Houthier angriber to skibe i Det Røde Hav

Houthi-styrker i Yemen har natten til tirsdag angrebet to handelsskibe i Det Rød Hav. Foreløbige oplysninger tyder på, at mindst et af skibene er blevet ramt, dog uden at der er sket større skade på skibet, og ingen personer blev ramt.

Arkivbillede. Foto: Arkivfoto fra 123rf.com.

06.02.2024

SCM.dk

De angrebne skibe er bulkcarrieren Star Nasia, indregistreret i Marshall-øerne, og fragtskibet Morning Tide, der er indregistreret i Barbados.

Ejeren af det sidstnævnte skib bekræfter, at skibet blev ramt – formentlig af en drone – men at der kun er sket begrænset skade, og at ingen besætningsmedlemmer er kommet til skade. Skibet fortsætter sin sejlads.

Af skibets AIS-signal fremgår det, at skibet er kinesisk ejet, et trick der den seneste tid er benyttet, i et forsøg på at undgå at skibet bliver angrebet af Houthierne, der ikke ønsker at lægge sig ud med Kina.

Ifølge en talsmand for Houthierne er skibet dog britisk ejet, hvilket nu er bekræftet.

Amerikanske og britiske styrker har den seneste måned foretaget en lang række luftangreb mod Houthi-mål i Yemen, som en reaktion på Houthi-angreb på den internationale skibstrafik i Det Røde Hav og Adenbugten.

Houthierne siger at de vil fortsætte angrebene, der nu har fundet sted 50 gange.

-mauh

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er du klar til at træffe de rigtige beslutninger for fremtidens logistik?

Slimstock Nordic

Sponseret

An opinion Making Artificial Intelligence (AI) land in supply chain practice

Relateret indhold

21.05.2025SCM.dk

Houthi-bevægelsen bryder våbenhvile med annoncering af nye angreb

21.05.2025SCM.dk

Markedet for kølecontainere bliver presset af mange typer forstyrrelser

21.05.2025SCM.dk

MAN på vej med verdens hidtil stærkeste metanolmotor

20.05.2025SCM.dk

Complea skal modernisere IoT-platformen på 450 Maersk-skibe

20.05.2025SCM.dk

Norden indgår logistikaftale i Australien

20.05.2025SCM.dk

Brings logistik vokser i takt med danskernes genbrugsvaner

19.05.2025SCM.dk

CMA CGM overskud på 1,2 mia. dollar

15.05.2025SCM.dk

OK udvider ladeinfrastruktur for tung transport

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljø (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af miljøledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 14001:2015.

Dato

19.05.2025

Tid

08:30

Sted

Kongens Lyngby

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27005 diplomkursus - bliv skarp til risikovurdering af informationssikkerhed!

På dette kursus får du hjælp til at lave en risikovurdering med ISO 27005, som er med til at sikre det optimale niveau af foranstaltninger i din organisation i forhold til organisationens informationssikkerhed.

Dato

26.05.2025

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Sal 2, Göteborg Plads 1, 2150 Nordhavn

Fellowmind Denmark A/S
Webinar
Microsoft 365 Update

Få overblikket over de vigtigste nyheder i Microsoft 365 og Copilot hver måned.

Dato

28.05.2025

Tid

13:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
E-læringskursus: ISO/IEC 27005 Risk Manager

Lær at mestre implementering og risikoledelse i forbindelse med informationssikkerhed (ISRM) baseret på ISO/IEC 27005.

Dato

01.06.2025

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
E-læringskursus: ISO 31000 Risk Manager - certificeret af PECB

Forstå implementeringen af rammerne for risikoledelse baseret på ISO 31000

Dato

01.06.2025

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
E-læringskursus: ISO/IEC 27001 Lead Auditor - certificeret af PECB

Lær at mestre auditteknikker og få kompetencer til at lede en audit af et ledelsessystem for informationssikkerhed (ISMS) og et auditteam.

Dato

01.06.2025

Sted

Online