Her er de tre nominerede til DIRA Teknologiprisen 2021

Juryen til DIRA Teknologiprisen 2021 har nu udpeget de tre teknologier, der i år er nomineret til prisen, der hædrer et nyt og unikt produkt.

01.07.2021

SCM.dk

Det har på mange måder været et anderledes år, og mange ting har ikke været som de plejer på grund af COVID-19. Ikke desto mindre står der et stærkt felt af spændende teknologier blandt de hele 18 indstillinger til DIRA Teknologiprisen 2021.

”Det er et bredt felt af nominerede, der kendetegner DIRA Teknologiprisen 2021”, lyder det fra dette års jury i en pressemeddelelse.

Juryen har netop voteret, og de tre nominerede til DIRA Teknologiprisen er fundet. Et nomineringsfelt, der endnu en gang viser teknologiernes enorme spændvidde, potentiale og nytænkning.

De tre nominerede er:

1) Flow Robotics med sin pipetteringsrobot Flowbot ONE, der med kunstig intelligens, augmented reality og fleksibilitet i soft- og hardware kan assistere laboranter med at pipettere i langt de fleste typer laboratorier globalt. Teknologien automatiserer mange opgaver, der ellers bliver håndteret manuelt. Det aflaster laboranter og bioanalytikere, så de ikke i lige så høj grad skal lave gentagende bevægelser og ensformige stillinger.

Flowbot ONE er nem at tilgå, og den er udviklet, så den tilpasser sig laboratoriet – og ikke omvendt.

”Brugervenligheden er i den grad et springende punkt, når vi taler om Flowbot ONE. Når det kommer til fremtiden for teknologien, er det vigtigt at tænke skalerbarhed og anvendelse ind, og det har man gjort her”, fortæller juryen.

2) Odico med robotten Cut’N Move, der kan overtage meget tunge arbejdsprocesser som at snitte i store fliser, teglsten og lignende produkter i byggeindustrien – alt sammen arbejdsopgaver, som typisk er langsommelige, larmende og ergonomisk meget dårlige.

Robotten er bygget op om kendte teknologier, der er bygget sammen til en kompakt løsning, der er nem at transportere i en trailer fra byggeplads til byggeplads.

Om nomineringen udtaler juryen blandt andet:

”Den her teknologi kan gøre en forskel og være med til at automatisere byggebranchen, og det er imponerende og banebrydende, at give sig i kast med”.

3) OnRobot for sin magnetiske gripper MG10, der med sin indbyggede programmerbare kraftfunktioner samt sensorer, der automatisk detekterer, om robotten har fat i emnerne, er yderst innovativ.

Robotten sørger for en sikker håndtering af emnerne – også dem med en grov, ujævn eller perforeret overflade og uanset størrelse og vægt – selvom der skulle opstå strømudfald eller sikkerhedsstop.

”Det er et fagligt mekanisk stykke ingeniørarbejde, der er udført til perfektion. Det er innovativt, at man ikke skal bekymre sig om strømsvigt eller lignende, og så er det også strømbesparende”, lyder det fra juryen.

Juryen består af nogle faste medlemmer, der repræsenterer entreprenørskab, presse, interesseorganisationer samt industrien. I juryen sidder Bjørn Godske, journalist ved Ingeniøren, Lasse Kieffer, tidligere stifter af Purple Robotics, John Christiansen, Head of R&D Automation, LEGO og Claus Thorup Albjerg, erhvervskundeschef i Vækstfonden.

Før den endelige vinder af DIRA Teknologiprisen 2021 kan findes, skal de tre nominerede først pitche deres produkter foran juryen og besøgende til ROBOTBRAG herunder DIRA Business 2021, der finder sted den 26. august. Vinderen af DIRA Teknologiprisen 2021 bliver afsløret til DIRA Business Festmiddag den samme dag, og prisen overrækkes igen i år af teknologiekspert David Guldager.

- KCP

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Minirat fra Linde giver ergonomisk ALPI-gevinst

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

25.08.2026SCM.dk

Logistikmilliardær Klaus-Michael Kühne er død

11.08.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Automation lykkes ikke uden medarbejderne

SCM.dk

Nye emballagekrav rykker ind på FoodTech

SCM.dk

Tyrkiske specialstyrker dræber 14 pirater

28.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

”Vi har altid gjort det sådan”

14.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Sommer giver pause. Men ikke nødvendigvis fra de gode idéer

07.07.2026Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ny trendrapport: Automatisering, AI og arbejdskraft bliver de største dagsordener i logistikbranchen

07.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Tre myter om AMR og AGV

26.06.2026SCM.dk

Hedebølgen afslører de svage led i virksomhedernes drift

25.06.2026SCM.dk

Disse tre egenskaber kendetegner verdens 25 bedste forsyningskæder

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.09.2026

Sted

On-Demand Webinar

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27001: Diplomkursus i informationssikkerhed

På dette kursus får du hjælp til at starte arbejdet med at få et effektivt ledelsessystem for informationssikkerhed, som passer til din virksomheds behov, med ISO 27001.

Dato

02.09.2026

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense

Dansk Standard
Kursus
Elektrisk sikkerhed på maskiner og anlæg

Kurset introducerer dig for de grundlæggende principper for elektrisk sikkerhed på maskiner og maskinanlæg. Vi gennemgår kravene i standarden EN 60204-1, der vedrører elektrisk sikkerhed på maskiner.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

3S, Fredericia

Dansk Standard
Kursus
Bliv Sustainability Manager og vær med til at drive forandringen i din virksomhed

På uddannelsen som Sustainability Manager hos Dansk Standard får du den nødvendige viden og ekspertise til at drive indsatser med fokus på bæredygtighed. Fire moduler og otte undervisningsdage fordelt over fire måneder

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense

Implement Consulting Group
Seminar
Close the gap between S&OE and S&OP with SAP IBP OBP

Are your S&OE and S&OP planning processes running in parallel, but rarely in sync?

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Online

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Webteknologier

Vil du have kendskab til de mest aktuelle tilgange til udvikling af webbaserede systemer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at udvikle systemløsninger for din virksomhed.

Dato

02.09.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup