Frode Laursen skar 9 procent af sin CO2-udledning i 2021

Logistikvirksomhedens CSR-rapport for 2021 beretter om et fald i CO2-udledninger på både transporter og logistikcentre og en fortsat indsats for at nå målet om en CO2-reducering på 35 procent i 2030.

Faldet i CO2-udledningen dækker over reduktioner på både transport og lager. Foto: Frode Laursen .

20.05.2022

SCM.dk

Øget brug af alternative brændstoffer og et aktivt valg om 100 procent grøn strøm på alle lokationer. Det er de væsentligste årsager til, at logistikvirksomheden Frode Laursen i 2021 kunne reducere sin samlede CO2-udledning med hele 9 procent og dermed er et stort skridt nærmere målet om en CO2-reduktion på 35 procent fra 2020 til 2030.

”Der skal ikke herske nogen tvivl om, at jeg er superstolt over, at det er lykkedes at reducere vores CO2-udledning så kraftigt. Det skyldes først og fremmest en stor indsats fra vores medarbejdere og et virkelig godt samarbejde med kunder og leverandører”, siger Thomas Corneliussen, der er adm. direktør i Frode Laursen og fortsætter:

”Vores tilgang til grøn omstilling med at læne os frem og finde praktiske og brugbare løsninger, dér hvor det gør en forskel, har vist sig at bære frugt”.

Læs også: Nyt klimakompas skal hjælpe SMV’er styre mod grøn omstilling

Faldet i CO2-udledningen dækker over reduktioner på både transport og lager. I 2021 tredoblede Frode Laursen således kørslen på alternative brændstoffer som HVO-biodiesel, natur- og biogas, og man skiftede til 100 procent grøn strøm på alle lokationer. Det betød en CO2-reduktion på 8 procent i transporten, mens man på lagerdelen kunne konstatere en reduktion på hele 48 procent.

”Vi venter alle på Power-to-X og elektriske lastbiler, men der vi gå en årrække, inden disse teknologier kan implementeres i en skala, så de dækker den tunge transport. Mens vi venter, har vi besluttet at investere i andre alternative brændstoffer, for på den måde allerede nu at kunne tilbyde vores kunder en væsentlig nedsættelse af deres CO2-aftryk”, fortæller Thomas Corneliussen.

Nyt grønt logistikcenter

2021 var også året, hvor Frode Laursen påbegyndte opførelsen af det første logistikcenter bygget i henhold til virksomhedens ”Green Warehouse Vision”, der har fokus på både at bygge og drifte så bæredygtigt som muligt.

”Selvom det er transporten, der er vores primære CO2-udleder, så handler det for os om at tænke bæredygtighed hele vejen rundt. Derfor tog vi også valget om at skifte til grøn strøm på alle vores lokationer, ligesom at alle vores fremtidige logistikcentre skal bygges og driftes efter ”Green Warehouse Vision”, så vi sikrer en så optimal bæredygtig løsning som muligt”, lyder det fra Thomas Corneliussen, der håber og tror på, at Frode Laursen kan fortsætte de grønne takter i 2022.

”Det er ikke sikkert, vi i 2022 igen kommer op på 9 procent reduktion, men der skal ikke herske tvivl om at ambitionen er der; vi vil simpelthen være med helt fremme når det gælder den grønne omstilling”, slutter Thomas Corneliussen.

- KCP

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Konecranes Flow Drive giver markante CO2-besparelser

SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

02.02.2026SSI Schäfer

Sponseret

Mød SSI SCHÄFER på LogiMAT 2026: Agil intralogistik drevet af mobile robotter og AI

29.01.2026STILL Danmark A/S

Sponseret

Smart varetransport i et dynamisk logistikcenter

28.01.2026KNAPP A/S

Sponseret

6 løsninger til at forbedre din lagerdrift

28.01.2026WITRON Group

Sponseret

“The first violin in a perfectly tuned supply chain orchestra”

28.01.2026SCM.dk

JYSK halverer reklamationer gennem ti års kvalitetsarbejde

27.01.2026SCM.dk

Lemvigh-Müller investerer massivt i nyt centrallager

27.01.2026Axacon A/S

Sponseret

Når alt andet er digitalt, hvorfor hænger lageret så fast i gamle vaner?

26.01.2026SCM.dk

Nyt hovedlager kører fuldt blus hos landet største autogrossist

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Udviklingsmetoder og udviklingsprocesser

Vil du styrke dine kompetencer inden for systematiske metoder til analyse, design og implementering af objektorienterede systemer? Så er dette kursus, som også er et diplommodul, interessant for dig.

Dato

28.01.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Kursus
ADR-IMDG uddannelse om pakning (emballager)

ADR-IMDG Uddannelsen om pakning sætter dig i stand til at emballere, pakke og mærke farligt gods til transport i henhold til ADR-konventionen, IMDG-koden og de nationale bekendtgørelser. Kurset medfører, at du overholder uddannelseskravet i ADR kapitel 1.3 og IMDG kapitel 1.3.

Dato

03.02.2026

Sted

Hvidovre

Bureau Veritas
Kursus
ADR uddannelse om pakning, læsning og dokumentation

ADR Uddannelsen om pakning, læsning og dokumentation sætter dig i stand til at håndtere, pakke og mærke forsendelser samt kontrollere og udarbejde dokumentation til transport. Kurset medfører, at du overholder uddannelseskravet i ADR kapitel 1.3.

Dato

03.02.2026

Sted

Hvidovre

Bureau Veritas
Kursus
ADR-IMDG uddannelse om pakning og læsning

ADR-IMDG Uddannelsen om pakning og læsning medfører, at du overholder uddannelseskravet i ADR kapitel 1.3 og IMDG kapitel 1.3, og kurset sætter dig i stand til at klargøre forsendelser af farligt gods og læsse CTU’ere til transport efter ADR-konventionen, IMDG-koden og de nationale bekendtgørelser.

Dato

03.02.2026

Sted

Hvidovre

Bureau Veritas
Kursus
ADR-IMDG uddannelse om læsning (trailer/container)

ADR-IMDG Uddannelsen om læsning sætter dig i stand til at læsse, stuve og fastsurre farligt gods i henhold til ADR-konventionen og IMDG-koden. Kurset medfører, at du overholder uddannelseskravet i ADR kapitel 1.3 og IMDG kapitel 1.3.

Dato

03.02.2026

Sted

Hvidovre

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27002 Diplomkursus - træf de rigtige foranstaltninger

På dette kursus får du hjælp til at træffe de rigtige foranstaltninger med ISO 27002, og bliv bedre til at kvalificere og udpege de handlinger, der er nødvendige for din virksomheds informationssikkerhed.

Dato

03.02.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn