Grundfos-leder kåret som årets bedste supply chain leder

Ulrik Gernow blev i går hædret som årets bedste supply chain leder. Det skete på konferencen Supply Chain Leaders Forum. På scenen var Ulrik Gernow hurtig til at udtrykke sin ydmyghed over at modtage prisen og dedikerede den til sine kolleger i Grundfos, der hver dag arbejder hårdt for at sikre virksomhedens succes.

”Ulrik Gernow bringer stærk markedsmæssig og kommerciel viden og erfaring til supply chain funktionen, og anvender dette i kombination med fokus på mennesker og performance orienteret ledelse til at skabe en høj grad af kundeorientering i Grundfos’ supply chain område”, lyder det i begrundelsen for at kåre Ulrik Gernow (i midten) som Årets supply chain leder. Foto: AAASCM

13.09.2024

SCM.dk

Ulrik Gernow, Group Executive Vice President og Chief Operating Officer, blev hædret som årets bedste supply chain leder i Danmark 2024. Arrangørerne af uddelingen begrunder i en pressemeddelelsen kårringen med: 

”Ulrik Gernow har på fremragende vis demonstreret sine evner til at agere i en kritisk og strategisk rolle i Grundfos øverste ledelsesgruppe. Ulrik Gernow er anerkendt for værende en positiv, autentisk og samarbejdsorienteret person med stærke værdier og høj integritet. Han bringer stærk markedsmæssig og kommerciel viden og erfaring til supply chain funktionen, og anvender dette i kombination med fokus på mennesker og performance orienteret ledelse til at skabe en høj grad af kundeorientering i Grundfos’ supply chain område. På scenen udtrykte han sin ydmyghed over at modtage prisen og dedikerede den til sine kolleger i Grundfos, der hver dag arbejder hårdt for at sikre virksomhedens succes”.

Ulrik Gernow er anerkendt for at være en positiv, autentisk og samarbejdsorienteret person med stærke værdier og høj integritet.

AAASCM

Kunstig intelligens i værdikæden
Fokus for årets Supply Chain Leaders Forum var den transformative kraft af kunstig intelligens (AI) inden for supply chain management. For trettende år i træk var CBS den 12. september 2024 vært for det årlige Supply Chain Leaders Forum. Hovedformålet med konferencen er at bygge bro mellem uddannelse, forskning og erhvervsliv. Supply Chain Leaders Forum konferencen er arrangeret af Copenhagen Business School, AAASCM, Danmarks Tekniske Universitet samt IDA Operations Management. 

Professor Kim Sundtoft Hald fra CBS åbnede sammen med Henrik Knak fra Deloitte års konference. Over 300 danske erhvervsledere og studerende var tilmeldt til konferencen, hvilket er det højeste deltagerantal nogensinde.

Blandt hovedtalerne tog Anders Bæk, AI-ekspert og forfatter, deltagerne med på en rejse ind i fremtiden for at udforske, hvordan AI-teknologi vil revolutionere vores liv og specifikt ændre supply chain management. David Boulanger, EVP & Chief Supply Chain Officer hos Arla Foods, præsenterede Arlas erfaringer med AI, herunder nuværende løsninger og fremtidige ambitioner. Francisco Camara Pereira fra DTU præsenterede AI's rolle i beslutningstagning, mens Günter Prockl og Christian Hendriksen fra CBS diskuterede anvendelsen af AI og Generative AI i logistik og supply chain management. Henrik Fröjdh, Vice President, Digital Supply Chain hos Novo Nordisk, gav indsigt i virksomhedens digitale rejse og AI's rolle i deres forsyningskæde.

/pbh

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

SSI Schäfer

Sponseret

SSI SCHAEFER samarbejder med Coop om et af Europas største automatiserede distributionscentre

Relateret indhold

21.10.2025KUKA Nordic AB

Sponseret

KUKA Nordic byder XIO A/S velkommen som ny systempartner

20.10.2025SCM.dk

Grøn strøm styrker både klimaet og forsyningssikkerheden

20.10.2025SCM.dk

LEMAN styrker sin globale position med opkøb i Tyskland og Polen

16.10.2025SCM.dk

JYSK blandt verdens bedste arbejdspladser

15.10.2025SCM.dk

Vandmangel truer – men ingen måler på det mest basale

15.10.2025PALOMAT

Sponseret

Spar stort på automatiseret pallehåndtering

14.10.2025SCANLOX ApS

Sponseret

Holder du efterårsferie nu her?

14.10.2025SCM.dk

Ikea opkøber kunstig intelligens-firma for at styrke logistikken

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende miljøledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til miljøledelsessystemer, kravene i ISO 14001:2015 og de forretningsfordele, der er knyttet til systematisk arbejde med et miljøledelsessystem.

Dato

22.10.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Strategisk udvikling af ledelsessystemer

Hvordan sikrer vi, at ledelsessystemet leverer et effektivt bidrag til virksomhedens strategiudvikling?

Dato

23.10.2025

Sted

Odense

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Ledelse og facilitering

Vil du være god til at facilitere møder, workshops, projekter og lignende? Og vil du kunne understøtte relationelle processer, der skaber værdi, mening og ønsket effekt?

Dato

23.10.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Leanværktøjer

Dette kursus, som også er et diplommodul, er målrettet dig, der har brug for en værktøjskasse i arbejdet med implementering af Lean i både private og offentlige virksomheder.

Dato

23.10.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Dansk Standard
Kursus
NIS2 i kommuner - vejen til compliance med afsæt i ISO 27001

På dette todages kursus klæder vi kommunale ledere og nøglemedarbejdere på til at forstå, planlægge og realisere arbejdet med NIS 2-compliance. Vi giver indblik i, hvordan arbejdet kan inspireres af ISO/IEC 27001, og hvordan en pragmatisk tilgang gør det muligt at opnå højere sikkerhed, der er forankret i driften.

Dato

27.10.2025

Sted

CodeNode, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Engelsk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

27.10.2025

Sted

Odense