsforhold og en højere løn, efter nethandelsgiganten har tjent styrtende under corona-nedlukningen.

Det er ikke kun i Tyskland, at arbejdere kritiserer forholdene hos Amazon. I Italien og USA rører fagforeningerne på sig. Foto: Amazon..

16.04.2021

SCM.dk

Tyskland er Amazons største marked efter hjemlandet USA, og i marts annoncerede nethandelsgiganten, at 5.000 nye medarbejdere skulle ansættes. Det vil øge antallet af Amazon-arbejdere til 28.000 i vores naboland mod syd.

Men kort tid efter sagde de nuværende Amazon-arbejdere fra, da servicefagsfagforeningen Verdi kaldte til strejke på tværs af seks Amazon-lokationer i Tyskland.

Med den fire dage lange strejke kritiserede Verdi forholdene på Amazon’s lagre og fulfilment centre i Tyskland under coronakrisen. Særligt afstandsrestriktioner ikke har været opretholdt, mener fagforeningen.

Derudover kræver arbejderne lønstigning. ”Amazon har tjent styrtende under corona-pandemien. Alene af den årsag, må Amazon ikke længere slippe af sted med at underbetale deres medarbejdere”, udtaler fagforeningsrepræsentanten Orhan Akman til mediet Deutsche Welle.

Læs også: Amazon.se både en trussel og mulighed for SMV’ere

Amazon har i den grad draget fordel af den smitsomme coronavirus’ indtog. Da verden lukkede ned vendte forbrugerne sig i stedet mod e-handlen, når de skulle foretage deres tøj-, hobby- og endda dagligvareindkøb.

Amazon nægter dog ikke at have tilpasset arbejdsforholdene til pandemien. I stedet mener e-handelsvirksomheden, at de med øget rengøring og desinfektion, mundbind, forskudte pauser og temperaturmålinger hver morgen har taget de rette skridt for at beskytte deres medarbejdere. Det fortæller Amazon i en pressemeddelelse.

Mens lagerarbejdere i Tyskland strejker, har både lagerarbejdere og chauffører strejket i Italien tidligere i marts. Det var også kun i sidste uge, at et fulfilment center i Alabama, USA, stemte om hvorvidt de skulle organisere sig for at samlet at kunne kæmpe for bedre forhold og løn. Afstemningen viste dog et flertal for imod at organisere sig, men det tyder på at den ikke bliver den sidste af sin slags i USA.

Kilde: Deutsche Welle

- KCP

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Ny Linde Ei14–20 kombinerer kompakt el-drift med integreret Lithium-ION batteri

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

05.05.2026Langebæk A/S

Sponseret

Langebæk udnævner Lars Dam Kristensen til ny Partner

28.04.2026RELEX Solutions

Sponseret

ICA udvider succesfuldt partnerskab med RELEX Solutions til også at inkludere kampagneplanlægning

SCM.dk

APM Terminals udfordrer lovligheden af havneudvidelse

SCM.dk

Identitetssikkerhed skal følge AI’ens tempo

22.04.2026Hans Schourup A/S

Sponseret

AGV vs. AMR – måske er det ikke længere et enten/eller?

21.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Måske har du allerede spottet det?

19.04.2026SCM.dk

CMA CGM køber libanesisk logistikselskab

14.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Fra tomme timer til autonome kolleger

09.04.2026RELEX Solutions

Sponseret

State of Supply Chain 2026: AI Moves Into Core Supply Chain Decisions as Volatility Persists

01.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Nej, det her er ikke en aprilsnar…

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
BITO Storage Systems Nordic A/S
Messe
BITO inviterer til Elmia Automation i Jönköping

Kom og oplev en 200 m² stor automatiseringsløsning, der samler flere teknologier i ét integreret miljø!

Dato

19.05.2026

Tid

09:00

Sted

Elmiavägen 11, SE-554 54 Jönköping

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

20.05.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden

Kurset Grundlæggende arbejdsmiljøledelse er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på arbejdsmiljøområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden.

Dato

20.05.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 til audit af trivsel og psykisk arbejdsmiljø (del 2)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

20.05.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

20.05.2026

Tid

08:30

Sted

Vejle

Implement Consulting Group
Webinar
Beyond firefighting: How S&OE turns decisions into execution

Are your S&OP decisions lacking impact once they hit daily operations?

Dato

21.05.2026

Tid

09:00

Sted

Online