Flere kanaler og højere leveringskrav i dansk e-handel

2015 bød endnu engang på rekorder i den danske e-handel. Vi bruger i stigende grad vores mobiltelefoner og tablets til at handle med, og så vil vi selv bestemme over leveringen.

Danskerne købte i 2015 for rekord meget på nettet. En ny analyse viser, at købene i stigende grad bliver foretaget over mobiltelefoner og tablets. .

09.02.2016

SCM.dk

”Kunderne rykker hurtigt, og det udfordrer e-handlen (...). Det er en klar tendens, som netbutikkerne skal forholde sig til”, siger adm. direktør for Foreningen for Dansk Internethandel, Niels Ralund..

Sidste år bød på rekord mange onlinekøb blandt danskerne, oplyser Foreningen for Dansk Internethandel, FDIH. Den stærke vækst udfordrer e-handlen, der i endnu højere grad skal kunne levere, mener foreningen.

Konklusionerne kommer på baggrund af FDIH’s E-handelanalyse 2015, der viser at danskernes forbrug på nettet fra 2014 til 2015 steg med 18 procent. Det betyder at forbruget i 2015 lå på 86,9 milliarder kroner – og det er ny rekord. Samtidig steg antallet af handler fra 127 millioner i 2014 til 148 milloner handler i 2015.

Facebook skaffer kunder
De høje tal kan meget vel hænge sammen med vores måde at praktisere e-handel på. FDIH lægger vægt på vores stigende brug af mobiltelefoner og tablets, når vi handler på nettet. En anden tendens i analysen er, at danske kunder selv vil bestemme, hvor pakken skal leveres.

”Totaltallene dækker over en spændende udvikling, hvor især forbrugernes lyst til at få tingene gjort på deres egen måde, viser sig tydeligt. Uanset om det er køb via mobiltelefonen eller krav om levering i pakkeautomater, der tæller for kunden, skal butikken levere”, fortæller adm. direktør for FDIH, Niels Ralund, i en pressemeddelelse.

Læs også: Voksende kundekrav vil definere fremtidens e-handel

FDIH’s E-handelsanalyse viser endvidere at anbefalinger fra omgangskreds eller god omtale på sociale medier, fylder meget, når en ny kunder handler hos en netbutik. Det stiller krav til, at netbutikkerne tager de sociale medier seriøst og er opmærksomme på kundernes bedømmelser på eksempelvis Facebook.

Danske kunder foretrækker udenlandske butikker
Danskernes stigende forbrug på nettet kommer mange udenlandske butikker til gode. Det er ikke noget nyt, at danske kunder foretrækker udenlandske butikker, når det kommer til e-handel - og det afspejler sig også i undersøgelsen, der viser, at de tre mest besøgte netbutikker alle er udenlandske.

”Det er en lille trøst, at køb i udlandet steg mindre end den generelle vækst i e-handlen. Udfordringen for dansk e-handel er fortsat at trække danske kunder tilbage til vores egne netbutikker og få gang i salget til udenlandske forbrugere. Men det er en udfordring, når vi både kæmper mod stort udvalg og billigere priser”, pointerer Niels Ralund i pressemeddelelsen.

-CHM

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

15.06.2026PALOMAT

Sponseret

Prøv gratis i 2 uger: Kan PALOMAT® gøre en forskel hos jer?💡

09.06.2026SCM.dk

Fibox henter CEO med supply chain-erfaring

SCM.dk

Genåbning af Hormuz kræver meget mere end en aftale på fredag

SCM.dk

Standarder for digitalt produktpas er klar

22.05.2026SCM.dk

Lad den kolde kæde blive 3 grader varmere – og gør os alle en stor tjeneste

11.05.2026SCM.dk

Lexit Group styrker nordisk position med NPT-opkøb

05.05.2026Langebæk A/S

Sponseret

Langebæk udnævner Lars Dam Kristensen til ny Partner

28.04.2026RELEX Solutions

Sponseret

ICA udvider succesfuldt partnerskab med RELEX Solutions til også at inkludere kampagneplanlægning

28.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Trailer af- og pålæsning er ofte dér, hvor automatisering stopper

24.04.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX-kunder forhindrer 450.000 ton madspild i 2025

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

22.06.2026

Sted

Nordhavn, København

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

22.06.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

22.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

23.06.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Seminar
DS Bæredygtighedsdag 2026

På DS Bæredygtighedsdag 2026 sætter Dansk Standard sammen med en række relevante aktører fokus på social bæredygtighed på arbejdspladsen. Få inspiration til, hvad bæredygtig ledelse er, og hvordan jeres virksomhed kan skabe bedre trivsel for både ledere og medarbejdere, uden at miste fokus på drift og langsigtet udvikling.

Dato

25.06.2026

Tid

14:00

Sted

Dansk Standard i København og online

Dansk Standard
Kursus
E-læringskursus: ISO 37001 Lead Implementer

Behersk implementering og ledelse af et antibestikkelsessystem (ABMS) baseret på ISO 37001

Dato

01.07.2026

Sted

Online