Historisk stort containertab vokser sig endnu større

Skibet One Apus var i slutningen af november så uheldig at tabe næsten 2000 containere i Stillehavet under en storm. Samtidig var de så heldige, at skibet hverken forliste eller blev beskadiget. Det gør det til det historisk største containertab uden skader på skibet.

Over 2.000 er gået tabt efter stormen i Stillehavet. Foto: Twitter/@meimaiko..

08.01.2021

SCM.dk

Hvor ofte taber skibe containere i havet?

  • I perioden 2017 til 2019 rapporterede rederier 779 tabte containere om året. 
  • Brancheorganisationen WSC vurderer, at rederier kun indrapporterer halvdelen af tabte containere. I et mere korrekte skøn for perioden 2008-2020 er i stedet at omkring 1382 er blevet tabt i havet om året, ifølge WSC.
  • Ligeledes vurderer miljøorganisationen Surfriders at der mellem 2014-2016 blev tabt 1390 containere per år.
  • Surfriders vurderer, at kun 2,6 procent af tabte containere blev bjærget mellem 1994 og 2019.


Kilde: TransportNytt

Under en storm tabte det japanske containerskib One Apus 1.816 containere i havet. Det skete den 30. november sidste år. Samtidig blev hundredvis af containere ombord beskadiget af turbulensen. Det præcise antal er endnu ikke talt op. Men allerede nu er hændelsen det største antal containere tabt uden, at skibet er enten forlist eller blevet beskadiget undervejs.

Ifølge det britiske konsulentbureau WK Webster mistede man omkring 2.250 containere. Men der er risiko for, at det reelle tal er op til 400 containere højere, advarer efterforskerne.  

Det samlede erstatningskrav ventes at løbe op i mere end 200 millioner dollar, mens oprydsningsarbejdet vil tage mindst en måned.

Kilde: Søfragt, TranportNytt 

- KCP

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Konecranes Flow Drive giver markante CO2-besparelser

SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

06.02.2026PALOMAT

Sponseret

Kender du hemmeligheden bag pallemagasiner? X-faktoren er...

06.02.2026SCM.dk

Unge forskere får støtte til at forfølge egne ideer

05.02.2026SCM.dk

Stor efterspørgsel på teknisk og naturvidenskabelig hjernekraft

05.02.2026SCM.dk

Kom med i pitten når ground handling går i aktion på landingsbanen

04.02.2026SCM.dk

Columbus etablerer AI Center of Excellence og udnævner ny VP Group AI

03.02.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Et studieprojekt, der tog virkelighedens udfordringer alvorligt

30.01.2026SCM.dk

Ekstra pulje på én millard skal styrke Danmarks beredskab

29.01.2026SCM.dk

IFS ansætter softwareveteran som ny nordisk direktør

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Engelsk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

16.02.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

16.02.2026

Sted

København

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

16.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Fellowmind Denmark A/S
Webinar
Microsoft Security Update - Data Center Region Denmark

Microsoft åbner dansk datacenterregion. Hvad betyder det for din sikkerhed?

Dato

16.02.2026

Tid

11:00

Sted

Online

Fellowmind Denmark A/S
Webinar
Always Azure – Microsoft åbner dansk datacenter

Vil du være på forkant med det nyeste i Azure og samtidig forstå, hvad Microsofts nye Data Center East betyder for danske virksomheder?

Dato

16.02.2026

Tid

13:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

20.02.2026

Sted

Online