Grøn magt i Danmark er i erhvervslivets hænder

En ny magtkortlægning viser, at erhvervsorganisationer og store udledere sidder tungt på den grønne magt i Danmark, mens grønne civilsamfundsorganisationer næsten ikke er repræsenteret. Det kan påvirke både tempo og retning i den grønne omstilling.

Foto: 123rf.com

06.06.2025

SCM.dk

Det er ikke de grønne organisationer, men derimod repræsentanter for industri, eksport og udledningstunge erhverv, der tegner sig for størstedelen af den grønne magt i Danmark. Det viser en ny undersøgelse af den danske magtelite, som magtforskerne Christoph Ellersgaard og Anton Grau Larsen står bag.

Kortlægningen bygger på netværksanalyser af 400 centrale personer i den danske magtelite og identificerer de aktører, der har størst indflydelse på klimapolitikken. Her fremgår det tydeligt, at interesseorganisationer som Landbrug & Fødevarer og store virksomheder som Danish Crown og Aalborg Portland har centrale pladser i magtnetværket. Til gengæld er grønne organisationer som Danmarks Naturfredningsforening og Concito næsten fraværende.

”Personer fra interesseorganisationerne for erhvervsliv og industri er den dominerende part. Og landbrug og fødevareindustrien er langt bedre integreret end eksempelvis de grønne organisationer. Vi ser en massiv overrepræsentation fra erhvervslivets side i de her magtnetværk”, siger Christoph Ellersgaard til Zetland.

Undersøgelsen peger også på, at selvom toppolitikere har stor formel magt, er meget af den reelle indflydelse overladt til erhvervslivet. Det rejser spørgsmål om, hvem der reelt sætter retningen for den grønne omstilling i Danmark.

Civilsamfundets svækkede stemme

Når grønne organisationer er underrepræsenterede i magtens centrum, risikerer det ifølge forskerne at skabe en skæv prioritering i klimapolitikken. Hvis der ikke er stærke civilsamfundsrøster ved bordet, kan de brede samfundsinteresser og klimavidenskabelige perspektiver blive trængt i baggrunden af snævre erhvervsinteresser.

Omvendt peger flere aktører på, at den stærke erhvervsrepræsentation også sikrer, at klimaløsninger får opbakning fra dem, der skal udføre dem. Connie Hedegaard, tidligere klimakommissær og nu bestyrelsesmedlem i blandt andet Danfoss, siger til Zetland:

”Selvom jeg er meget utålmodig på klimaets vegne, kan jeg godt forstå, at man politisk har tænkt, at hvis vi ender i en politisk aftale, hvor vi gør det rigtige, men hele landbruget går voldsomt ud imod det, så er det at foretrække, at man tager omvejen og finder kompromiser”.

Historisk har civilsamfundsorganisationer som landbruget og fagbevægelsen også skulle kæmpe sig til en plads i magten. Christoph Ellersgaard mener, at grønne organisationer kan gøre det samme, hvis de bliver stærkere og mere organiserede.

Her fremhæver han den grønne trepart som eksempel. Her lykkedes det blandt andet Danmarks Naturfredningsforening at få en plads ved bordet sammen med erhvervsorganisationer og myndigheder. 

Selvom deltagelsen stadig sker på yderste mandat, viser det ifølge magtforskerne, at det grønne civilsamfund er begyndt at få fodfæste i centrale forhandlinger. Det kan blive første skridt i en udvikling, hvor grønne organisationer går samme vej som tidligere sociale bevægelser og vinder reel indflydelse.

- lhs

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Efter 20 år med samme truckmærke sender lagerchef stafetten videre hos INOX

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

14.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Sommer giver pause. Men ikke nødvendigvis fra de gode idéer

07.07.2026Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ny trendrapport: Automatisering, AI og arbejdskraft bliver de største dagsordener i logistikbranchen

SCM.dk

Verdens overforbrug har opbygget 20 års naturgæld

SCM.dk

CBAM: Den nye CO2-regning rammer også danske virksomheder

25.06.2026SCM.dk

Disse tre egenskaber kendetegner verdens 25 bedste forsyningskæder

24.06.2026PALOMAT

Sponseret

Slip for pallekaos – RetNemt viste vejen

24.06.2026SCM.dk

Fagorganisation: Forhøjet seniorfradrag kan ikke stå alene

23.06.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Vinder af LED-sikkerhedslampe

19.06.2026SCM.dk

STARK styrker ledelsen af nyt distributionscenter

18.06.2026Descartes

Sponseret

Descartes Releases Global Shipping Report on Strait of Hormuz Disruption

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.08.2026

Sted

On-Demand Webinar

Bureau Veritas
Seminar
ISO 22000 inspirationsseminar

Med udgangspunkt i praktiske cases giver vores ISO 22000 Inspirationsseminar dig en grundlæggende forståelse for fortolkning af ISO 22000 standardens kravelementer og opbygning samt fødevarestandardens integration med andre standarder.

Dato

17.08.2026

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

18.08.2026

Sted

Nordhavn, København

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27002 Diplomkursus - træf de rigtige foranstaltninger

På dette kursus får du hjælp til at træffe de rigtige foranstaltninger med ISO 27002, og bliv bedre til at kvalificere og udpege de handlinger, der er nødvendige for din virksomheds informationssikkerhed.

Dato

18.08.2026

Sted

Nordhavn, København

Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

18.08.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Context& A/S
Webinar
AI i finansafdelingen - hvad kan du automatisere?

Deltag i webinaret og se, hvordan AI automatiserer økonomiprocesser, reducerer manuelt arbejde og giver hurtigere adgang til indsigt i ERP-data.

Dato

18.08.2026

Tid

10:00

Sted

Online - Microsoft Teams