Freja-koncernen udvider europæisk netværk

Freja-koncernen udvider samarbejdet med Hellmann Worldwide Logistics, der fremover sikrer øget frekvens til og fra Tyskland.

Freja er med sine 15 afdelinger en af de største privatejede transport- og logistikvirksomheder i Norden. Foto: Freja..

18.06.2014

SCM.dk

Freja-koncernens fokusering på på det europæiske stykgodsmarked får endnu et løft i den rigtige retning, da Freja Danmark, Norge og Sverige fra den 1. juli indleder samarbejde med Hellmann Worldwide Logistics i store dele af Tyskland.

Læs også: Freja indleder samarbejde med CargoLine

Samarbejdet er en udvidelse af samarbejdet mellem de to privatejede koncerner, idet der igennem flere år har været et samarbejde mellem Freja-koncernen og Hellmann East, ligesom Freja Norge og Hellmann UK har samarbejdet igennem længere tid.

Hellmann arbejder globalt
Hellmann Worldwide Logistics omsatte globalt for 2,86 mia. euro i 2013, har 11.684 ansatte fordelt på 245 afdelinger i 56 lande, og hører dermed til en af de absolut ledende aktører inden for transport, informationsteknologi og logistik. Endvidere er Hellmann Worldwide Logistics en af stifterne af System Alliance Europe.

Hellmann Worldwide Logistics Tyskland består af 45 filialer, og det nyetablerede samarbejde vil medføre øget frekvens til og fra Tyskland for såvel Hellmann som Freja-koncernen.

Læs også: Et enestående Track & Trace produkt i 'real time' på national distribution

”Udvidelsen af samarbejdet mellem Freja og Hellmann er en naturlig konsekvens af den forandring, der sker på det europæiske transportmarked, hvor det er endnu vigtigere end tidligere, at selskabernes DNA og fokusområder passer sammen", siger CEO i Freja, Jørgen Hansen.

-LRI

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsens ordresucces: Terbergs elektriske RoRo-traktor

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

23.03.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Få op til 125.000 kr. i tilskud til test af robotteknologi

20.03.2026SCM.dk

Mange ledige har urealistiske forventninger til løn

Annonce

SCM.dk

Danskernes overforbrug har konsekvenser for hele kloden

SCM.dk

Europa fastholder førertrøjen i globalisering

12.03.2026SCM.dk

Agentur opfordrer til kæmpestor frigivelse af oliereserver

12.03.2026SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

11.03.2026SCM.dk

L’Oréal vil lave emballage af fanget CO2

10.03.2026SCANLOX ApS

Sponseret

I tvivl om jeres produktion er klar til mobil automatisering?

09.03.2026PALOMAT

Sponseret

NYHED | PALOMAT® AGV – revolutionerer pallehåndtering med AGVer

09.03.2026SCM.dk

Hæder til Jungheinrich for fremragende produktdesign

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle