Første spadestik til nyt kæmpe lagercenter

Logicenters igangsætter udvikling af et 41 500m2 ejendom i Horsens. Logistikbygningen vil blive opført i to faser.

Logicenters er en førende udvikler og ejer af moderne logistikfaciliteter med tilstedeværelse i Sverige, Danmark, Norge, Finland, Polen og Tyskland samt mere end 2,4 millioner m2 logistikplads. Nu er første spadestik taget til en ny stor lagerbygning i Horsens. Foto: Logicenters

14.02.2024

SCM.dk

Grundstenen til Logicenters' nye ejendom i Horsens er nu lagt, og i løbet af året vil første fase på 20.200 m2 blive færdiggjort. Royal Unibrew, et dansk bryggeri, bliver den første lejer i bygningen med et lager på 8.200 m2. Samtidig vil der være 12.000 m2 klar til en ny lejer. 

"Vi er glade for at annoncere det første spadestik i Horsens og at påbegynde udviklingen af vores store investering. Desuden er vi begejstrede for, at Royal Unibrew allerede har valgt at blive den første lejer, mens vi fortsat arbejder på at tiltrække potentielle kunder til resten af området”, siger Thomas Petersen, Commercial Manager hos Logicenters. 

Ejendommen er strategisk placeret nær motorvejen E45 med fremragende transportmuligheder og direkte forbindelse til både Nordjylland via Aarhus samt Syddanmark og Tyskland. 

Læs også: JYSK vil bygge nyt distributionscenter i Holland

Logicenters forventer, at den anden del af ejendommen, der dækker 21.000 m2, vil være færdig ved udgangen af 2025.

/ PiB

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

01.10.2026SCM.dk

Maersk åbner stort logistikcenter i Tyskland

29.09.2026STILL Danmark A/S

Sponseret

STILL er mere end trucks – vi bygger løsninger til hele lageret

SCM.dk

Større containerskibe presser havnenes flaskehalse ind på land

SCM.dk

Stadig 43 millioner kroner tilbage til grønne lastbiler

28.09.2026Combilift

Sponseret

Outgrowing Capacity: Hira Industries Solves Space Constraints with Vertical Warehouse Expansion, Creating One of the GCC’s Largest Facilities

28.09.2026Apport Systems A/S

Sponseret

Syv tegn på, at dit lager ikke kan følge med

28.09.2026Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Teknologi alene skaber ikke succes – derfor er forandringsledelse afgørende for automatiseringsprojekter

28.09.2026Apport Systems A/S

Sponseret

Automatisér de rigtige processer - ikke bare lageret

28.09.2026Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Fra manuel drift til automatisering – derfor er skalerbarhed nøglen til fremtidens lager

25.09.2026SCM.dk

Maersk overtager driften af Pumas amerikanske distributionsnetværk

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

05.10.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

05.10.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

06.10.2026

Sted

Comwell, Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

06.10.2026

Sted

Kgs Lyngby

Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

06.10.2026

Sted

3S, Fredericia

Context& A/S
Webinar
Webinar: Bedre digitalt samarbejde med dine kunder

Se, hvordan kundeportaler, B2B e-commerce, selvbetjening og AI kan forbedre kundeoplevelsen og reducere manuelle opgaver.

Dato

06.10.2026

Tid

10:00

Sted

Online - Microsoft Teams