Historisk stort containertab vokser sig endnu større

Skibet One Apus var i slutningen af november så uheldig at tabe næsten 2000 containere i Stillehavet under en storm. Samtidig var de så heldige, at skibet hverken forliste eller blev beskadiget. Det gør det til det historisk største containertab uden skader på skibet.

Over 2.000 er gået tabt efter stormen i Stillehavet. Foto: Twitter/@meimaiko..

08.01.2021

SCM.dk

Hvor ofte taber skibe containere i havet?

  • I perioden 2017 til 2019 rapporterede rederier 779 tabte containere om året. 
  • Brancheorganisationen WSC vurderer, at rederier kun indrapporterer halvdelen af tabte containere. I et mere korrekte skøn for perioden 2008-2020 er i stedet at omkring 1382 er blevet tabt i havet om året, ifølge WSC.
  • Ligeledes vurderer miljøorganisationen Surfriders at der mellem 2014-2016 blev tabt 1390 containere per år.
  • Surfriders vurderer, at kun 2,6 procent af tabte containere blev bjærget mellem 1994 og 2019.


Kilde: TransportNytt

Under en storm tabte det japanske containerskib One Apus 1.816 containere i havet. Det skete den 30. november sidste år. Samtidig blev hundredvis af containere ombord beskadiget af turbulensen. Det præcise antal er endnu ikke talt op. Men allerede nu er hændelsen det største antal containere tabt uden, at skibet er enten forlist eller blevet beskadiget undervejs.

Ifølge det britiske konsulentbureau WK Webster mistede man omkring 2.250 containere. Men der er risiko for, at det reelle tal er op til 400 containere højere, advarer efterforskerne.  

Det samlede erstatningskrav ventes at løbe op i mere end 200 millioner dollar, mens oprydsningsarbejdet vil tage mindst en måned.

Kilde: Søfragt, TranportNytt 

- KCP

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

11.05.2026SCM.dk

Lexit Group styrker nordisk position med NPT-opkøb

05.05.2026Langebæk A/S

Sponseret

Langebæk udnævner Lars Dam Kristensen til ny Partner

SCM.dk

DTU: Oversvømmelser kan koste milliarder

SCM.dk

Dokumentar: Narkogangstere har bestukket Maersk-ansatte

24.04.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX-kunder forhindrer 450.000 ton madspild i 2025

22.04.2026Hans Schourup A/S

Sponseret

AGV vs. AMR – måske er det ikke længere et enten/eller?

21.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Måske har du allerede spottet det?

19.04.2026SCM.dk

CMA CGM køber libanesisk logistikselskab

14.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Fra tomme timer til autonome kolleger

09.04.2026RELEX Solutions

Sponseret

State of Supply Chain 2026: AI Moves Into Core Supply Chain Decisions as Volatility Persists

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Opbygning af HACCP-systemer

På kurset i opbygning af HACCP-systemer får du - med udgangspunkt i en konkret proces - en grundig introduktion til de 12 HACCP-trin og 7 HACCP-principper samt forskellige værktøjer, du med fordel kan anvende til udarbejdelse af din virksomheds HACCP-system.

Dato

01.06.2026

Sted

Kgs Lyngby

Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.06.2026

Sted

On-Demand Webinar

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27001: Diplomkursus i informationssikkerhed

På dette kursus får du hjælp til at starte arbejdet med at få et effektivt ledelsessystem for informationssikkerhed, som passer til din virksomheds behov, med ISO 27001.

Dato

02.06.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

02.06.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til standarden: ISO 22301 – Business continuity Management

På kurset får du en introduktion til ISO 22301 og overblik over, hvordan standarden kan understøtte robustheden i din organisation.

Dato

02.06.2026

Tid

09:00

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til standarden: ISO 22301 – Business continuity Management

På kurset får du en introduktion til ISO 22301 og overblik over, hvordan standarden kan understøtte robustheden i din organisation.

Dato

02.06.2026

Tid

09:00

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense