Forskningsalliancen kortlægger test- og demofaciliteter til danske virksomheder

Flere små og mellemstore virksomheder skal rustes til produktudvikling og øget salg gennem nemmere adgang til test- og demonstrationsfaciliteter. Det får de fra d. 1. april, hvor en digital kortlægning med knap 400 danske testfaciliteter lanceres af Forskningsalliancen på virksomhedsguiden.dk.

Nordens største klimakammer ligger på Odense Havn og kan teste udstyr i ned til 60 minusgrader. Foto: FORCE Technology.

06.04.2022

SCM.dk

Veludbyggede test- og demonstrationsanlæg er afgørende instrumenter til at styrke innovation og udvikling i danske virksomheder. Ikke mindst for at sikre Danmark en plads som global nøglespiller i at udvikle løsninger på de store udfordringer, som Europa og resten af verden står over for, såsom på klima-, sundheds- og sikkerhedsområdet.

Hidtil har der ikke været et samlet nationalt overblik over offentlige og private test- og demonstrationsfaciliteter. Industriens Fond har derfor støttet Forskningsalliancen med knap 1 millioner kroner for at kortlægge testfaciliteterne og samle dem på et digitalt kort.

Det skal gøre det nemt for virksomheder - men også myndigheder og erhvervsfremme aktører - at finde netop de testfaciliteter, som de har brug for til udvikling af nye produkter og services.

Læs også: Teknologisk Institut halverer brugen af nyt plastikpulver på 3D-printere

Det digitale værktøj, der netop er gået i luften, indeholder knap 400 testfaciliteter hos primært universiteter, Godkendte Teknologiske Serviceinstitutter, forsyningsselskaber og kommuner.

”Utilstrækkelig adgang til test-, udviklings- og demonstrationsfaciliteter er et problem for virksomhedernes konkurrenceevne og dermed for Danmark. Vi har rigtig mange mindre virksomheder, som ikke selv har mulighed for at etablere og drive de nødvendige faciliteter til test af for eksempel nye digitale teknologier, energisystemer eller alternative materialer. Derfor er det helt afgørende, at vi nu får en let tilgængelig platform, hvor virksomhederne kan få adgang til opdateret information om tilgængelige test- og udviklingsfaciliteter”, siger Thomas Hofman-Bang, adm. direktør i Industriens Fond.

- KCP

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

21.09.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

En lille ændring gjorde en stor forskel i hverdagen hos Min Købmand Odense SØ

17.09.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

Delfi indtager Østrig med pilotprojekt på Gutmann-tankstation

SCM.dk

Nye EU-krav skærper ansvar for IoT-sikkerhed

SCM.dk

Mellemøstkrig får supertanker ordrebog til at eksplodere

15.09.2026SCM.dk

Supply chain-organisationer mangler plan for AI

14.09.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

Sarfaarsuit Center åbner i Nuuk: Nyt handelscenter på 9.000 m²

14.09.2026Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

11.09.2026Context& A/S

Sponseret

Bedre digitalt samarbejde med dine kunder

11.09.2026SCM.dk

Systematic og Thales vil integrere dansk luftforsvar

10.09.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

ICA Nära Träslövsläge styrker driften af butikken med Delfi ESL

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle