Fremtidens transport har flere udfordringer end blot elektrificering

Der er stort potentiale i en mere elektrificeret transportindustri, men mange drivliner vil spille en nøglerolle i transportbranchens rejse mod nul emissioner. Det mener Allison Transmission.

Det er vigtigt at balancere ambitionsniveauet for fremtiden med håndteringen af de praktiske udfordringer ved elektrificering. Derudover er der en række vigtige aspekter, der skal tages i betragtning for at imødekomme både nuværende og fremtidige behov hos transportvirksomheder, mener Mats Hallgren, Area Sales Manager for Allison Transmission i Norden. Foto: Allison Transmission

11.07.2024

SCM.dk

Elektrificeringens indtog i transportbranchen er lovende og viser potentiale til at reducere CO2-udledninger og forbedre luftkvaliteten. Det er dog vigtigt at balancere ambitionsniveauet for fremtiden med håndteringen af de praktiske udfordringer ved elektrificering. Derudover er der en række vigtige aspekter, der skal tages i betragtning for at imødekomme både nuværende og fremtidige behov hos transportvirksomheder. Det mener Mats Hallgren, Area Sales Manager for Allison Transmission i Norden.

I anerkendelse af den vigtige rolle, som elektrificering kommer til at spille i branchens transformation, har Allison Transmission de seneste 5 år investeret over 550 millioner dollars (svarende til knap fire milliarder danske kroner) i at fremme elektriske drivløsningsteknologier. 

For nylig præsenterede Allison lanceringen af sin nye elektriske e-aksel, eGenPower® 85S, der er integreret i Isuzus nye Novo VOLT elektriske bus. På trods af disse investeringer i teknologien til el til fremtidige transportløsninger, er det stadig vigtigt at overveje, hvordan konventionelle gearkasseløsninger tilbyder fremskridt mod bæredygtighedsmål i dag.

”Allison tilstræber at bevare en førende rolle inden for brændstof- og energieffektive drivløsninger, der støtter op om bæredygtigheds- og miljøinitiativer. Vi har effektive konventionelle løsninger, elektriske hybrider og fuldelektriske drivløsninger, og vi tilpasser os altid efter markedets og kundernes behov”, siger Mats Hallgren og fortsætter:

”Udover vores eGen Power e-aksler matcher vores fuldautomatiske transmissioner perfekt mange forskellige motorer, hvad enten det er de nyeste diesel EU6-motorer kombineret med Allison xFE-teknologi, naturgasdrevne motorer eller en elmotor. Der er allerede el- og brintlastbiler på vejene udstyret med vores konventionelle gearkasser, som er koblet til en elmotor og tilfører værdi”.

Men selvom elektrificering er det hotteste emne i branchen lige nu, ser Mats Hallgren stadig et stort behov for at granske eksisterende produkter og teknologi, der fungerer for vognparker lige nu.

”Når industrien fortsætter sin rejse mod fuld elektrificering, skal vi erkende de udfordringer, der stadig findes – infrastruktur, energiforsyning, forbedret batteriteknologi og tilhørende omkostninger. Ingen kan virkelig forudsige, hvornår og hvordan den fremtid ser ud. Det er derfor, Allison forbliver engagerede i at levere optimale løsninger for at imødekomme vores kunder, uanset hvor de befinder sig på den rejse”, forklarer Mats Hallgren.

Ifølge Mats Hallgren er det vigtigt at fortsætte med at udvikle nye og renere brændstofteknologier, samtidig med, at man bevæger sig i det rette tempo for at sikre, at løsningerne matcher den pålidelighed, holdbarhed og køreoplevelse, som kunderne forventer. På samme måde er det afgørende at lægge lige så stor vægt på at højne transportfagets status i samfundet. Det vil være alfa og omega for, at branchen – og samfundet – kan overleve, mener han og forklarer:

”Flere analyser fra eksempelvis SNAP, den digitale markedsplads for transportbranchen, viser, at manglen på lastbilchauffører er på et uholdbart niveau. Efterspørgslen på lastbiltransporter falder dog ikke, hvilket skaber betydelige problemer. Vi har brug for lastbilchauffører for at vores samfund kan fungere. Køretøjerne skal derfor tilbyde andre kvaliteter, som tiltrækker flere til at blive chauffører, og det er noget, vi hos Allison stræber efter at bidrage til med alle vores produkter”.

Læs også: Det Blå Danmark vil være først på de nye grønne bølger

Mats Hallgren afslutter:

”Branchens status gør det udfordrende at finde ny talent, der kan præstere på det niveau, der kræves, hvilket kræver enorm kompetence, uddannelse og stærk arbejdsmoral. For at gøre kørsel mere attraktivt som karriere, kan vognmænd investere i løsninger, der gør køretøjet mere komfortabelt. Det er vigtigt, at alle komponenter i køretøjet arbejder sammen for at tilbyde god manøvredygtighed, effektivitet og kraft i alle situationer. Med de rette drivløsninger får man disse kvaliteter og kan dermed gøre erhvervet mere attraktivt ved at tilbyde en smidigere køreoplevelse for chaufførerne – hvilket jeg absolut mener, vi skal gøre mere af i dag”.

Kilde: Allison Transmission

/ PiB

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Minirat fra Linde giver ergonomisk ALPI-gevinst

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

28.08.2026SCM.dk

Maersk i top på rettidighed trods markant globalt fald

28.08.2026SCM.dk

Nyt butiksgulv dæmper støj fra intern transport

SCM.dk

Digitalisering tilbyder kæmpegevinster. Men der er også reelle barrierer

SCM.dk

EU's offentlige indkøb for 2.500 milliarder euro kan blive grønnere

26.08.2026SCM.dk

Volvo markerer 100 år med speciallastbil

25.08.2026SCM.dk

Genanvendelige paller løfter Instabox’ transportkapacitet

25.08.2026SCM.dk

Pirater holder over 90 søfolk fanget

24.08.2026SCM.dk

Maersk-rederi skal transportere gods for det amerikanske militær

21.08.2026nShift

Sponseret

Leverer dine transportører egentlig den kvalitet, du betaler for?

20.08.2026SCM.dk

Arbejdsforhold i levering af e-handelspakker er under stort pres i hele Europa

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer - aften

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplom modul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

31.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

01.09.2026

Sted

Middelfart

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

01.09.2026

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart

Bureau Veritas
Kursus
Leverandørstyring

2 dages intensivt kursus i at planlægge, gennemføre og følge op på leverandøraudits

Dato

01.09.2026

Sted

Frederikshavn

Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.09.2026

Sted

On-Demand Webinar

Bureau Veritas
Kursus
IATA refresher Training

IATA Refresher Training forlænger dit eksisterende IATA-bevis med yderligere 2 års gyldighed og giver dig forståelse for de ændringer, der er kommet til IATA DGR de seneste 2 år.

Dato

01.09.2026

Sted

Fredericia