Hans Chr. Schmidt skal lede faglig debat på Move 2018

Tidligere transportminister Hans Christian Schmidt vil sidde ved roret i debatmøde om fremtidens udfordringer for branchen, når fagmessen Move får premiere til maj.

Den 2.-3. maj 2018 vil logistikmessen Move for første gang finde sted i Fredericia. Her vil der blandt andet kunne opleves en debat om logistikbranchens fremtid, som Hans Christian Schmidt vil stå i spidsen for. .

14.12.2017

SCM.dk

Debatmødet vil foregå mellem forskellige politikere og fremtrædende repræsentanter fra branchen og idéen til mødet udspringer af en lignende debat i efteråret. Her havde Hans Christian Schmidt selv, i samarbejde med organisationen Associated Danish Port (ADP), inviteret politikerkolleger og branchefolk til en havne- og transportpolitisk debat på Christiansborg, og det var en succes, den tidligere transportminister gerne vil gentage:

Tidligere transportminister Hans Christian Smidt vil lede rundbordsmøde om logistikkens fremtid under messen Move til foråret..

”Det var en rigtig god dag, og da muligheden for at lave et forum på Move opstod, slog vi straks til. Jeg er meget optaget af, at vi som politikere skal være med til at drive udviklingen fremad, og jeg synes, ideen og konceptet bag Move er fantastisk”, siger Hans Christian Schmidt.

Han påpeger videre, at logistik- og transportområdet, med den rivende udvikling netop er velegnet til, at man jævnligt kigger på fremtidsscenarier og drøfter mulighederne igennem.

”Efter at have beskæftiget mig med området igennem et langt liv ved jeg, at det handler om de lange linjer og det seje træk - kig bare på broforbindelserne, nye motorveje og jernbaneområdet”, siger han.

Emner, der ifølge den tidligere minister kan blive taget op til rundbordsmødet i maj, er blandt andre havnepakken, den teknologiske udvikling med droner og førerløse køretøjer.

”Men ordet er frit, og jeg er sikker på, branchen vil byde ind med spændende og perspektivrige temaer for diskussionen. Jeg glæder mig enormt meget til det”, siger Hans Christian Schmidt.

Læs også: 26 tendenser vil påvirke logistikbranchen fremover

Rundbordsmødet vil finde sted den 2. maj kl. 11-12 under logistikmessen Move 2018. Læs mere om messen her.

-CHM

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Minirat fra Linde giver ergonomisk ALPI-gevinst

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

25.08.2026SCM.dk

Logistikmilliardær Klaus-Michael Kühne er død

11.08.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Automation lykkes ikke uden medarbejderne

SCM.dk

Maersk installerer første sejl på containerskib

SCM.dk

Hver anden virksomhed nedprioriterer AI-træning

28.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

”Vi har altid gjort det sådan”

14.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Sommer giver pause. Men ikke nødvendigvis fra de gode idéer

07.07.2026Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ny trendrapport: Automatisering, AI og arbejdskraft bliver de største dagsordener i logistikbranchen

07.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Tre myter om AMR og AGV

26.06.2026SCM.dk

Hedebølgen afslører de svage led i virksomhedernes drift

25.06.2026SCM.dk

Disse tre egenskaber kendetegner verdens 25 bedste forsyningskæder

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.09.2026

Sted

On-Demand Webinar

Bureau Veritas
Kursus
FSSC 22000 V7 – Opgraderingsseminar

FSSC 22000 Version 7 introducerer en række ændringer og nye krav, som certificerede virksomheder skal forholde sig til i forbindelse med overgangen fra tidligere versioner.

Dato

08.09.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ADR-IMDG uddannelse om pakning (emballager)

ADR-IMDG Uddannelsen om pakning sætter dig i stand til at emballere, pakke og mærke farligt gods til transport i henhold til ADR-konventionen, IMDG-koden og de nationale bekendtgørelser. Kurset medfører, at du overholder uddannelseskravet i ADR kapitel 1.3 og IMDG kapitel 1.3.

Dato

08.09.2026

Sted

Hvidovre

Bureau Veritas
Kursus
ADR-IMDG uddannelse om læsning (trailer/container)

ADR-IMDG Uddannelsen om læsning sætter dig i stand til at læsse, stuve og fastsurre farligt gods i henhold til ADR-konventionen og IMDG-koden. Kurset medfører, at du overholder uddannelseskravet i ADR kapitel 1.3 og IMDG kapitel 1.3.

Dato

08.09.2026

Sted

Hvidovre

Bureau Veritas
Kursus
ADR-IMDG uddannelse om pakning og læsning

ADR-IMDG Uddannelsen om pakning og læsning medfører, at du overholder uddannelseskravet i ADR kapitel 1.3 og IMDG kapitel 1.3, og kurset sætter dig i stand til at klargøre forsendelser af farligt gods og læsse CTU’ere til transport efter ADR-konventionen, IMDG-koden og de nationale bekendtgørelser.

Dato

08.09.2026

Sted

Hvidovre

Bureau Veritas
Kursus
ADR uddannelse om pakning, læsning og dokumentation

ADR Uddannelsen om pakning, læsning og dokumentation sætter dig i stand til at håndtere, pakke og mærke forsendelser samt kontrollere og udarbejde dokumentation til transport. Kurset medfører, at du overholder uddannelseskravet i ADR kapitel 1.3.

Dato

08.09.2026

Sted

Hvidovre