Forbrugere fortrækker papiremballage over plastik

Langt størstedelen af europæiske forbrugere foretrækker papiremballage over plastik, viser en ny stor undersøgelse.

Forbrugerne skoser plastikindpakning ifølge ny undersøgelse..

08.04.2015

SCM.dk

Europæiske forbrugere foretrækker papirindpakning over plastik, når det handler om dagligvarer, viser en ny undersøgelse foretaget af analyseinstituttet YouGov.

Således foretrækker 68 procent papir, mens kun 32 procent sværger til plastik.

Respondenterne blev også spurgt om deres præferencer, hvis pris og kvalitet var underordnet. Mens 41 procent sagde, at indpakningen var underordnet, mente 85 procent af de resterende 59 procent, at det var mere sandsynligt, at de ville købe et givent produkt, hvis det var pakket ind i papir.

Mens denne undersøgelse blev lavet på det europæiske fastland, viste en lignende undersøgelse foretaget i Storbritannien det samme resultat: Forbrugerne er mest begejstrede for papir.

Læs også: Oplevelsescenter for emballage åbner i Danmark

Angelica Christ, der er formand for den europæiske sammenslutning af bølgepap-producenter (Fefco) påpeger, at resultatet er entydigt:

"Resultaterne viser, at papir og bølgepap fortsat er den mest populære form for emballage på tværs af større lande i Europa”, siger hun og uddyber:

 "Konklusion er, at forbrugerne er signifikant mere tilbøjelige til at købe dagligvarer, herunder frugt og grøntsager, hvis de vises i papirbaserede containere, end hvis de er vist i plast."

Læs også: Lego reducerer CO2-udledningen

Undersøgelsen blev lavet i Tyskland, Frankrig, Italien, Spanien, Holland, og Belgien blandt 7.086 respondenter.

-JPN

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

15.09.2026Global AGV

Sponseret

Kom gratis med til PACK EXPO i Chicago

07.09.2026DTU Learn for Life

Sponseret

Udvikl fremtidens produktions- og forsyningskæder

SCM.dk

Her er Danmarks 25 bedste supply chain ledere

SCM.dk

NorDan vil elektrificere næsten al transport

01.09.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Robotter møder en anden virkelighed i fødevareproduktionen

01.09.20269altitudes Danmark A/S

Sponseret

PPWR er ikke et rapporteringsproblem. Det er et dataproblem.

28.08.2026Q-SYSTEM A/S

Sponseret

Hvor forsvinder pengene i den interne logistik?

13.08.2026PALOMAT

Sponseret

Kender du hemmeligheden bag effektiv pallehåndtering? 👀 X-faktoren er...

11.08.2026Global AGV

Sponseret

Gør det nemt at tage beslutningen om automation

05.08.2026Fyns Kran Udstyr A/S

Sponseret

Godt samarbejde i 25 år

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.10.2026

Sted

On-Demand Webinar

Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

05.10.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

05.10.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

06.10.2026

Sted

Comwell, Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

06.10.2026

Sted

Kgs Lyngby

Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

06.10.2026

Sted

3S, Fredericia