Forbrugere fortrækker papiremballage over plastik

Langt størstedelen af europæiske forbrugere foretrækker papiremballage over plastik, viser en ny stor undersøgelse.

Forbrugerne skoser plastikindpakning ifølge ny undersøgelse..

08.04.2015

SCM.dk

Europæiske forbrugere foretrækker papirindpakning over plastik, når det handler om dagligvarer, viser en ny undersøgelse foretaget af analyseinstituttet YouGov.

Således foretrækker 68 procent papir, mens kun 32 procent sværger til plastik.

Respondenterne blev også spurgt om deres præferencer, hvis pris og kvalitet var underordnet. Mens 41 procent sagde, at indpakningen var underordnet, mente 85 procent af de resterende 59 procent, at det var mere sandsynligt, at de ville købe et givent produkt, hvis det var pakket ind i papir.

Mens denne undersøgelse blev lavet på det europæiske fastland, viste en lignende undersøgelse foretaget i Storbritannien det samme resultat: Forbrugerne er mest begejstrede for papir.

Læs også: Oplevelsescenter for emballage åbner i Danmark

Angelica Christ, der er formand for den europæiske sammenslutning af bølgepap-producenter (Fefco) påpeger, at resultatet er entydigt:

"Resultaterne viser, at papir og bølgepap fortsat er den mest populære form for emballage på tværs af større lande i Europa”, siger hun og uddyber:

 "Konklusion er, at forbrugerne er signifikant mere tilbøjelige til at købe dagligvarer, herunder frugt og grøntsager, hvis de vises i papirbaserede containere, end hvis de er vist i plast."

Læs også: Lego reducerer CO2-udledningen

Undersøgelsen blev lavet i Tyskland, Frankrig, Italien, Spanien, Holland, og Belgien blandt 7.086 respondenter.

-JPN

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsen lancerer verdens mest effektive el-truck

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

05.05.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Din AMR er ikke bare en selvkørende gaffeltruk

22.04.2026Q-SYSTEM A/S

Sponseret

Hvorfor automation ikke kun handler om robotter

SCM.dk

Hormuz-krise rammer verdens fattigste lande hårdt

SCM.dk

Maersk-skib eskorteret gennem Hormuz

14.04.2026Global AGV

Sponseret

Det er nu! Ansøg om 125.000 kroner til automation i din virksomhed!

08.04.2026Q-SYSTEM A/S

Sponseret

Derfor opstår flaskehalse mellem maskiner i produktionslinjer

07.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Ingen influenza her, AGV’er der holder produktionen kørende

06.04.2026Fyns Kran Udstyr A/S

Sponseret

Nyt kransystem og strømlinet produktion hos Danfoss Semco

06.04.2026SCM.dk

MADE-projekt kan reducere plastforbrug med 10 procent

30.03.2026Global AGV

Sponseret

Mød din nye kollega her

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
Functionel safety - ISO 13849

Dette kursus handler om konstruktion af sikkerhedsrelaterede styresystemer i henhold til ISO 13849-1.

Dato

07.05.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

AGR
Webinar
AGR Inventory Summit 2026

Resilience in the Modern Supply Chain

Dato

07.05.2026

Tid

10:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Få styr på BEK 1138/2025 (tidl. 761/2024): Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn samt klimasyn i visse virksomheder

Er din virksomhed omfattet af Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn og klimasyn i visse virksomheder, skal I sikre, at I opfylder kravene i Bekendtgørelsen. På dette 3-times online minikursus, giver vi dig den nødvendige viden, så du kan afgøre om din virksomhed er omfattet, og i givet fald hvad der skal til, for at leve op til kravene.

Dato

08.05.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 guideline - del 1 (Psykisk arbejdsmiljø)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

11.05.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Sæt strøm til ISO/IEC 27002 med CIS18

Få konkrete anvisninger til opbygning af dine sikkerhedsforanstaltninger

Dato

11.05.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende Kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til kvalitetsledelsessystemer og kravene i ISO 9001 standarden.

Dato

12.05.2026

Sted

Odense