Grøn havneudvikling har brug for politisk vilje

Europas største vindhavne efterlyser nu yderligere politisk opbakning for at sikre kapaciteten i offshore-sektoren.

”Havnealliancen opfordrer til stærk politisk vilje for at understøtte havneudvikling i offshore vind-sektoren”. Sådan lyder det blandt andet i en ny erklæring fra Europas største vindhavne bag alliancen Offshore Wind Port Alliance. De seks havne opfordrer nu til en stærk politisk opbakning til offshore-branchen.. Foto: Esbjerg Havn

18.12.2023

SCM.dk

"For at vi kan lykkes med de ambitiøse mål for havvind, er det afgørende, at politikere på tværs af Europa anerkender og støtter vores indsats for at udvikle yderligere havnekapacitet”, siger Dennis Jul Pedersen, direktør for Esbjerg Havn.

”Havnealliancen opfordrer til stærk politisk vilje for at understøtte havneudvikling i offshore vind-sektoren”.  Sådan lyder det blandt andet i en ny erklæring fra Europas største vindhavne bag alliancen Offshore Wind Port Alliance. De seks havne opfordrer nu til en stærk politisk opbakning til offshore-branchen. 

"Alle havne i alliancen har en ambition om at spille en central rolle i at realisere Europas offshore kraftværker. For at dette kan lade sig gøre, er det afgørende, at politikere på tværs af Europa støtter vores indsats og laver ændringer i industripolitikken, der kan hjælpe os. Vi skal have klare politiske mål og strategier, der understøtter målene”, siger Dennis Jul Pedersen, direktør for Esbjerg Havn og understreger: “I modsat fald kommer vi ikke til at kunne levere den krævede kapacitet. Så det haster”, siger han. 

EU har besluttet, at vi i Europa skal have 60 GW havvind i 2030 og 340-450 GW i 2050. I dag er EU's samlede kapacitet på omkring 30 GW. Havnene efterlyser yderligere tiltag, der kan give sikkerhed i værdikæderne og samtidig markante administrative lettelser, der gør det nemmere at udføre opgaverne. Havnene anser det for afgørende for at kunne levere kapacitet til at nå de ambitiøse mål i offshore vindsektoren de næste 30 år. 

”Vi gør alt, hvad vi kan på havnene. Vi samarbejder på tværs af nationale grænser og industrier for at sikre, at den rigtige havnekapacitet og infrastruktur er til stede. Vi deler de bedste løsningsforslag og erfaringer om tekniske løsninger med hinanden. Vi investerer i teknologi, i havneinfrastruktur og i havnesuprastruktur. Men indsatsen skal følges op politisk af endnu flere investeringer”, står det i erklæringen fra havnene. 

Havnene opfordrer til at understøtte værdikæder ved offshore basehavne for at sikre kontinuerlig forsyning. Det kan også være med til at gøre havnepladserne mere attraktive som arbejdspladser, så der kan tiltrækkes ny faglært arbejdskraft.

 Samarbejdet ‘Offshore Wind Port Alliance’ blev skabt i januar i år ud fra et ønske om at sætte alt ind på at understøtte Europas ambitiøse målsætning om havvind. De seks havne i samarbejdet er Port Oostende i Belgien, Groningen Seaports/Eemshaven i Holland, Niedersachsen Ports/Cuxhaven i Tyskland, Nantes-Saint Nazaire Port i Frankrig, Humber i England og Esbjerg Havn i Danmark. 

”Havnealliancen er klar til at arbejde sammen med politikere og industrien for at sikre en bæredygtig, sikker og økonomisk stærk fremtid for vores offshore basehavne. Vi er overbeviste om, at en yderligere politisk støtte ikke kun vil styrke havneindustrien, men også vil bidrage væsentligt til den positive udvikling af vores landes økonomi,” står der i erklæringen. 

De seks havne ønsker også at bidrage til at sikre energiforsyningssikkerhed i Europa. Også det kræver en opbakning fra politisk hold. 

“Diversificering af energiforsyningen og konsekvent implementering af bæredygtighedsmål kan kun lykkes og sikres gennem offshoreindustrien og offshorehavne. Europas energisikkerhedsarkitektur vil i høj grad blive bestemt af europæiske udbygningsmål i offshore vind-sektoren. Dette kræver et klart sprog fra alle aktører, det resulterende krav er planlægningssikkerhed og klare og uigenkaldelige milepæle for de kommende årtier”, står der i erklæringen. 

Læs også: Nyt vigtigt skridt om grøn global skibsfart

Dennis Jul Pedersen tilslutter sig fuldt ud. 

“Vi som havne optimerer alt, hvad vi kan. Men vi er nødt til at opleve en styrket politisk opbakning her og nu for at vi kan levere alt det, vi alle sammen ønsker”, siger han.

/ PiB

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Efter 20 år med samme truckmærke sender lagerchef stafetten videre hos INOX

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

18.08.2026Bring

Sponseret

Bring voksede med 16 procent i første halvår

18.08.2026SCM.dk

Maersk vinder erstatningssag efter brand på containerskib

SCM.dk

Lidl hjælper lokale producenter med klimaregnskab og klimamål

SCM.dk

Maersk vinder erstatningssag efter brand på containerskib

12.08.2026SCM.dk

El-varebiler tager 45 procent af markedet

11.08.2026SCM.dk

Gigantisk MSC-containerskib er grundstødt og synker dybere

10.08.2026SCM.dk

Mærsk sender endnu en rute gennem Suez-kanalen

06.08.2026nShift

Sponseret

Virksomheder går glip af over 2 millioner euro om året – bedre leveringsstyring kan ændre det

06.08.2026SCM.dk

Shanghai sætter vild containerrekord

28.07.2026nShift

Sponseret

Hvad er PPWR? De nye EU-regler for emballage, som alle e-handelsvirksomheder bør kende før august 2026

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 inspirationsseminar

ISO 9001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for formål, baggrund og indhold for ISO 9001 standarden, som er en af de første og mest udbredte standarder og derfor betegnes som ”moderen af alle standarder”.

Dato

20.08.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhed (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhedskursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af ledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 22000:2018.

Dato

24.08.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Auditor – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Auditor med den internationale certificering fra PECB.

Dato

24.08.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
IATA Basic Training

IATA Basic Training sætter dig i stand til at håndtere, pakke og mærke farligt gods forsendelser til flytransport samt at udarbejde og kontrollere Dangerous Goods Declaration. Kurset medfører samtidig, at du overholder uddannelseskravet til en Shipper IATA CBTA 7.1 (tidligere category 1) eller Freight Forwarder IATA CBTA 7.3 (tidligere category 3) som krævet i IATA kapitel 1.5.1.2.

Dato

25.08.2026

Sted

Fredericia

Dansk Standard
Kursus
Bliv intern auditor for informationssikkerhed – ISO/IEC 27001 – 2 dage

På dette kursus lærer du at auditere et ledelsessystem for informationssikkerhed. Du får metoder til at etablere det interne auditprogram samt til at planlægge og udføre de enkelte audits. Kurset tager udgangspunkt i vejledningen ISO/IEC 27007.

Dato

25.08.2026

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

26.08.2026

Sted

Vejle