Grundfos-leder kåret som årets bedste supply chain leder

Ulrik Gernow blev i går hædret som årets bedste supply chain leder. Det skete på konferencen Supply Chain Leaders Forum. På scenen var Ulrik Gernow hurtig til at udtrykke sin ydmyghed over at modtage prisen og dedikerede den til sine kolleger i Grundfos, der hver dag arbejder hårdt for at sikre virksomhedens succes.

”Ulrik Gernow bringer stærk markedsmæssig og kommerciel viden og erfaring til supply chain funktionen, og anvender dette i kombination med fokus på mennesker og performance orienteret ledelse til at skabe en høj grad af kundeorientering i Grundfos’ supply chain område”, lyder det i begrundelsen for at kåre Ulrik Gernow (i midten) som Årets supply chain leder. Foto: AAASCM

13.09.2024

SCM.dk

Ulrik Gernow, Group Executive Vice President og Chief Operating Officer, blev hædret som årets bedste supply chain leder i Danmark 2024. Arrangørerne af uddelingen begrunder i en pressemeddelelsen kårringen med: 

”Ulrik Gernow har på fremragende vis demonstreret sine evner til at agere i en kritisk og strategisk rolle i Grundfos øverste ledelsesgruppe. Ulrik Gernow er anerkendt for værende en positiv, autentisk og samarbejdsorienteret person med stærke værdier og høj integritet. Han bringer stærk markedsmæssig og kommerciel viden og erfaring til supply chain funktionen, og anvender dette i kombination med fokus på mennesker og performance orienteret ledelse til at skabe en høj grad af kundeorientering i Grundfos’ supply chain område. På scenen udtrykte han sin ydmyghed over at modtage prisen og dedikerede den til sine kolleger i Grundfos, der hver dag arbejder hårdt for at sikre virksomhedens succes”.

Ulrik Gernow er anerkendt for at være en positiv, autentisk og samarbejdsorienteret person med stærke værdier og høj integritet.

AAASCM

Kunstig intelligens i værdikæden
Fokus for årets Supply Chain Leaders Forum var den transformative kraft af kunstig intelligens (AI) inden for supply chain management. For trettende år i træk var CBS den 12. september 2024 vært for det årlige Supply Chain Leaders Forum. Hovedformålet med konferencen er at bygge bro mellem uddannelse, forskning og erhvervsliv. Supply Chain Leaders Forum konferencen er arrangeret af Copenhagen Business School, AAASCM, Danmarks Tekniske Universitet samt IDA Operations Management. 

Professor Kim Sundtoft Hald fra CBS åbnede sammen med Henrik Knak fra Deloitte års konference. Over 300 danske erhvervsledere og studerende var tilmeldt til konferencen, hvilket er det højeste deltagerantal nogensinde.

Blandt hovedtalerne tog Anders Bæk, AI-ekspert og forfatter, deltagerne med på en rejse ind i fremtiden for at udforske, hvordan AI-teknologi vil revolutionere vores liv og specifikt ændre supply chain management. David Boulanger, EVP & Chief Supply Chain Officer hos Arla Foods, præsenterede Arlas erfaringer med AI, herunder nuværende løsninger og fremtidige ambitioner. Francisco Camara Pereira fra DTU præsenterede AI's rolle i beslutningstagning, mens Günter Prockl og Christian Hendriksen fra CBS diskuterede anvendelsen af AI og Generative AI i logistik og supply chain management. Henrik Fröjdh, Vice President, Digital Supply Chain hos Novo Nordisk, gav indsigt i virksomhedens digitale rejse og AI's rolle i deres forsyningskæde.

/pbh

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

01.10.2026SCM.dk

Her er Danmarks 25 bedste supply chain ledere

28.09.2026PALOMAT

Sponseret

Amerikanske paller – intet specialbygget pallemagasin nødvendigt

SCM.dk

Kaptajner får millionløn for at sejle gennem Hormuz

SCM.dk

PostNord sætter solceller på 53 lastbiler

21.09.2026PALOMAT

Sponseret

Slip for pallekaos – RetNemt viste vejen

15.09.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Vi byder vores nye mand i marken velkommen

10.09.2026PALOMAT

Sponseret

Brug for rustfrit stål? Intet problem

10.09.2026Langebæk A/S

Sponseret

Langebæk annoncerer CEO-skifte og etablerer todelt CEO-ledelsesteam

25.08.2026SCANLOX ApS

Sponseret

”Vi er for små til automation”

25.08.2026SCM.dk

Logistikmilliardær Klaus-Michael Kühne er død

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

08.10.2026

Tid

08:45

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (English)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

19.10.2026

Sted

Odense

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer - dag

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplom modul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

19.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Kursus
IATA Basic Training

IATA Basic Training sætter dig i stand til at håndtere, pakke og mærke farligt gods forsendelser til flytransport samt at udarbejde og kontrollere Dangerous Goods Declaration. Kurset medfører samtidig, at du overholder uddannelseskravet til en Shipper IATA CBTA 7.1 (tidligere category 1) eller Freight Forwarder IATA CBTA 7.3 (tidligere category 3) som krævet i IATA kapitel 1.5.1.2.

Dato

20.10.2026

Sted

Hvidovre

Dansk Standard
Kursus
Risk Manager ISO/IEC 27005 - certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer inden for styring af informationssikkerhedsrisici med den internationale personcertificering, PECB ISO/IEC 27005 Risk Manager.

Dato

20.10.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bredana Axcite A/S
Seminar
SCM-dagen 2026

Vi gentager successen fra de forgangne år, med en hel seminardag om Dynamics 365 FO og Supply Chain emner!

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

AI Innovation House Innovations Allé 3 7100 Vejle