Grøn havneudvikling har brug for politisk vilje

Europas største vindhavne efterlyser nu yderligere politisk opbakning for at sikre kapaciteten i offshore-sektoren.

”Havnealliancen opfordrer til stærk politisk vilje for at understøtte havneudvikling i offshore vind-sektoren”. Sådan lyder det blandt andet i en ny erklæring fra Europas største vindhavne bag alliancen Offshore Wind Port Alliance. De seks havne opfordrer nu til en stærk politisk opbakning til offshore-branchen.. Foto: Esbjerg Havn

18.12.2023

SCM.dk

"For at vi kan lykkes med de ambitiøse mål for havvind, er det afgørende, at politikere på tværs af Europa anerkender og støtter vores indsats for at udvikle yderligere havnekapacitet”, siger Dennis Jul Pedersen, direktør for Esbjerg Havn.

”Havnealliancen opfordrer til stærk politisk vilje for at understøtte havneudvikling i offshore vind-sektoren”.  Sådan lyder det blandt andet i en ny erklæring fra Europas største vindhavne bag alliancen Offshore Wind Port Alliance. De seks havne opfordrer nu til en stærk politisk opbakning til offshore-branchen. 

"Alle havne i alliancen har en ambition om at spille en central rolle i at realisere Europas offshore kraftværker. For at dette kan lade sig gøre, er det afgørende, at politikere på tværs af Europa støtter vores indsats og laver ændringer i industripolitikken, der kan hjælpe os. Vi skal have klare politiske mål og strategier, der understøtter målene”, siger Dennis Jul Pedersen, direktør for Esbjerg Havn og understreger: “I modsat fald kommer vi ikke til at kunne levere den krævede kapacitet. Så det haster”, siger han. 

EU har besluttet, at vi i Europa skal have 60 GW havvind i 2030 og 340-450 GW i 2050. I dag er EU's samlede kapacitet på omkring 30 GW. Havnene efterlyser yderligere tiltag, der kan give sikkerhed i værdikæderne og samtidig markante administrative lettelser, der gør det nemmere at udføre opgaverne. Havnene anser det for afgørende for at kunne levere kapacitet til at nå de ambitiøse mål i offshore vindsektoren de næste 30 år. 

”Vi gør alt, hvad vi kan på havnene. Vi samarbejder på tværs af nationale grænser og industrier for at sikre, at den rigtige havnekapacitet og infrastruktur er til stede. Vi deler de bedste løsningsforslag og erfaringer om tekniske løsninger med hinanden. Vi investerer i teknologi, i havneinfrastruktur og i havnesuprastruktur. Men indsatsen skal følges op politisk af endnu flere investeringer”, står det i erklæringen fra havnene. 

Havnene opfordrer til at understøtte værdikæder ved offshore basehavne for at sikre kontinuerlig forsyning. Det kan også være med til at gøre havnepladserne mere attraktive som arbejdspladser, så der kan tiltrækkes ny faglært arbejdskraft.

 Samarbejdet ‘Offshore Wind Port Alliance’ blev skabt i januar i år ud fra et ønske om at sætte alt ind på at understøtte Europas ambitiøse målsætning om havvind. De seks havne i samarbejdet er Port Oostende i Belgien, Groningen Seaports/Eemshaven i Holland, Niedersachsen Ports/Cuxhaven i Tyskland, Nantes-Saint Nazaire Port i Frankrig, Humber i England og Esbjerg Havn i Danmark. 

”Havnealliancen er klar til at arbejde sammen med politikere og industrien for at sikre en bæredygtig, sikker og økonomisk stærk fremtid for vores offshore basehavne. Vi er overbeviste om, at en yderligere politisk støtte ikke kun vil styrke havneindustrien, men også vil bidrage væsentligt til den positive udvikling af vores landes økonomi,” står der i erklæringen. 

De seks havne ønsker også at bidrage til at sikre energiforsyningssikkerhed i Europa. Også det kræver en opbakning fra politisk hold. 

“Diversificering af energiforsyningen og konsekvent implementering af bæredygtighedsmål kan kun lykkes og sikres gennem offshoreindustrien og offshorehavne. Europas energisikkerhedsarkitektur vil i høj grad blive bestemt af europæiske udbygningsmål i offshore vind-sektoren. Dette kræver et klart sprog fra alle aktører, det resulterende krav er planlægningssikkerhed og klare og uigenkaldelige milepæle for de kommende årtier”, står der i erklæringen. 

Læs også: Nyt vigtigt skridt om grøn global skibsfart

Dennis Jul Pedersen tilslutter sig fuldt ud. 

“Vi som havne optimerer alt, hvad vi kan. Men vi er nødt til at opleve en styrket politisk opbakning her og nu for at vi kan levere alt det, vi alle sammen ønsker”, siger han.

/ PiB

Bureau Veritas

Sponseret

Bliv opdateret på ADR/RID 2027, IMDG, IATA samt EU-forordninger på Farligt Gods Seminar 2026

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

26.08.2026SCM.dk

Volvo markerer 100 år med speciallastbil

25.08.2026SCM.dk

Genanvendelige paller løfter Instabox’ transportkapacitet

SCM.dk

Genanvendelige paller løfter Instabox’ transportkapacitet

SCM.dk

Pirater holder over 90 søfolk fanget

21.08.2026nShift

Sponseret

Leverer dine transportører egentlig den kvalitet, du betaler for?

20.08.2026SCM.dk

Arbejdsforhold i levering af e-handelspakker er under stort pres i hele Europa

20.08.2026SCM.dk

Ét kølerum skal effektivisere Nemlig.coms dagligvarelogistik

20.08.2026SCM.dk

Den amerikanske flåde vinder terræn i Hormuzstrædet

20.08.2026SCM.dk

Danske Rederier: Pirat-aktiviteter ud for Somalia vokser

20.08.2026SCM.dk

IVECO-veteran takker af efter 40 år

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Ledelse og forhandling

Vil du være en dygtig forhandler? Vil du have styr på forskellige forhandlingsteknikker og samtidig have indblik i ledelsesmæssige, etiske, moralske og magtmæssige aspekter i forhandlinger?

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Implement Consulting Group
Seminar
Supply chain planning in the agentic era Supply chain planning in the agentic era

Get Implement’s perspectives on AI in supply chain planning and first-hand insights from UPM

Dato

27.08.2026

Tid

15:00

Sted

Online

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

27.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Cyber defence og ledelsesansvar

Vil du have kompetencer til at udvikle cyber sikkerhedsstrategier? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og bliv i stand til at identificere og vurdere sikkerhedsrisici for din virksomhed.

Dato

27.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Fra specialist til leder - aften

Vil du have mere viden om de krav, der stilles til ledere i erhvervslivet? Og vil du udvikle dine ledelseskompetencer? Så tag dette kursus, som også er et diplommodul modul, og få sat fokus på dit potentiale i overgangen fra rollen som specialist til rollen som leder.

Dato

27.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere

Dato

27.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup