Fusion skal sætte fart på bæredygtig shipping

Den danske virksomhed tech-virksomheder ZeroNorth, som hjælper shippingvirksomheder med at optimere deres drift med henblik på både emissionsreduktion og øget kommerciel værdi, slår sig sammen med Alpha Ori Technologies fra Singapore. Alpha Ori Technologies tilbyder IoT-baseret løsninger med lignende formål. Målet er at accelerere overgangen til bæredygtig shipping på globalt plan.

ZeroNorth og Alpha Ori Technologies (AOT) har oplyst, at de slår sig sammen for at skabe et powerhouse inden for maritim optimering og digital transformation af shippingindustrien. ”Siden ZeroNorth startede i 2020, har vores vækstrejse været ambitiøs med årlig vækst på 300 procent for andet år i træk - nemlig at lede den globale digitale transformation inden for shipping. Det her er et strategisk skridt, der ikke kun vil gavne vores kunder, men sektoren som helhed”, siger Søren Meyer, CEO for ZeroNorth.. Foto: Zero North

10.11.2023

SCM.dk

ZeroNorth og Alpha Ori Technologies (AOT) har oplyst, at de slår sig sammen for at skabe et powerhouse inden for maritim optimering og digital transformation af shippingindustrien.

Selskaberne afventer endelig godkendelse fra myndighederne, men planen er at kombinere Alpha Ori Technologies' IoT-løsninger og high frequency data med ZeroNorths tech-platform for at skabe øget effektivisering og optimeringsmuligheder baseret på data inden for shipping. Aftalen vil give de to selskaber mulighed for at betjene deres respektive kundebaser gennem én samlet løsning.

Selskabet har til hensigt at operere under ZeroNorth-brandet, og Søren Meyer, nuværende CEO for ZeroNorth, vil forblive i spidsen for det nye fælles setup. Begge AOTs Co-CEOs, Bala Sankaran og Rajesh Unni, kommer til at fungere som bestyrelsesmedlemmer uden ledelsesansvar i det fælles selskab.

Målet er helt overordnet at samle ZeroNorths og Alpha Ori Technologies' ekspertise og dybe forståelse af shipping for at levere innovative løsninger, der skubber sektoren i en grønnere og mere digital retning. De to kommende partnere leverer allerede hver især teknologi til mere end 4000 skibe globalt. Aftalen kommer til at give deres kunder adgang til 12 forskellige tjenester via én platform og én datakilde for at fremme branchens samlede udvikling på især det grønne område.

Selskabet vil bevare sin globale tilstedeværelse med hovedkontor i København. Den nye samlede arbejdsstyrke lyder på 780 personer.

I forbindelse med annonceringen udtaler Søren Meyer, CEO for ZeroNorth: "Jeg er enormt glad for at kunne annoncere aftalen med Alpha Ori Technologies, som vi virkelig tror på repræsenterer det næste skridt inden for den digitale og bæredygtige transformation af shipping. Siden ZeroNorth startede i 2020, har vores vækstrejse været ambitiøs med årlig vækst på 300 procent for andet år i træk - nemlig at lede den globale digitale transformation inden for shipping. Det her er et strategisk skridt, der ikke kun vil gavne vores kunder, men sektoren som helhed”.

Bala Sankaran, Co-CEO for Alpha Ori Technologies, tilføjer: "Partnerskabet med ZeroNorth kommer til at sikre os en markedsledende position sammen og gør det muligt for os at skubbe branchen mod større rentabilitet og grønne resultater. Vi mener, at dette er det perfekte tidspunkt for os til at skalere, og denne aftale stemmer perfekt overens med vores ambition om at fremme den bæredygtige dagsorden og samtidig skabe betydelige forretningsmæssige resultater for vores kunder.

Læs også: Professionelle indkøbere ønsker den samme shoppingoplevelse som forbrugere

ZeroNorth har allerede hjulpet sine kunder med at reducere deres emissioner med mere end en million metriske ton siden 2021. Den nye aftale kommer til at sætte turbo på de grønne og kommercielle initiativer, som de to selskaber hver især allerede er godt i gang med.

/ PiB

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

28.09.2026SCM.dk

Analytiker forventer flere store skibsordrer fra Maersk

28.09.2026SCM.dk

Houthier lover ikke at angribe europæiske skibe

SCM.dk

Houthier lover ikke at angribe europæiske skibe

SCM.dk

Dieselpris over 20 kroner øger transportens prisrisiko

24.09.2026SCM.dk

Volvos el-lastbiler får bredere anvendelsesområde

24.09.2026SCM.dk

Aarhus Havn opjusterer efter stærkt halvår

23.09.2026SCM.dk

Mange nye containerskibe på tegnebrættet varsler kapacitetskamp

21.09.2026SCM.dk

Mellemøstkrig får supertanker ordrebog til at eksplodere

21.09.2026SCM.dk

Maersk bestiller 26 store containerskibe

21.09.2026SCM.dk

Rekordstor forskel på containerfragtrater

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.10.2026

Sted

On-Demand Webinar

Bureau Veritas
Kursus
IATA Packer Training

IATA Packer Training giver dig forståelse for opbygningen af IATA DGR og sætter dig i stand til at pakke og mærke farligt gods forsendelser i henhold til IATA DGR. Kurset medfører samtidig, at du overholder kravet til en Category 2 uddannelse i IATA kapitel 1.5.

Dato

01.10.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 inspirationsseminar

ISO 9001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for formål, baggrund og indhold for ISO 9001 standarden, som er en af de første og mest udbredte standarder og derfor betegnes som ”moderen af alle standarder”.

Dato

01.10.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Afvigelseshåndtering og årsagsanalyse

I forbindelse med lukning af afvigelser og andre interne udfordringer er det meget vigtigt at få lavet en ordentlig årsagsanalyse. Årsagsanalysen laves for at identificere de grundlæggende eller underliggende årsager, få dem rettet og dermed forhindre gentagelser. Det sker jo af og til, at vi løser det samme problem igen og igen.

Dato

01.10.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

01.10.2026

Tid

08:45

Sted

Online

Implement Consulting Group
Webinar
Scenario planning for better decisions in an uncertain world Scenario planning for better decisions in an uncertain world

Leadership begins where certainty ends

Dato

01.10.2026

Tid

09:00

Sted

Online