Greater Copenhagen vil have gang i den faste HH-forbindelse

Der skal gang i arbejdet med at forberede en fast forbindelse mellem Helsingør og Helsingborg, mener Greater Copenhagen, der peger på at Øresundsbro Konsortiet bør udarbejde et forslag.

I dag står færgerne for transporten mellem Helsingør og Helsingborg, men står det til Greater Copenhagen skal der gang i arbejdet med at forbedrede en fast forbindelse over (eller snarere under) Øresund, hvilket vil gavne økonomien i regionen..

19.05.2017

SCM.dk

En fast forbindelse, hvad enten det er en tunnel eller en bro, mellem Helsingør og Helsingborg, vil styrke den økonomiske vækst og udviklingen i Øresundsregionen. Derfor skal der sættes skub i arbejdet med at forberede den nye forbindelse, og det kan kun gå få langsomt.

Læs også: Femern-forbindelse vedtaget - DI jubler

Det mener organisationen Greater Copenhagen, der derfor har skrevet et åbent brev til den svenske infrastrukturminister Anna Johansson og hendes danske kollega, transportminister Ole Birk Olesen (LA).

I brevet peger Greater Copenhagen på, at Øresundsbro Konsortiet bør udarbejde et færdigt forslag til en fast HH-forbindelse, herunder en fuldstændig finansieringsplan for forbindelsen, som inkluderer, at overskud fra Øresundsbroen kan anvendes til både HH-forbindelsen og til en fremtidig Øresundsmetro.

”Vi foreslår, at regeringerne giver Øresundsbro Konsortiet til opgave at udarbejde et konkret forslag til en HH-forbindelse. Det er vigtigt for at Øresundsregionen forsat skal være en af Skandinaviens vigtigste vækstregioner,” siger Henrik Fritzon (S), formand for Greater Copenhagen and Skåne Committee, der konkret har en kombineret vej- og jernbanetunnel i tankerne.

Styrke virksomhedernes muligheder
Senere på foråret ventes den svenske regering af offentliggøre en rapport om behovet for at øge kapaciteten på den eksisterende Øresundsbro. Greater Copenhagen foreslår, at regeringerne i Sverige og Danmark også indregner de positive samfundsøkonomiske gevinster, som en ny fast forbindelse fra Helsingør til Helsingborg, også kendt som HH-forbindelsen, vil have.

”En ny fast forbindelse over Øresund vil styrke mulighederne for medarbejdere, virksomheder og turister i regionen. Et større og bedre arbejdsmarked vil øge livskvaliteten og gøre os alle sammen rigere i Greater Copenhagen,” siger komitéens ene næstformand, Sophie Hæstorp Andersen (S).

En HH-forbindelse indgår som et centralt element i Greater Copenhagens langsigtede arbejde for udvikling af regionens infrastruktur på linje med den faste forbindelse til Tyskland under Femern Bælt. En styrkelse af den internationale tilgængelighed vejer tungt i regionens indsats for øget vækst og beskæftigelse.

Læs også: Færger på batteri mellem Helsingør og Helsingborg

”Faste forbindelser over Øresund vil, ligesom den kommende forbindelse under Femern Bælt, åbne døren til nye muligheder for vækst og samarbejde for virksomhederne i Greater Copenhagen. Tilgængelighed er afgørende for at skabe et sammenhængende arbejdsmarked på tværs af vores metropol, og stærk infrastruktur spiller en helt central rolle,” siger borgmester i Solrød Kommune, Niels Hörup (V), der ligeledes er næstformand for Greater Copenhagen and Skåne Committee.

-AK

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

15.09.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Vi byder vores nye mand i marken velkommen

10.09.2026PALOMAT

Sponseret

Brug for rustfrit stål? Intet problem

SCM.dk

Rekordstor forskel på containerfragtrater

SCM.dk

FN erklærer 1,5-graders-målet for uundgåeligt overskredet

25.08.2026SCM.dk

Logistikmilliardær Klaus-Michael Kühne er død

11.08.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Automation lykkes ikke uden medarbejderne

10.08.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX leverer rekordstor vækst i første halvår af 2026

06.08.2026SCM.dk

Hvordan foregår supply chain beslutninger hos jer?

28.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

”Vi har altid gjort det sådan”

14.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Sommer giver pause. Men ikke nødvendigvis fra de gode idéer

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.09.2026

Sted

On-Demand Webinar

Consafe Logistics
Webinar
Lås op for nøglen til smartere lagerautomatisering

Hvordan sikrer brancheledere, at deres automatiseringsprojekter giver ROI fra dag ét?

Dato

10.09.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

22.09.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ADR-IMDG uddannelse om pakning (emballager)

ADR-IMDG Uddannelsen om pakning sætter dig i stand til at emballere, pakke og mærke farligt gods til transport i henhold til ADR-konventionen, IMDG-koden og de nationale bekendtgørelser. Kurset medfører, at du overholder uddannelseskravet i ADR kapitel 1.3 og IMDG kapitel 1.3.

Dato

22.09.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ADR-IMDG uddannelse om læsning (trailer/container)

ADR-IMDG Uddannelsen om læsning sætter dig i stand til at læsse, stuve og fastsurre farligt gods i henhold til ADR-konventionen og IMDG-koden. Kurset medfører, at du overholder uddannelseskravet i ADR kapitel 1.3 og IMDG kapitel 1.3.

Dato

22.09.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ADR-IMDG uddannelse om pakning og læsning

ADR-IMDG Uddannelsen om pakning og læsning medfører, at du overholder uddannelseskravet i ADR kapitel 1.3 og IMDG kapitel 1.3, og kurset sætter dig i stand til at klargøre forsendelser af farligt gods og læsse CTU’ere til transport efter ADR-konventionen, IMDG-koden og de nationale bekendtgørelser.

Dato

22.09.2026

Sted

Fredericia