Hackerangreb vælter ind over danske virksomheder

26 procent af alle danske virksomheder har oplevet brud på it-sikkerheden. Det viser nye tal fra Danmarks Statistik. For større danske virksomheder med over 250 ansatte har hele 55 procent oplevet brud på it-sikkerheden. Godt hver fjerde mindre virksomhed har stiftet bekendtskab med hacker kriminalitet og det er rekord, oplyser SMVdanmark.

26 procent af alle danske virksomheder har oplevet brud på it-sikkerheden. For større danske virksomheder med over 250 ansatte har hele 55 procent oplevet brud på it-sikkerheden. Godt hver fjerde mindre virksomhed har stiftet bekendtskab med hacker kriminalitet. Foto: Arkivfoto.

13.09.2022

SCM.dk

Mange har efterhånden været ude for at modtage en mail fra én, der udgiver sig for at være for eksempel Skat, banken eller chefen. Ofte står det dog hurtigt klart, at der er tale om cybersvindel men i en travl og stresset hverdag, hvor IT-sikkerheden ikke er i fokus, kan det nemt gå galt. Og det gør det. Godt hver fjerde mindre virksomhed har i løbet af 2021 oplevet forsøg på hackerangreb. Det er rekord, og en stigning på hele 156 pct. siden 2019.

De store virksomheder er dog stadig hackernes foretrukne mål, men hackernes interesse for de mindre virksomheder er steget voldsomt. Særlig slemt står det til i branchen for information og kommunikation. Det viser en ny analyse fra SMVdanmark, der organiserer 18.000 små og mellemstore virksomheder.

Vi skal gøre noget radikalt
Ifølge Lasse Lundqvist, konsulent og cyberekspert i SMVdanmark, vidner tallene om, at vi er nødsaget til at gøre noget radikalt for at beskytte virksomhederne bedre mod hackerangreb.

”Mange mindre virksomheder har den opfattelse, at et hackerangreb ikke sker for dem, for hvorfor skulle det dog være interessant at hacke sig ind i deres virksomhed, tænker de. Her er det vigtigt, at man husker på, at hvis noget har værdi for virksomheden, har det også værdi for en hacker. Alle brancher kan blive ramt af et hackerangreb. Det er lige præcis dét, de nye tal i analysen vidner om,” siger han.
Danske virksomheder er særligt sårbare, fordi Danmark er det land i EU, hvor flest mindre virksomheder har digitaliseret deres arbejdsgange for eksempel ved, at kunderne selv booker tid online, eller at de enkelte medarbejdere selv styrer deres fakturaer. 

Læs også: Tiltrængt investering skal løfte den nationale cybersikkerhed

Bagsiden af medaljen
”Desværre findes der også en bagside af guldmedaljen. Den høje digitaliseringsgrad blandt virksomhederne åbner nemlig samtidig for flere indgange, som hackerne kan benytte, hvis ikke de beskytter sig tilstrækkeligt,” siger Lasse Lundqvist.

Han understreger, det er vigtigt at forstå, at cybersikkerhed ikke kun omfatter computere og servere, men lige så meget drejer sig om opmærksomheden og kulturen omkring brug af IT i virksomheden.

”Vi bliver som samfund nødt til at forbedre medarbejdernes digitale adfærd på arbejdspladsen. IT-sikkerhed kan virke som en jungle at finde rundt i. Men, hvis du ved, hvad du skal være opmærksom på, kan risikoen for et hackerangreb reduceres betydeligt. I SMVdanmark anbefaler vi, at politiet opprioriterer cyberområdet. Derudover skal den grundlæggende IT-forståelse højnes i grundskolen for at øge den generelle opmærksomhed på cybersvindel. Samtidig opfordrer vi virksomhederne til at gøre brug at nogle af de hjælpemidler, som allerede findes, som f.eks. Hackerstop og D-mærket,” siger Lasse Lundqvist. 
 
- PiB

Bureau Veritas

Sponseret

Bliv opdateret på ADR/RID 2027, IMDG, IATA samt EU-forordninger på Farligt Gods Seminar 2026

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

25.08.2026SCM.dk

Digitalisering af fragtkæderne har kæmpekolossalt stort potentiale

21.08.2026SCM.dk

Chelsea FC jagter effektivitetsgevinster med AI

SCM.dk

Genanvendelige paller løfter Instabox’ transportkapacitet

SCM.dk

Pirater holder over 90 søfolk fanget

14.08.2026SCM.dk

ERP-udbyder lancerer værktøj til AI-agenter uden kode

13.08.2026SCM.dk

AI forandrer endnu ikke supply chain-modellen - sådan for alvor

13.08.2026SCM.dk

EU vil forenkle reglerne for højrisiko-AI

11.08.2026SCM.dk

Stagnerende it-optag udfordrer digital omstilling

11.08.2026SCM.dk

Flertal af supply chain-chefer savner AI-afkast

07.08.20269altitudes Danmark A/S

Sponseret

Engineer to Order stiller andre krav til ERP

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Ledelse og forhandling

Vil du være en dygtig forhandler? Vil du have styr på forskellige forhandlingsteknikker og samtidig have indblik i ledelsesmæssige, etiske, moralske og magtmæssige aspekter i forhandlinger?

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Implement Consulting Group
Seminar
Supply chain planning in the agentic era Supply chain planning in the agentic era

Get Implement’s perspectives on AI in supply chain planning and first-hand insights from UPM

Dato

27.08.2026

Tid

15:00

Sted

Online

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

27.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Cyber defence og ledelsesansvar

Vil du have kompetencer til at udvikle cyber sikkerhedsstrategier? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og bliv i stand til at identificere og vurdere sikkerhedsrisici for din virksomhed.

Dato

27.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Fra specialist til leder - aften

Vil du have mere viden om de krav, der stilles til ledere i erhvervslivet? Og vil du udvikle dine ledelseskompetencer? Så tag dette kursus, som også er et diplommodul modul, og få sat fokus på dit potentiale i overgangen fra rollen som specialist til rollen som leder.

Dato

27.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere

Dato

27.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup