Houthierne aftalte fri passage til kinesiske og russiske skibe

Nye sanktioner fra det amerikanske finansministeriums Office of Foreign Assets Control (OFAC) har afsløret, at Houthi-ledere aktivt har koordineret med russiske og kinesiske embedsmænd for at sikre, at deres skibe ikke blev mål for gruppens maritime angreb i Det Røde Hav.

Arkivfoto. Foto: Royal Navy

06.03.2025

SCM.dk

Ifølge dokumenter fra finansministeriet garanterede et fremtrædende medlem af Houthis øverste politiske råd sikker passage for russiske skibe, samtidig med at drone- og missilangreb mod anden kommerciel skibsfart i regionen fortsatte. Al-Houthi har også planlagt drøftelser med russiske embedsmænd om militær bistand til Houthi-gruppen, skriver gCaptain.

"Midt i Houthis maritime angrebskampagne kommunikerede Mohamed Ali, der er et fremtrædende medlem af houthiernes øverste politiske råd, med embedsmænd fra Rusland og Kina for at sikre, at houthierne ikke angreb russiske eller kinesiske skibe, der sejlede gennem Det Røde Hav," udtalte OFAC i sin meddelelse.

-emte

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

29.09.2026SCM.dk

A.P. Møller Capital køber majoritet i havnegigant

28.09.2026SCM.dk

Analytiker forventer flere store skibsordrer fra Maersk

SCM.dk

A.P. Møller Capital køber majoritet i havnegigant

SCM.dk

Nyt værktøj skal styrke forsyningskæders robusthed

27.09.2026nShift

Sponseret

Fragtfakturaen er værd at kontrollere: Her gemmer fejlene sig

24.09.2026SCM.dk

Volvos el-lastbiler får bredere anvendelsesområde

24.09.2026SCM.dk

Aarhus Havn opjusterer efter stærkt halvår

23.09.2026SCM.dk

Mange nye containerskibe på tegnebrættet varsler kapacitetskamp

21.09.2026SCM.dk

Mellemøstkrig får supertanker ordrebog til at eksplodere

21.09.2026SCM.dk

Maersk bestiller 26 store containerskibe

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.10.2026

Sted

On-Demand Webinar

Bureau Veritas
Kursus
IATA Packer Training

IATA Packer Training giver dig forståelse for opbygningen af IATA DGR og sætter dig i stand til at pakke og mærke farligt gods forsendelser i henhold til IATA DGR. Kurset medfører samtidig, at du overholder kravet til en Category 2 uddannelse i IATA kapitel 1.5.

Dato

01.10.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 inspirationsseminar

ISO 9001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for formål, baggrund og indhold for ISO 9001 standarden, som er en af de første og mest udbredte standarder og derfor betegnes som ”moderen af alle standarder”.

Dato

01.10.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Afvigelseshåndtering og årsagsanalyse

I forbindelse med lukning af afvigelser og andre interne udfordringer er det meget vigtigt at få lavet en ordentlig årsagsanalyse. Årsagsanalysen laves for at identificere de grundlæggende eller underliggende årsager, få dem rettet og dermed forhindre gentagelser. Det sker jo af og til, at vi løser det samme problem igen og igen.

Dato

01.10.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

01.10.2026

Tid

08:45

Sted

Online

Implement Consulting Group
Webinar
Scenario planning for better decisions in an uncertain world Scenario planning for better decisions in an uncertain world

Leadership begins where certainty ends

Dato

01.10.2026

Tid

09:00

Sted

Online