Fra overskudsbrød til nye fødevarer: Cirkulær innovation i værdikædesamarbejde

Over 20 nye virksomheder er optaget i Danmarks største indsats inden for cirkulær økonomi, fordelt på syv værdikædesamarbejder. Mere end 200 virksomheder er allerede i fuld gang med at udvikle nye forretningsmuligheder.

Et af syv nye cirkulære værdikædesamarbejder hos Closing Loops er ’Værdiforøgelse af Brødspild’, hvor virksomhederne FoodRemade, Mølleriet Enghaven og Knæk & Bræk samarbejder om at lave nye fødevarer ud af overskudsbrød. Foto: 123rf.com

11.02.2025

SCM.dk

Lod du bollerne ligge hos bageren forleden? Så ender de måske i din næste øl – eller i et sundt stykke knækbrød. Et af syv nye cirkulære værdikædesamarbejder hos Closing Loops er nemlig ’Værdiforøgelse af Brødspild’, hvor virksomhederne FoodRemade, Mølleriet Enghaven og Knæk & Bræk samarbejder om at lave nye fødevarer ud af overskudsbrød.

Stifter Henrik Ottesen fra FoodRemade fortæller, at virksomheden indsamler usolgt og overproduceret brød, der sorteres, findeles og behandles i ovne. Det bruges blandt andet som rasp eller ingrediens i øl og pasta. Udfordringen er, at kun 15 procent af det indsamlede er hvedebrød, der kan blive til rasp, som vi kender det, mens grovere brød og rugbrød kræver nye løsninger – for eksempel produkter som knækbrød eller myslibarer, der nu skal udvikles i et værdikædesamarbejde med de to andre virksomheder. 

”Vi arbejder allerede cirkulært med Salling Group, men opbygger nu en værdikæde, der skal omdanne de i dag ubrugte brødrester til nye fødevarer. Det vil vi tre virksomheder udvikle sammen i Closing Loops”, siger Henrik Ottesen og peger på, at det er afgørende, at de nye produkter kommer langt nok ned i pris til, at forbrugerne køber dem:

”Det her handler ikke kun om, at vi skal lave et produkt med en fantastisk historie. Det er vigtigt, at det samtidig bliver et konkurrencedygtigt og attraktivt produkt i markedet, så vi kan afsætte de mange tons overskudsbrød, der kan bearbejdes i en virksomhed som vores. Så vi går efter et langsigtet samarbejde om et fælles konkurrencedygtigt produkt”. 

En af de virksomheder, som har været i gang siden opstarten af Closing Loops i 2023 er Ikano Bolig. De er i gang med at udvikle det tidligere rådhus i Høje Taastrup, hvor materialer fra cirka 17.000 m2 bygning skal genbruges og genanvendes mest muligt. 

Læs også: Ny analyse viser, at grønne tiltag betaler sig

I et værdikædesamarbejde med Zupply, Lendager Architects og Teknologisk Institut eksperimenteres med en digital platform.

”Når man gerne vil arbejde med cirkulært byggeri, er det en udfordring at skabe en proces, der både håndterer det konkrete projekts lange udviklingshorisont og samtidig favner branchens komplekse værdikæde samt de nuværende barrierer”, siger bæredygtighedschef Lone Lindgård Laursen fra Ikano Bolig og fortsætter: 

”Vi arbejder med en digital løsning, der skal sikre et fælles datagrundlag – og dermed skabe bedre forudsætninger for beslutninger og samarbejde for alle parter i værdikæden. Med Closing Loop-programmet i ryggen har vi mulighed for at afprøve, hvordan vi mere smidigt og effektivt kan starte dialogen – fra den allertidligste planlægning til håndtering og realisering af cirkularitet”.

/ PiB

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

23.01.2026PALOMAT

Sponseret

UD med manuel pallehåndtering - IND med arbejdsglæde

23.01.2026SCM.dk

Nyt mere proaktivt paradigme for miljørisici

22.01.2026Global AGV

Sponseret

Skal du også nå det? Ansøg om 125.000 kr. til at afprøve en Global AGV!

21.01.2026Q-SYSTEM A/S

Sponseret

Automatiseret transport skaber bedre flow i stoleproduktion

15.01.2026Global AGV

Sponseret

Din tur til at få en problemfri og gennemtestet løsning!

13.01.2026SCANLOX ApS

Sponseret

65% af tiden sparet

07.01.2026Global AGV

Sponseret

Få 125.000 kr. til at afprøve en Global AGV - Først til mølle!

07.01.2026SCM.dk

Danmarks IP-styrke løfter eksporten med 105 milliarder kroner

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

26.01.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

26.01.2026

Sted

Middelfart

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 Foundation

Lær hvordan direktivets krav implementeres effektivt med afsæt i ledelsesstandarderne ISO 27001 og ISO 22301

Dato

26.01.2026

Sted

København

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Grundlæggende objektorienteret programmering

Vil du opkvalificere dine evner inden for objektorienteret programmering? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at designe objektorienterede programløsninger for din virksomhed.

Dato

26.01.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

27.01.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
IATA Basic Training

IATA Basic Training sætter dig i stand til at håndtere, pakke og mærke farligt gods forsendelser til flytransport samt at udarbejde og kontrollere Dangerous Goods Declaration. Kurset medfører samtidig, at du overholder uddannelseskravet til en Shipper IATA CBTA 7.1 (tidligere category 1) eller Freight Forwarder IATA CBTA 7.3 (tidligere category 3) som krævet i IATA kapitel 1.5.1.2.

Dato

27.01.2026

Sted

Hvidovre