Grundfos-leder kåret som årets bedste supply chain leder

Ulrik Gernow blev i går hædret som årets bedste supply chain leder. Det skete på konferencen Supply Chain Leaders Forum. På scenen var Ulrik Gernow hurtig til at udtrykke sin ydmyghed over at modtage prisen og dedikerede den til sine kolleger i Grundfos, der hver dag arbejder hårdt for at sikre virksomhedens succes.

”Ulrik Gernow bringer stærk markedsmæssig og kommerciel viden og erfaring til supply chain funktionen, og anvender dette i kombination med fokus på mennesker og performance orienteret ledelse til at skabe en høj grad af kundeorientering i Grundfos’ supply chain område”, lyder det i begrundelsen for at kåre Ulrik Gernow (i midten) som Årets supply chain leder. Foto: AAASCM

13.09.2024

SCM.dk

Ulrik Gernow, Group Executive Vice President og Chief Operating Officer, blev hædret som årets bedste supply chain leder i Danmark 2024. Arrangørerne af uddelingen begrunder i en pressemeddelelsen kårringen med: 

”Ulrik Gernow har på fremragende vis demonstreret sine evner til at agere i en kritisk og strategisk rolle i Grundfos øverste ledelsesgruppe. Ulrik Gernow er anerkendt for værende en positiv, autentisk og samarbejdsorienteret person med stærke værdier og høj integritet. Han bringer stærk markedsmæssig og kommerciel viden og erfaring til supply chain funktionen, og anvender dette i kombination med fokus på mennesker og performance orienteret ledelse til at skabe en høj grad af kundeorientering i Grundfos’ supply chain område. På scenen udtrykte han sin ydmyghed over at modtage prisen og dedikerede den til sine kolleger i Grundfos, der hver dag arbejder hårdt for at sikre virksomhedens succes”.

Ulrik Gernow er anerkendt for at være en positiv, autentisk og samarbejdsorienteret person med stærke værdier og høj integritet.

AAASCM

Kunstig intelligens i værdikæden
Fokus for årets Supply Chain Leaders Forum var den transformative kraft af kunstig intelligens (AI) inden for supply chain management. For trettende år i træk var CBS den 12. september 2024 vært for det årlige Supply Chain Leaders Forum. Hovedformålet med konferencen er at bygge bro mellem uddannelse, forskning og erhvervsliv. Supply Chain Leaders Forum konferencen er arrangeret af Copenhagen Business School, AAASCM, Danmarks Tekniske Universitet samt IDA Operations Management. 

Professor Kim Sundtoft Hald fra CBS åbnede sammen med Henrik Knak fra Deloitte års konference. Over 300 danske erhvervsledere og studerende var tilmeldt til konferencen, hvilket er det højeste deltagerantal nogensinde.

Blandt hovedtalerne tog Anders Bæk, AI-ekspert og forfatter, deltagerne med på en rejse ind i fremtiden for at udforske, hvordan AI-teknologi vil revolutionere vores liv og specifikt ændre supply chain management. David Boulanger, EVP & Chief Supply Chain Officer hos Arla Foods, præsenterede Arlas erfaringer med AI, herunder nuværende løsninger og fremtidige ambitioner. Francisco Camara Pereira fra DTU præsenterede AI's rolle i beslutningstagning, mens Günter Prockl og Christian Hendriksen fra CBS diskuterede anvendelsen af AI og Generative AI i logistik og supply chain management. Henrik Fröjdh, Vice President, Digital Supply Chain hos Novo Nordisk, gav indsigt i virksomhedens digitale rejse og AI's rolle i deres forsyningskæde.

/pbh

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Konecranes Flow Drive giver markante CO2-besparelser

SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

10.02.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Vores tekniske afdeling har fået vokseværk

06.02.2026PALOMAT

Sponseret

Kender du hemmeligheden bag pallemagasiner? X-faktoren er...

06.02.2026SCM.dk

Unge forskere får støtte til at forfølge egne ideer

05.02.2026SCM.dk

Stor efterspørgsel på teknisk og naturvidenskabelig hjernekraft

05.02.2026SCM.dk

Kom med i pitten når ground handling går i aktion på landingsbanen

04.02.2026SCM.dk

Columbus etablerer AI Center of Excellence og udnævner ny VP Group AI

03.02.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Et studieprojekt, der tog virkelighedens udfordringer alvorligt

30.01.2026SCM.dk

Ekstra pulje på én millard skal styrke Danmarks beredskab

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

16.02.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Engelsk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

16.02.2026

Sted

Odense

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

16.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Fellowmind Denmark A/S
Webinar
Microsoft Security Update - Data Center Region Denmark

Microsoft åbner dansk datacenterregion. Hvad betyder det for din sikkerhed?

Dato

16.02.2026

Tid

11:00

Sted

Online

Fellowmind Denmark A/S
Webinar
Always Azure – Microsoft åbner dansk datacenter

Vil du være på forkant med det nyeste i Azure og samtidig forstå, hvad Microsofts nye Data Center East betyder for danske virksomheder?

Dato

16.02.2026

Tid

13:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

20.02.2026

Sted

Online