Første spadestik til nyt kæmpe lagercenter

Logicenters igangsætter udvikling af et 41 500m2 ejendom i Horsens. Logistikbygningen vil blive opført i to faser.

Logicenters er en førende udvikler og ejer af moderne logistikfaciliteter med tilstedeværelse i Sverige, Danmark, Norge, Finland, Polen og Tyskland samt mere end 2,4 millioner m2 logistikplads. Nu er første spadestik taget til en ny stor lagerbygning i Horsens. Foto: Logicenters

14.02.2024

SCM.dk

Grundstenen til Logicenters' nye ejendom i Horsens er nu lagt, og i løbet af året vil første fase på 20.200 m2 blive færdiggjort. Royal Unibrew, et dansk bryggeri, bliver den første lejer i bygningen med et lager på 8.200 m2. Samtidig vil der være 12.000 m2 klar til en ny lejer. 

"Vi er glade for at annoncere det første spadestik i Horsens og at påbegynde udviklingen af vores store investering. Desuden er vi begejstrede for, at Royal Unibrew allerede har valgt at blive den første lejer, mens vi fortsat arbejder på at tiltrække potentielle kunder til resten af området”, siger Thomas Petersen, Commercial Manager hos Logicenters. 

Ejendommen er strategisk placeret nær motorvejen E45 med fremragende transportmuligheder og direkte forbindelse til både Nordjylland via Aarhus samt Syddanmark og Tyskland. 

Læs også: JYSK vil bygge nyt distributionscenter i Holland

Logicenters forventer, at den anden del af ejendommen, der dækker 21.000 m2, vil være færdig ved udgangen af 2025.

/ PiB

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsens ordresucces: Terbergs elektriske RoRo-traktor

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

27.03.2026SCM.dk

Ny direktør i EAB Lagerindretning skal styrke salget i Danmark

25.03.2026Antalis A/S

Sponseret

End-of-line: Den oversete flaskehals i moderne lagerdrift

SCM.dk

Elretur investerer massivt i containere

SCM.dk

Danske virksomheder venter fremgang i 2026

17.03.2026SCM.dk

MIT og Mecalux lancerer AI-simulator til lageroptimering

13.03.2026Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

13.03.2026SSI SCHÄFER

Sponseret

Dansk logistikprojekt vinder Product of the Year 2026

09.03.2026STILL Danmark A/S

Sponseret

STILL iGo Cube - Kompakt shuttle system maksimal effektivitet

06.03.2026Element Logic Danmark

Sponseret

Element Logic skal levere innovativ automationsløsning til Kramps nye nordiske distributionscenter

06.03.2026SCM.dk

3 ud af 5 logistikcentre investerer stort i kunstig intelligens

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
Introduktion til OT-cybersikkerhed

Dette endagskursus giver en introduktion til cybersikkerhed for Operationel Teknologi. Få indsigt i relevante standarder og EU-direktiver og hvordan OT bedst rustes mod cybertrusler. Kurset klæder dig og din virksomhed på til at forstå, vurdere og handle på behovet for øget OT-cybersikkerhed.

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

13.04.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

13.04.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

13.04.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

13.04.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Dansk Standard
Webinar
Webinar - Alignment of Global Greenhouse Gas Standards

Attend this joint Nordic webinar by Danish Standards, Standard Norway, Swedish Institute for Standards, and Finnish Standards to learn more about the scope, purpose, and planned approach of the new ISO and GHG Protocol partnership.

Dato

13.04.2026

Tid

14:00

Sted

Online