ForSea: Markant miljøgevinst med elfærger på Helsingør-Helsingborg

Rederiet ForSea har gennem 1. kvartal 2019 anvendt verdens største batteridrevne passagerfærger, Aurora og Tycho Brahe, på ruten Helsingør-Helsingborg, og miljøgevinsten har været markant. Det er noget både privat- og erhvervskunder har taget godt imod.

Den batteridrevne færge Aurora er en af de to passagerfærger, der har givet rederiet ForSea en markant miljøforbedring på overfarten mellem Helsingør og Helsingborg. Foto: ForSea.

23.04.2019

SCM.dk

Rederiet ForSea, der har indført de batteridrevne passagerfærger Aurora og Tycho Brahe på Helsingør-Helsingborg-ruten, meddeler at miljøgevinsten er markant. Rederiets samlede CO2-udledning samt udledning af skadelige partikler og energiforbrug er halveret i første kvartal i forhold til samme periode i 2018.

Læs også: Scandlines-rute vækster fortsat i godstrafik

”Batteridriften af vore to store færger har været en succes. Det har kun været nødvendigt med minimale justeringer i indkøringsperioden, og ikke desto mindre har vi kunnet holde en stabil drift med tæt ved 100 procent præcision i det første hele kvartal med batteridrift. Miljøgevinsten er tydelig”, siger Johan Röstin, CEO i ForSea.

Antallet af overførte lastbiler var i 1. kvartal uændret med 111.000 overførte enheder. Antallet af afgange udgjorde godt 12.100 – lidt flere end i 1. kvartal 2018. Præcisionen var uændret og kapacitetsudnyttelsen på bildækket var næsten på niveau med 1. kvartal 2018.

Privat- og erhvervskunder har taget godt imod de meget konkrete forbedringer. Tilbuddet om lydsvag og miljøvenlig sejlads appellerer til mange kunder, og kvartalets tilbagegang i antallet af passagerer og privatbiler skyldes alene periodeforskydning, idet påsken faldt i 1. kvartal 2018, lyder det fra ForSea.

“Kunderne har taget godt imod vores initiativer. Vi tilbyder nu ikke blot den mest stabile, men også den klart mest miljøvenlige rejse over Øresund – for både private og erhvervskunder. Det tæller for alle at vide, at man med ForSea kan rejse støj- og røgfrit, og at vi samtidig har sparet atmosfæren for 4.500 ton CO2 i forhold til samme periode sidste år”, siger Johan Röstin.

Læs også: Status for 2018: Flere lastbiler tager færgen over Øresund

ForSea forventer at kunne forbedre miljøeffekten yderligere i de kommende kvartaler.

- SDN

Bureau Veritas

Sponseret

Bliv opdateret på ADR/RID 2027, IMDG, IATA samt EU-forordninger på Farligt Gods Seminar 2026

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

25.08.2026SCM.dk

Logistikmilliardær Klaus-Michael Kühne er død

18.08.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Få op til 125.000 kr. i tilskud til test af robotteknologi

SCM.dk

Maersk øger trafikken gennem Suez

SCM.dk

Volvo markerer 100 år med speciallastbil

06.08.2026SCM.dk

Hvordan foregår supply chain beslutninger hos jer?

28.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

”Vi har altid gjort det sådan”

14.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Sommer giver pause. Men ikke nødvendigvis fra de gode idéer

07.07.2026Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ny trendrapport: Automatisering, AI og arbejdskraft bliver de største dagsordener i logistikbranchen

07.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Tre myter om AMR og AGV

26.06.2026SCM.dk

Hedebølgen afslører de svage led i virksomhedernes drift

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental in English (CQI and IRCA certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Environmental Management Systems in accordance to the ISO 14001:2026 standard.

Dato

31.08.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

31.08.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

31.08.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Kvalitetskultur i ISO 9001:2026

Med inspiration i ISO 10010:2022 og adfærdsdesign

Dato

31.08.2026

Sted

Kgs Lyngby

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Ledelse med Data – AI strategi og lederskab

Hvordan kan data udnyttes til ledelsesmæssig beslutningstagning? Hvad er forretningsværdien ved at bruge data og intelligent analyse som AI, hvad er udfordringerne, og hvordan kan vi løse dem?

Dato

31.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Netværkssikkerhed

Vil du opkvalificere dine færdigheder inden for netværkskommunikation? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at sikre virksomhedens netværk mod angreb.

Dato

31.08.2026

Tid

13:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup