Genbrugsapp bruger Bring som ny fragtløsning

Cirkulær handel er i eksplosiv vækst og stadig flere og flere danskere vælger at købe brugt. Det mærker man tydeligt hos genbrugsappen Tise. I et nyt samarbejde vil Bring og Tise gøre det endnu nemmere at købe og sende brugt.

Brings fleksible C2C-tjeneste, der er tilgængelig på Tise, gør det nemt for private at sende pakker mellem Brings pakkeshops og bokse. Foto: Bring

16.01.2025

SCM.dk

”Ambitionen med samarbejdet er at gøre det nemmere både at sælge og købe brugte varer. Genbrug er en vigtig brik i samfundets grønne omstilling. For at reducere udledningen i overensstemmelse med Paris-aftalen, er det afgørende at flere handler cirkulært – noget vi understøtter gennem smartere løsninger som den, vi nu tilbyder købere og sælgere på Tise”, siger Matilda Adelborg, pressechef hos Bring.

Samarbejdet i Danmark er ikke det første for Tise og den nordiske logistikkoncern. Siden 2021 har Posten Bring stået for leverancer mellem brugtplatformens norske købere og sælgere.

”Vi er utrolig glade for at kunne lancere Bring som ny fragtløsning på Tise. Vores kollegaer på det norske marked har i mange år arbejdet tæt sammen med Posten Bring med inspirerende kampagner og produktlanceringer. Så vi glæder os meget til at gentage succesen på det danske marked”, siger Lærke Djernæs, landechef hos Tise.

Læs også: Ny postlov puster liv i brevforsendelser

Brings fleksible C2C-tjeneste, der er tilgængelig på Tise, gør det nemt for private at sende pakker mellem Brings pakkeshops og bokse – helt uden behov for at printe labels. Bring og Tise har allerede etableret et godt samarbejde. For to og et halvt år siden investerede Bring i genbrugsplatformen Tise. Brugthandelsmarkedet bliver stadig mere populært, og i dag er halvdelen af danske kvinder i alderen 16-35 på Tise.

Kilde: Bring

/ PiB

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsen lancerer verdens mest effektive el-truck

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Nævnt i denne artikel:

Relateret indhold

16.04.2026SCM.dk

Maersk CEO stod skoleret i Kina

16.04.2026SCM.dk

Fragtpriser stiger i Asien på grund af brændstofspriser og uro

SCM.dk

Ledelsesstrukturen kan ikke holde trit i vækstvirksomheder

SCM.dk

Thule centraliserer distribution med robotlager i Polen

08.04.2026SCM.dk

Ny jernbanerute forbinder Italien og Sverige

08.04.2026SCM.dk

ITD: Chaufførmangel kræver politisk handling

07.04.2026SCM.dk

Dyr transport får Ahlsell til at ændre afhentning

31.03.2026SCM.dk

Hormuzstrædet: Beskeden stigning i antallet af gennemsejlinger

25.03.2026SCM.dk

Containerrederier får nej til hurtigt krigstillæg

24.03.2026SCM.dk

Selvkørende teknologi kan redde chaufførkrisen

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle