Fortsat vækst i godstrafikken over Øresund

Væksten i godstrafikken på Scandlines Helsingør-Helsingborg fortsatte i 2017. Det har medført en øget kapacitetsudnyttelse og flere sejltider for overfartens færger, selvom antallet af personbiler og passagerer er faldet.

Scandlines Helsingør-Helsingborg fragter hver dag gods, køretøjer og passagerer over Øresund. Færgen Hamlet udgør sammen med fem andre regionens ’flydende bro’. Foto: Scandlines.

09.02.2018

SCM.dk

Det går fortsat fremad, når det kommer til mængderne af gods, der bliver sejlet mellem Helsingør og Helsingborg. Tal fra 4. kvartal 2017 viser nemlig, at antallet af kapacitetsudnyttelsen på bildækket fortsatte med at stige.

Antallet af overførte lastbiler steg med 5 procent til godt 109.500 og godsmængden voksede knap 4 procent til 1.252.000 tons. Tallet for personbiler faldt derimod med 2 procent (til 265.000), og det samlede antal passagerer faldt med knap 4 procent, til 1,44 mio.   

Læs også: Scandlines udvider godskapaciteten på Helsingør-Helsingborg

Alligevel besluttede HH Feries Group fra 1. december at øge kapaciteten og udvide færgen Hamlets sejlplan med fem timer per døgn.

”Vores fragtkunder sætter pris på den præcision og pålidelighed, vi tilbyder, og de har også taget godt imod den øgede fleksibilitet, som vores udvidelse af kapaciteten med flere daglige afgange giver dem. Den fortsatte fremgang i godstrafikken på vores flydende bro er gode nyheder for samhandelen i regionen, og den medvirkede også til at kompensere for den let afdæmpede personbils- og bustrafik, som vi oplevede i efteråret,” siger administrerende direktør i HH Ferries AB, Johan Röstin.

HH Ferries Group har søsat flere initiativer for at styrke og forbedre tilbuddet til sine kundegrupper. Udover at øge kapaciteten på ruten har organisationen ansat en CCO, og har planer om at åbne et helt nyt og ambitiøst spise- og mødested – LAT56° Bistrobar – på færgen Hamlet.

-JJK

Bureau Veritas

Sponseret

Bliv opdateret på ADR/RID 2027, IMDG, IATA samt EU-forordninger på Farligt Gods Seminar 2026

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

26.08.2026SCM.dk

SPAR vælger Solwr til international lagerautomation

26.08.2026BITO Storage Systems Nordic A/S

Sponseret

Sådan undgår du spild på dit lager

SCM.dk

Nyt butiksgulv dæmper støj fra intern transport

SCM.dk

Bring øger pakkevolumen med 16 procent

24.08.2026TAWI Danmark AS

Sponseret

Afhent og flyt ruller fra paller med smart løfteudstyr til ruller

19.08.2026Lyngsoe

Sponseret

Connected Warehouse: Vejen til større transparens, bedre beslutninger og fremtidig vækst.

19.08.2026PALOMAT

Sponseret

AO Workwear har reduceret omkostninger og øget effektiviteten – det kan du også

17.08.2026KNAPP A/S

Sponseret

SAP® EWM fra KNAPP: Optimer lageret med en integreret WMS- og WCS-løsning

12.08.2026Consafe Logistics

Sponseret

PostNord TPL reducerede truckkørslen med 28 % ved hjælp af AI

12.08.2026BITO Storage Systems Nordic A/S

Sponseret

De bedste lagre er ikke ubemandede - de har mennesket i fokus

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

31.08.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Kvalitetskultur i ISO 9001:2026

Med inspiration i ISO 10010:2022 og adfærdsdesign

Dato

31.08.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

31.08.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental in English (CQI and IRCA certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Environmental Management Systems in accordance to the ISO 14001:2026 standard.

Dato

31.08.2026

Sted

Kgs Lyngby

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Ledelse med Data – AI strategi og lederskab

Hvordan kan data udnyttes til ledelsesmæssig beslutningstagning? Hvad er forretningsværdien ved at bruge data og intelligent analyse som AI, hvad er udfordringerne, og hvordan kan vi løse dem?

Dato

31.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Netværkssikkerhed

Vil du opkvalificere dine færdigheder inden for netværkskommunikation? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at sikre virksomhedens netværk mod angreb.

Dato

31.08.2026

Tid

13:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup