Flere elektriske lastbiler fra Volvo

Volvo Trucks fortsætter med at udvide sit sortiment af elektriske lastbiler med lanceringen af flere nye modeller, der gør det muligt at elektrificere endnu flere transporter til by- og regionalkørsel.

Volvo Trucks fortsætter med at udvide sit sortiment af elektriske lastbiler med lanceringen af flere nye modeller, der gør det muligt at elektrificere endnu flere transporter til by- og regionalkørsel. Foto: Volvo..

27.12.2022

SCM.dk

Volvo Trucks udvider sit modelprogram af tunge elektriske lastbiler, Volvo FH, Volvo FM og Volvo FMX. Det vil gøre det endnu nemmere for transportvirksomheder at indsætte elektriske lastbiler til by- og regionalkørsel.
Takket være flere muligheder for at specificere lastbilerne med forskellige batteri-, førerhus- og chassisløsninger kan de nye lange chassiser opbygges med elektrificeret udstyr til en bred vifte af specialiserede transportopgaver. Det gælder blandt andet til varedistribution, renovationskørsel og entreprenørkørsel. Produktionen af de nye varianter begynder i første kvartal af 2023.

Læs også: Dachser investerer i biogaslastbiler

”Med disse nye, elektriske lastbilvarianter gør vi det nemmere end nogensinde før for endnu flere kunder at overgå til elektrificerede køretøjer og for kommuner at skifte til nul-emissionskøretøjer til stort set alle transportløsninger. Vores kunder kan få disse lastbiler specificeret til netop deres behov for at reducere udslippene og samtidig opnå samme funktionalitet som de har med deres nuværende diesel-lastbiler”, forklarer Roger Alm, President for Volvo Trucks.

Mere attraktive for chauffører og bymiljøer
Diesellastbiler med tungt læs er et almindeligt syn i mange byer. Nu er det muligt i stedet at bruge elektriske lastbiler. Udover at begrænse lokale udstødningsemissioner giver elektriske lastbiler et bedre arbejdsmiljø for chaufførerne, da de kører med et markant lavere støjniveau – hvilket også bidrager til et bedre miljø for de lokale beboere.
De nye elektrificerede chassistyper i Volvos FH-, FM- og FMX-program kan leveres med en batterikapacitet fra 180 til 540 kWh. Dette, sammen med antallet af batterier på en lastbil, giver stor fleksibilitet og mulighed for at løse en bred vifte af kørselsopgaver.

- PiB

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Ny Linde Ei14–20 kombinerer kompakt el-drift med integreret Lithium-ION batteri

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

05.05.2026Langebæk A/S

Sponseret

Langebæk udnævner Lars Dam Kristensen til ny Partner

28.04.2026RELEX Solutions

Sponseret

ICA udvider succesfuldt partnerskab med RELEX Solutions til også at inkludere kampagneplanlægning

SCM.dk

Ny nordisk alliance vil styrke robusthed og konkurrenceevne

SCM.dk

Fire ud af ti nye varebiler kører på el

22.04.2026Hans Schourup A/S

Sponseret

AGV vs. AMR – måske er det ikke længere et enten/eller?

21.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Måske har du allerede spottet det?

19.04.2026SCM.dk

CMA CGM køber libanesisk logistikselskab

14.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Fra tomme timer til autonome kolleger

09.04.2026RELEX Solutions

Sponseret

State of Supply Chain 2026: AI Moves Into Core Supply Chain Decisions as Volatility Persists

01.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Nej, det her er ikke en aprilsnar…

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
BITO Storage Systems Nordic A/S
Messe
BITO inviterer til Elmia Automation i Jönköping

Kom og oplev en 200 m² stor automatiseringsløsning, der samler flere teknologier i ét integreret miljø!

Dato

19.05.2026

Tid

09:00

Sted

Elmiavägen 11, SE-554 54 Jönköping

Implement Consulting Group
Webinar
Beyond firefighting: How S&OE turns decisions into execution

Are your S&OP decisions lacking impact once they hit daily operations?

Dato

21.05.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Delfi Technologies A/S
Konference
Mød Delfi Technologies på Uniconta Partnerdagen 2026

Delfi Technologies deltager på Partnerdagen hos Uniconta, hvor vi sætter fokus på, hvordan virksomheder kan optimere lagerstyring og arbejdsgange med intelligente mobile løsninger.

Dato

21.05.2026

Tid

09:00

Sted

Nyborg Strand Hotel & Konference

Slimstock Nordic
Konference
Invitation: Supply Chain Club – København | 22. maj 2026

Vi gentager succesen og inviterer til årets første Supply Chain Club i København.

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Clarion Hotel & Congress Copenhagen Airport

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO 9001:2015 Foundation Training

The purpose of the course is to provide participants with a basic knowledge of quality management systems and the requirements of the ISO 9001 standard.

Dato

26.05.2026

Sted

Odense

Columbus
Webinar
Build what sets you apart — winning in the market with AI

Learn how to identify and invest in the capabilities that truly differentiate your business—and translate strategy into measurable competitive advantage.

Dato

26.05.2026

Tid

13:30

Sted

Online