Fusion skal sætte fart på bæredygtig shipping

Den danske virksomhed tech-virksomheder ZeroNorth, som hjælper shippingvirksomheder med at optimere deres drift med henblik på både emissionsreduktion og øget kommerciel værdi, slår sig sammen med Alpha Ori Technologies fra Singapore. Alpha Ori Technologies tilbyder IoT-baseret løsninger med lignende formål. Målet er at accelerere overgangen til bæredygtig shipping på globalt plan.

ZeroNorth og Alpha Ori Technologies (AOT) har oplyst, at de slår sig sammen for at skabe et powerhouse inden for maritim optimering og digital transformation af shippingindustrien. ”Siden ZeroNorth startede i 2020, har vores vækstrejse været ambitiøs med årlig vækst på 300 procent for andet år i træk - nemlig at lede den globale digitale transformation inden for shipping. Det her er et strategisk skridt, der ikke kun vil gavne vores kunder, men sektoren som helhed”, siger Søren Meyer, CEO for ZeroNorth.. Foto: Zero North

10.11.2023

SCM.dk

ZeroNorth og Alpha Ori Technologies (AOT) har oplyst, at de slår sig sammen for at skabe et powerhouse inden for maritim optimering og digital transformation af shippingindustrien.

Selskaberne afventer endelig godkendelse fra myndighederne, men planen er at kombinere Alpha Ori Technologies' IoT-løsninger og high frequency data med ZeroNorths tech-platform for at skabe øget effektivisering og optimeringsmuligheder baseret på data inden for shipping. Aftalen vil give de to selskaber mulighed for at betjene deres respektive kundebaser gennem én samlet løsning.

Selskabet har til hensigt at operere under ZeroNorth-brandet, og Søren Meyer, nuværende CEO for ZeroNorth, vil forblive i spidsen for det nye fælles setup. Begge AOTs Co-CEOs, Bala Sankaran og Rajesh Unni, kommer til at fungere som bestyrelsesmedlemmer uden ledelsesansvar i det fælles selskab.

Målet er helt overordnet at samle ZeroNorths og Alpha Ori Technologies' ekspertise og dybe forståelse af shipping for at levere innovative løsninger, der skubber sektoren i en grønnere og mere digital retning. De to kommende partnere leverer allerede hver især teknologi til mere end 4000 skibe globalt. Aftalen kommer til at give deres kunder adgang til 12 forskellige tjenester via én platform og én datakilde for at fremme branchens samlede udvikling på især det grønne område.

Selskabet vil bevare sin globale tilstedeværelse med hovedkontor i København. Den nye samlede arbejdsstyrke lyder på 780 personer.

I forbindelse med annonceringen udtaler Søren Meyer, CEO for ZeroNorth: "Jeg er enormt glad for at kunne annoncere aftalen med Alpha Ori Technologies, som vi virkelig tror på repræsenterer det næste skridt inden for den digitale og bæredygtige transformation af shipping. Siden ZeroNorth startede i 2020, har vores vækstrejse været ambitiøs med årlig vækst på 300 procent for andet år i træk - nemlig at lede den globale digitale transformation inden for shipping. Det her er et strategisk skridt, der ikke kun vil gavne vores kunder, men sektoren som helhed”.

Bala Sankaran, Co-CEO for Alpha Ori Technologies, tilføjer: "Partnerskabet med ZeroNorth kommer til at sikre os en markedsledende position sammen og gør det muligt for os at skubbe branchen mod større rentabilitet og grønne resultater. Vi mener, at dette er det perfekte tidspunkt for os til at skalere, og denne aftale stemmer perfekt overens med vores ambition om at fremme den bæredygtige dagsorden og samtidig skabe betydelige forretningsmæssige resultater for vores kunder.

Læs også: Professionelle indkøbere ønsker den samme shoppingoplevelse som forbrugere

ZeroNorth har allerede hjulpet sine kunder med at reducere deres emissioner med mere end en million metriske ton siden 2021. Den nye aftale kommer til at sætte turbo på de grønne og kommercielle initiativer, som de to selskaber hver især allerede er godt i gang med.

/ PiB

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Helt elektrisk, 100% Terberg, RT253EV redefinerer RoRo-transport

Hans Schourup A/S

Sponseret

Humanoide robotter – den næste game changer i logistik og produktion

Relateret indhold

21.11.2025N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Helt elektrisk, 100% Terberg, RT253EV redefinerer RoRo-transport

21.11.2025SCM.dk

Tre grønne søfragtsråd til ministeren efter IMO-skuffelsen

21.11.2025SCM.dk

Danskerne handler mere trygt og globalt end nogensinde før

20.11.2025SCM.dk

Rapport: Løs el-ledning på containerskib rev bro ned

19.11.2025SCM.dk

DHL løfter effektiviteten med AI-agenter

19.11.2025SCM.dk

Bring opruster for at håndtere rekordmængder af julepakker

18.11.2025SCM.dk

DHL investerer millarder i Indien frem mod 2030

17.11.2025SCM.dk

Suez-kanalen melder om stigende aktivitet

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
STILL Danmark A/S
Messe
GRAND OPENING!

Still Danmark inviterer til Åbent Hus I nyt showroom i Kolding

Dato

25.11.2025

Tid

09:00

Sted

Essen 32, 6000 Kolding

AGR
Webinar
Chain reactions: The spark behind smarter supply chain decisions

Supply chain: The hidden link in financial success

Dato

25.11.2025

Tid

14:30

Sted

Online on LinkedIn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

26.11.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Intern audit af ledelsessystemer baseret på ISO 14001 og ISO 45001

Formålet med kurset er at give dig viden om hele auditprocessen og masser af træning i at levere effektive interne audits, der skaber værdi i virksomheden.

Dato

26.11.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

26.11.2025

Sted

Frederik VI´s Hotel, Odense

Bredana Axcite A/S
Webinar
Står I overfor at skulle vælge jeres næste ERP-løsning?

Måske kommer I fra Dynamics AX eller et andet ældre system og går med overvejelsen, om Dynamics 365 Finance & Supply Chain Management (FO) er det rigtige valg eller dækker Dynamics 365 BC jeres behov.

Dato

26.11.2025

Tid

10:00

Sted

Online