Grundfos-leder kåret som årets bedste supply chain leder

Ulrik Gernow blev i går hædret som årets bedste supply chain leder. Det skete på konferencen Supply Chain Leaders Forum. På scenen var Ulrik Gernow hurtig til at udtrykke sin ydmyghed over at modtage prisen og dedikerede den til sine kolleger i Grundfos, der hver dag arbejder hårdt for at sikre virksomhedens succes.

”Ulrik Gernow bringer stærk markedsmæssig og kommerciel viden og erfaring til supply chain funktionen, og anvender dette i kombination med fokus på mennesker og performance orienteret ledelse til at skabe en høj grad af kundeorientering i Grundfos’ supply chain område”, lyder det i begrundelsen for at kåre Ulrik Gernow (i midten) som Årets supply chain leder. Foto: AAASCM

13.09.2024

SCM.dk

Ulrik Gernow, Group Executive Vice President og Chief Operating Officer, blev hædret som årets bedste supply chain leder i Danmark 2024. Arrangørerne af uddelingen begrunder i en pressemeddelelsen kårringen med: 

”Ulrik Gernow har på fremragende vis demonstreret sine evner til at agere i en kritisk og strategisk rolle i Grundfos øverste ledelsesgruppe. Ulrik Gernow er anerkendt for værende en positiv, autentisk og samarbejdsorienteret person med stærke værdier og høj integritet. Han bringer stærk markedsmæssig og kommerciel viden og erfaring til supply chain funktionen, og anvender dette i kombination med fokus på mennesker og performance orienteret ledelse til at skabe en høj grad af kundeorientering i Grundfos’ supply chain område. På scenen udtrykte han sin ydmyghed over at modtage prisen og dedikerede den til sine kolleger i Grundfos, der hver dag arbejder hårdt for at sikre virksomhedens succes”.

Ulrik Gernow er anerkendt for at være en positiv, autentisk og samarbejdsorienteret person med stærke værdier og høj integritet.

AAASCM

Kunstig intelligens i værdikæden
Fokus for årets Supply Chain Leaders Forum var den transformative kraft af kunstig intelligens (AI) inden for supply chain management. For trettende år i træk var CBS den 12. september 2024 vært for det årlige Supply Chain Leaders Forum. Hovedformålet med konferencen er at bygge bro mellem uddannelse, forskning og erhvervsliv. Supply Chain Leaders Forum konferencen er arrangeret af Copenhagen Business School, AAASCM, Danmarks Tekniske Universitet samt IDA Operations Management. 

Professor Kim Sundtoft Hald fra CBS åbnede sammen med Henrik Knak fra Deloitte års konference. Over 300 danske erhvervsledere og studerende var tilmeldt til konferencen, hvilket er det højeste deltagerantal nogensinde.

Blandt hovedtalerne tog Anders Bæk, AI-ekspert og forfatter, deltagerne med på en rejse ind i fremtiden for at udforske, hvordan AI-teknologi vil revolutionere vores liv og specifikt ændre supply chain management. David Boulanger, EVP & Chief Supply Chain Officer hos Arla Foods, præsenterede Arlas erfaringer med AI, herunder nuværende løsninger og fremtidige ambitioner. Francisco Camara Pereira fra DTU præsenterede AI's rolle i beslutningstagning, mens Günter Prockl og Christian Hendriksen fra CBS diskuterede anvendelsen af AI og Generative AI i logistik og supply chain management. Henrik Fröjdh, Vice President, Digital Supply Chain hos Novo Nordisk, gav indsigt i virksomhedens digitale rejse og AI's rolle i deres forsyningskæde.

/pbh

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

11.05.2026SCM.dk

Lexit Group styrker nordisk position med NPT-opkøb

05.05.2026Langebæk A/S

Sponseret

Langebæk udnævner Lars Dam Kristensen til ny Partner

SCM.dk

Intelligent opladning skal aflaste elnettet

SCM.dk

Forskning skal løfte SMV’ers cybersikkerhed

24.04.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX-kunder forhindrer 450.000 ton madspild i 2025

22.04.2026Hans Schourup A/S

Sponseret

AGV vs. AMR – måske er det ikke længere et enten/eller?

21.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Måske har du allerede spottet det?

19.04.2026SCM.dk

CMA CGM køber libanesisk logistikselskab

14.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Fra tomme timer til autonome kolleger

09.04.2026RELEX Solutions

Sponseret

State of Supply Chain 2026: AI Moves Into Core Supply Chain Decisions as Volatility Persists

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle