Houthierne aftalte fri passage til kinesiske og russiske skibe

Nye sanktioner fra det amerikanske finansministeriums Office of Foreign Assets Control (OFAC) har afsløret, at Houthi-ledere aktivt har koordineret med russiske og kinesiske embedsmænd for at sikre, at deres skibe ikke blev mål for gruppens maritime angreb i Det Røde Hav.

Arkivfoto. Foto: Royal Navy

06.03.2025

SCM.dk

Ifølge dokumenter fra finansministeriet garanterede et fremtrædende medlem af Houthis øverste politiske råd sikker passage for russiske skibe, samtidig med at drone- og missilangreb mod anden kommerciel skibsfart i regionen fortsatte. Al-Houthi har også planlagt drøftelser med russiske embedsmænd om militær bistand til Houthi-gruppen, skriver gCaptain.

"Midt i Houthis maritime angrebskampagne kommunikerede Mohamed Ali, der er et fremtrædende medlem af houthiernes øverste politiske råd, med embedsmænd fra Rusland og Kina for at sikre, at houthierne ikke angreb russiske eller kinesiske skibe, der sejlede gennem Det Røde Hav," udtalte OFAC i sin meddelelse.

-emte

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Når gaffeltrucken koster mere end den giver

Hans Schourup A/S

Sponseret

Humanoide robotter – den næste game changer i logistik og produktion

Relateret indhold

18.12.2025SCM.dk

Geopolitiske risici og stormagtskonkurrence truer Danmark

17.12.2025SCM.dk

Antallet af bestilte containerskibe sætter rekord i 2025

17.12.2025BITO Storage Systems Nordic A/S

Sponseret

Effektive og miljøvenlige løsninger til den sidste mil med BITO

16.12.2025SCM.dk

Flere ladeparker baner vej for ellastbiler

15.12.2025SCM.dk

Vognmænd: Lad ellastbiler køre uden om vejafgiften

15.12.2025SCM.dk

Skib taber 45 containere i stormvejr

12.12.2025SCM.dk

Salling Group bygger stort ladeanlæg i Køge

09.12.2025SCM.dk

Masser af bananer på britisk kyst

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle