Greater Copenhagen vil have gang i den faste HH-forbindelse

Der skal gang i arbejdet med at forberede en fast forbindelse mellem Helsingør og Helsingborg, mener Greater Copenhagen, der peger på at Øresundsbro Konsortiet bør udarbejde et forslag.

I dag står færgerne for transporten mellem Helsingør og Helsingborg, men står det til Greater Copenhagen skal der gang i arbejdet med at forbedrede en fast forbindelse over (eller snarere under) Øresund, hvilket vil gavne økonomien i regionen..

19.05.2017

SCM.dk

En fast forbindelse, hvad enten det er en tunnel eller en bro, mellem Helsingør og Helsingborg, vil styrke den økonomiske vækst og udviklingen i Øresundsregionen. Derfor skal der sættes skub i arbejdet med at forberede den nye forbindelse, og det kan kun gå få langsomt.

Læs også: Femern-forbindelse vedtaget - DI jubler

Det mener organisationen Greater Copenhagen, der derfor har skrevet et åbent brev til den svenske infrastrukturminister Anna Johansson og hendes danske kollega, transportminister Ole Birk Olesen (LA).

I brevet peger Greater Copenhagen på, at Øresundsbro Konsortiet bør udarbejde et færdigt forslag til en fast HH-forbindelse, herunder en fuldstændig finansieringsplan for forbindelsen, som inkluderer, at overskud fra Øresundsbroen kan anvendes til både HH-forbindelsen og til en fremtidig Øresundsmetro.

”Vi foreslår, at regeringerne giver Øresundsbro Konsortiet til opgave at udarbejde et konkret forslag til en HH-forbindelse. Det er vigtigt for at Øresundsregionen forsat skal være en af Skandinaviens vigtigste vækstregioner,” siger Henrik Fritzon (S), formand for Greater Copenhagen and Skåne Committee, der konkret har en kombineret vej- og jernbanetunnel i tankerne.

Styrke virksomhedernes muligheder
Senere på foråret ventes den svenske regering af offentliggøre en rapport om behovet for at øge kapaciteten på den eksisterende Øresundsbro. Greater Copenhagen foreslår, at regeringerne i Sverige og Danmark også indregner de positive samfundsøkonomiske gevinster, som en ny fast forbindelse fra Helsingør til Helsingborg, også kendt som HH-forbindelsen, vil have.

”En ny fast forbindelse over Øresund vil styrke mulighederne for medarbejdere, virksomheder og turister i regionen. Et større og bedre arbejdsmarked vil øge livskvaliteten og gøre os alle sammen rigere i Greater Copenhagen,” siger komitéens ene næstformand, Sophie Hæstorp Andersen (S).

En HH-forbindelse indgår som et centralt element i Greater Copenhagens langsigtede arbejde for udvikling af regionens infrastruktur på linje med den faste forbindelse til Tyskland under Femern Bælt. En styrkelse af den internationale tilgængelighed vejer tungt i regionens indsats for øget vækst og beskæftigelse.

Læs også: Færger på batteri mellem Helsingør og Helsingborg

”Faste forbindelser over Øresund vil, ligesom den kommende forbindelse under Femern Bælt, åbne døren til nye muligheder for vækst og samarbejde for virksomhederne i Greater Copenhagen. Tilgængelighed er afgørende for at skabe et sammenhængende arbejdsmarked på tværs af vores metropol, og stærk infrastruktur spiller en helt central rolle,” siger borgmester i Solrød Kommune, Niels Hörup (V), der ligeledes er næstformand for Greater Copenhagen and Skåne Committee.

-AK

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

01.10.2026SCM.dk

Her er Danmarks 25 bedste supply chain ledere

28.09.2026PALOMAT

Sponseret

Amerikanske paller – intet specialbygget pallemagasin nødvendigt

SCM.dk

AI-truslen mod virksomheder er fordoblet på ét år

SCM.dk

Disse 5 supply chain områder vil vægte mest i de næste 5 år

21.09.2026PALOMAT

Sponseret

Slip for pallekaos – RetNemt viste vejen

15.09.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Vi byder vores nye mand i marken velkommen

10.09.2026PALOMAT

Sponseret

Brug for rustfrit stål? Intet problem

10.09.2026Langebæk A/S

Sponseret

Langebæk annoncerer CEO-skifte og etablerer todelt CEO-ledelsesteam

25.08.2026SCANLOX ApS

Sponseret

”Vi er for små til automation”

25.08.2026SCM.dk

Logistikmilliardær Klaus-Michael Kühne er død

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Sikkerhedsrådgiver temadag

Vores sikkerhedsrådgiver temadage er eksklusive temadage for de virksomheder, vi er sikkerhedsrådgiver for. Temadagene indeholder forskellige relevante emner, som løbende vil fremgå af denne side. Fælles for emnerne er, at de alle har med farligt gods at gøre.

Dato

07.10.2026

Sted

Fredericia

Dansk Standard
Kursus
Privatlivsbeskyttelse - ISO/IEC 27701 Diplomkursus – 2 dage

På dette kursus får du hjælp til at opnå en passende beskyttelse af personoplysninger i din organisations informationssikkerhed med ISO 27701, og få hjælp til at løse de gældende databeskyttelseskrav.

Dato

07.10.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
FSMA/PCQI Opdateringsdag – Version 2.0 og erfaringsudveksling (Kun for tidligere deltagere)

For dig, der allerede er PCQI: Få adgang til det nye version 2.0-materiale og del erfaringer med andre praktikere.

Dato

07.10.2026

Sted

Middelfart

Dansk Standard
Kursus
Privatlivsbeskyttelse - ISO/IEC 27701 Diplomkursus – 2 dage

På dette kursus får du et solidt fagligt grundlag for at opnå en passende beskyttelse af personoplysninger i din organisations informationssikkerhed med ISO/IEC 27701. Kurset giver dig samtidig konkret hjælp til at arbejde systematisk og praksisnært med de gældende databeskyttelseskrav.

Dato

07.10.2026

Tid

09:00

Sted

Nordhavn, København

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

08.10.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Webinar
Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

08.10.2026

Tid

08:45

Sted

Online