Generation Z ønsker arbejdspladser med tryghed og plads til forskellighed

Inklusion og mangfoldighed er helt centralt, når den nyeste generation på arbejdsmarkedet skal vælge deres kommende arbejdsgivere. Det viser tal fra en endnu ikke offentliggjort analyse af danskernes forventninger til fremtidens arbejdsmarked.

Resultater fra ”Generationsanalysen 2024 – forventninger til fremtidens arbejdsliv”, som offentliggøres i slutningen af august i forbindelse med Ledernes 125-års jubilæum. Foto: Lederne

20.08.2024

SCM.dk

Til Pride-festen fejrer mange mennesker retten til at kunne være sig selv – og elske den, man gør. Og faktisk er der god grund til også at rykke hyldesten af mangfoldigheden ind på arbejdspladserne. I hvert fald hvis man spørger Generation Z.

Lederne, landets største fagforening for ledere, har fået gennemført en stor, landsdækkende generations- og befolkningsanalyse om danskernes forventninger til fremtidens arbejdsliv. I den svarer hele 35 procent af de 18 til 27-årige - Generation Z - at de føler sig mere motiverede, hvis de er en del af en mangfoldig medarbejdergruppe. Et tal, som er højere end for de øvrige generationer på arbejdsmarkedet. Andre tal viser, at hele 25 procent af Generation Z ville overveje at skifte job, hvis det nye job kunne give en rolle, som er mere fokuseret på inklusion. Det gør sig for eksempel kun gældende for 5 procent af den ældste generation på arbejdsmarkedet. 

De første tal fra analysen stemmer godt overens med det, man allerede ved hos Lederne – nemlig at mangfoldighed er vigtig for forretningen, forklarer administrerende direktør Bodil Nordestgaard Ismiris.

”Tryghed og plads til forskellighed, når man går på arbejde, er indlysende vigtigt for mennesker. Derudover handler det også om at tiltrække morgendagens talenter ved blandt andet at fokusere på inklusion og mangfoldighed. For ellers søger især den yngre generation ganske enkelt væk. Derfor fokuserer ledere og virksomheder i højere grad end tidligere på at fremme et trygt og inkluderende arbejdsmiljø ved at være tydelige og for eksempel have klare politikker for, hvordan vi omgås hinanden på arbejdspladsen. Et trygt arbejdsmiljø for alle medvirker også til, at medarbejderne bliver”, siger Bodil Nordestgaard Ismiris.

Hun peger ligeledes på, hvad man kan gøre ude på arbejdspladserne for at fremme større mangfoldighed.

”Fremtidens ledere skal undgå kun at ansætte nogen, der ligner dem selv. Og så skal der mod til at ansætte medarbejdere, som udfordrer normerne inden for køn og seksualitet. Vi får stærkere arbejdspladser, når der er tryghed og mangfoldighed i medarbejdergruppen. Samtidig giver det bedre beslutninger at bringe forskellige perspektiver og erfaringer til bordet”, siger administrerende direktør Bodil Nordestgaard Ismiris.

Læs også: En presset modebranche skal tænke strategisk

Tallene stammer fra ”Generationsanalysen 2024 – forventninger til fremtidens arbejdsliv”, som offentliggøres i slutningen af august i forbindelse med Ledernes 125-års jubilæum. Analysens datagrundlag er blandt andet baseret på mere end 4.000 spørgeskemabesvarelser fra danskere på det private arbejdsmarked – suppleret med mere end 1.000 besvarelser fra offentligt ansatte og mere end 4.000 af Ledernes egne medlemmer. 

Kilde: Lederne

/ PiB

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

05.03.2026SCM.dk

Sammenhængskraft: Usynlig fødselar fylder 100 år

27.02.2026SCM.dk

Ingeniører og IT-specialister er i høj kurs for headhuntere

26.02.2026SCM.dk

Mangel på kollegaer presser danske medarbejdere

24.02.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Væksten forsætter, vi styrker det administrative team

23.02.2026SCM.dk

Handelskrig: USA fjerner told og indfører en ny

20.02.2026SCM.dk

Ny logistikekspert tiltræder hos Brødrene Dahl

17.02.2026SCM.dk

Udenlandsk arbejdskraft har lavere kriminalitet end danskere

17.02.2026RELEX Solutions

Sponseret

Giv din gør-det-selv-forsyningskæde et løft

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende Kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til kvalitetsledelsessystemer og kravene i ISO 9001 standarden.

Dato

09.03.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 inspirationsseminar

ISO 9001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for formål, baggrund og indhold for ISO 9001 standarden, som er en af de første og mest udbredte standarder og derfor betegnes som ”moderen af alle standarder”.

Dato

09.03.2026

Sted

Kgs Lyngby

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer - certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer med den internationale personcertificering i informationssikkerhed, PECB ISO/IEC 27001 Lead Implementer.

Dato

09.03.2026

Sted

IDA Conference, København V

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

10.03.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ADR-IMDG uddannelse om pakning og læsning

ADR-IMDG Uddannelsen om pakning og læsning medfører, at du overholder uddannelseskravet i ADR kapitel 1.3 og IMDG kapitel 1.3, og kurset sætter dig i stand til at klargøre forsendelser af farligt gods og læsse CTU’ere til transport efter ADR-konventionen, IMDG-koden og de nationale bekendtgørelser.

Dato

10.03.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ADR uddannelse om pakning, læsning og dokumentation

ADR Uddannelsen om pakning, læsning og dokumentation sætter dig i stand til at håndtere, pakke og mærke forsendelser samt kontrollere og udarbejde dokumentation til transport. Kurset medfører, at du overholder uddannelseskravet i ADR kapitel 1.3.

Dato

10.03.2026

Sted

Fredericia