Hirtshals Transport Center er fuldt booket

Hirtshals Transport Center melder fuldt booket, og direktør Tonni Sørensen tror på øget vækst for det vigtige knudepunkt mellem Europa og Vestnorge.

Der er travlt på havnen i Hirtshals og i Transport Center Hirtshals. 450 lastbiler tager dagligt turen med færgen til og fra Norge. Foto: Flickr/Colorline..

08.06.2015

SCM.dk

Trods et område på 140.000 kvadratmeter melder Hirtshals Transport Center om et fuldt udlejet center med mange interesserede potentielle kunder.

Transportcentret huser blandt andet toldbehandlingen af gods mellem EU og Norge, og 450 lastbiler ruller hver dag via centret mellem de to.

”Vi har gennemgået en særdeles positiv udvikling. Alle kontorer i vores centerbygning er lejet ud, og vi tilbyder netop nu interesserede at flytte ind på et 140.000 kvm stort areal umiddelbart øst for transportcentret. Vi forestiller os, at arealet vil være attraktivt for lagerhoteller eller faciliteter til omladning af gods til og fra Norge”, siger Tonni Sørensen, centerdirektør i Hirtshals Transport Center til lokalmagasinet Metropolic.

Læs også: Norsk Freja åbner nyt logistikcenter

Og fremtiden ser også lys ud med åbningen af en ny kombiterminal i området, der gør Hirtshals endnu mere interessant for international logistik, mener Tonni Sørensen.

”Kombiterminalen vil binde Hirtshals Havn og Hirtshals Transport Center sammen og vil samtidig være det tredje ben i vores fælles tilbud om logistikløsninger. Vi har færgerne og faciliteterne til lastbilerne. Nu får vi en jernbaneløsning, der vil være oplagt til transport af løstrailere med længere eller tungere laster fra Norge til Europa eller den anden vej”, siger Tonni Sørensen og forklarer: 

”Toget er oplagt til at bringe transporter fra A til B, typisk med brug af lastbiler i den anden ende. Dermed bliver jernbanen både et supplement til gummihjulene og en attraktiv del af en totalløsning med både skib, bane og lastbil”.

Læs også: Dachser fortsætter væksten

Han mener, årsagen til transportcentrets succes hviler på Hirtshals strategiske placering med færgeafgange til sydvestnorske byer som Kristiansand, Stavanger og Bergen. 

Dermed sparer transportører tid og penge i forhold til at køre fra EU videre mod Oslo og derfra til Vestnorge. 

-JPN

Dansk Standard

Sponseret

Standarden for miljøledelse styrker Unika Danmarks vækst og bæredygtighed

Descartes

Sponseret

Pakkeboom stiller nye krav til toldbehandling

Relateret indhold

22.10.2026STILL Danmark A/S

Sponseret

Fra nybyggeri til færdigt logistikcenter – STILL har fulgt FTZ hele vejen

20.10.2026N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Aalborg Portland udskifter diesel med el i tung cementlogistik

SCM.dk

Forsyningskæder har radikalt skiftet design de sidste seks år

SCM.dk

83 procent forventer omfattende ændringer i logistikkæderne

19.10.2026Antalis A/S

Sponseret

Byg din pakkeproces til mere vækst med semiautomatiske pakkemaskiner

15.10.2026SCM.dk

GLS bygger sit første automatiserede lagerhotel i Kolding

13.10.2026Swisslog

Sponseret

Nowaste Logistics, Sweden: Warehouse automation built on close collaboration and a true partnership

13.10.2026SCM.dk

Kesko investerer langsigtet i lagerautomation med KNAPP

11.10.2026nShift

Sponseret

Den oversete del af forsyningskæden: Derfor er inbound-logistik næste skridt i digitaliseringen

09.10.2026N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Airmaster samler lagerfunktion med højlager og Linde K-smalgangstruck

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Measurement system analysis (MSA)

I en virksomhed træffes der mange gange daglig beslutninger om produkters kvalitet og processers evne til at opfylde kvalitetskravene. Fejl i disse beslutninger fører til utilfredse kunder og/eller omkostninger til spild, omarbejde etc.

Dato

26.10.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

26.10.2026

Sted

Nyborg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 1: ESG og ledelsessystemet

Sådan bruger du virksomhedens ledelsessystem til at systematisere jeres bæredygtighedsarbejde.

Dato

27.10.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27005 Diplomkursus - bliv skarp til risikovurdering af informationssikkerhed!

På dette kursus får du hjælp til at lave en risikovurdering med ISO 27005, som er med til at sikre det optimale niveau af foranstaltninger i din organisation i forhold til organisationens informationssikkerhed.

Dato

27.10.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
Statistical Process Control (SPC)

SPC er en effektiv metode til at overvåge en proces ved opsamling af data. Ved at indsamle prøver regelmæssigt fra processen skabes et grundlag for hurtigt at opdage og handle på trends og afvigelser, der påvirker produktets eller servicens endelige kvalitet.

Dato

27.10.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training (Online)

The main purpose of the APQP4WIND Management Awareness Refresher Training is to update and refresh your knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it from a management perspective.

Dato

28.10.2026

Sted

Online