Hans Chr. Schmidt skal lede faglig debat på Move 2018

Tidligere transportminister Hans Christian Schmidt vil sidde ved roret i debatmøde om fremtidens udfordringer for branchen, når fagmessen Move får premiere til maj.

Den 2.-3. maj 2018 vil logistikmessen Move for første gang finde sted i Fredericia. Her vil der blandt andet kunne opleves en debat om logistikbranchens fremtid, som Hans Christian Schmidt vil stå i spidsen for. .

14.12.2017

SCM.dk

Debatmødet vil foregå mellem forskellige politikere og fremtrædende repræsentanter fra branchen og idéen til mødet udspringer af en lignende debat i efteråret. Her havde Hans Christian Schmidt selv, i samarbejde med organisationen Associated Danish Port (ADP), inviteret politikerkolleger og branchefolk til en havne- og transportpolitisk debat på Christiansborg, og det var en succes, den tidligere transportminister gerne vil gentage:

Tidligere transportminister Hans Christian Smidt vil lede rundbordsmøde om logistikkens fremtid under messen Move til foråret..

”Det var en rigtig god dag, og da muligheden for at lave et forum på Move opstod, slog vi straks til. Jeg er meget optaget af, at vi som politikere skal være med til at drive udviklingen fremad, og jeg synes, ideen og konceptet bag Move er fantastisk”, siger Hans Christian Schmidt.

Han påpeger videre, at logistik- og transportområdet, med den rivende udvikling netop er velegnet til, at man jævnligt kigger på fremtidsscenarier og drøfter mulighederne igennem.

”Efter at have beskæftiget mig med området igennem et langt liv ved jeg, at det handler om de lange linjer og det seje træk - kig bare på broforbindelserne, nye motorveje og jernbaneområdet”, siger han.

Emner, der ifølge den tidligere minister kan blive taget op til rundbordsmødet i maj, er blandt andre havnepakken, den teknologiske udvikling med droner og førerløse køretøjer.

”Men ordet er frit, og jeg er sikker på, branchen vil byde ind med spændende og perspektivrige temaer for diskussionen. Jeg glæder mig enormt meget til det”, siger Hans Christian Schmidt.

Læs også: 26 tendenser vil påvirke logistikbranchen fremover

Rundbordsmødet vil finde sted den 2. maj kl. 11-12 under logistikmessen Move 2018. Læs mere om messen her.

-CHM

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

11.03.2026SCM.dk

L’Oréal vil lave emballage af fanget CO2

10.03.2026SCANLOX ApS

Sponseret

I tvivl om jeres produktion er klar til mobil automatisering?

SCM.dk

Dansk satellitproducent leverer satellitplatform til Østrigs første militære satellit

SCM.dk

Agentur opfordrer til kæmpestor frigivelse af oliereserver

05.03.2026SCM.dk

Sammenhængskraft: Usynlig fødselar fylder 100 år

27.02.2026SCM.dk

Ingeniører og IT-specialister er i høj kurs for headhuntere

26.02.2026SCM.dk

Mangel på kollegaer presser danske medarbejdere

24.02.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Væksten forsætter, vi styrker det administrative team

23.02.2026SCM.dk

Handelskrig: USA fjerner told og indfører en ny

20.02.2026SCM.dk

Ny logistikekspert tiltræder hos Brødrene Dahl

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

16.03.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
FSSC 22000 Intern Auditor

FSSC 22000 Intern Auditor giver dig en grundlæggende forståelse for forhold, der har betydning for fødevaresikkerheden, og du vil således kunne planlægge, gennemføre og afrapportere effektive interne audits af din virksomheds fødevaresikkerhedssystem i henhold til FSSC/ISO 22000:2018 standarden.

Dato

16.03.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

16.03.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
IATA Packer Training

IATA Packer Training giver dig forståelse for opbygningen af IATA DGR og sætter dig i stand til at pakke og mærke farligt gods forsendelser i henhold til IATA DGR. Kurset medfører samtidig, at du overholder kravet til en Category 2 uddannelse i IATA kapitel 1.5.

Dato

16.03.2026

Sted

Hvidovre

Bureau Veritas
Kursus
IATA Basic Training

IATA Basic Training sætter dig i stand til at håndtere, pakke og mærke farligt gods forsendelser til flytransport samt at udarbejde og kontrollere Dangerous Goods Declaration. Kurset medfører samtidig, at du overholder uddannelseskravet til en Shipper IATA CBTA 7.1 (tidligere category 1) eller Freight Forwarder IATA CBTA 7.3 (tidligere category 3) som krævet i IATA kapitel 1.5.1.2.

Dato

17.03.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Afvigelseshåndtering og årsagsanalyse

I forbindelse med lukning af afvigelser og andre interne udfordringer er det meget vigtigt at få lavet en ordentlig årsagsanalyse. Årsagsanalysen laves for at identificere de grundlæggende eller underliggende årsager, få dem rettet og dermed forhindre gentagelser. Det sker jo af og til, at vi løser det samme problem igen og igen.

Dato

17.03.2026

Sted

Odense