Houthierne indstiller angreb på handelsskibe

Efter at aftalen om våbenhvile mellem Israel og Hamas trådte i kraft søndag, har Houthi-bevægelsen i Yemen meddelt, at den med øjeblikkelig virkning indstiller angrebene på den internationale skibstrafik. Israelsk flagede og kontrollerede skibe vil dog fortsat være et mål.

Foto: Iransk medie

20.01.2025

SCM.dk

Meddelelsen er udsendt af Houthiernes Humanitarian Operations Coordination Center, der skriver, at der ikke længere vil blive gennemført angreb i Det Røde Hav, Bab el Mandeb, Aden Bugten og Den Persiske Bugt.

Israelske eller israelsk kontrollerede skibe vil dog fortsat blive angrebet, hedder det videre.

Houthi bevægelsen har siden oktober 2023 gennemført flere hundrede missil- og droneangreb mod handelsskibe i Det Røde Hav og tilstødende havområder.

Det er lykkedes Houthierne at sænke to skibe, og fire søfolk har mistet livet i forbindelse med angrebene.

Amerikanske, britiske og israelske fly har i samme periode gentagne gange angrebet Houthi-mål i Yemen. Der er ingen oplysninger om antallet af civile ofre i forbindelse med disse angreb.

Det vides endnu ikke hvordan de rederier, der har valgt at indstille deres besejling af Det Røde Hav på grund af angrebene, vil reagere på den nye udmelding fra Houthierne.

-mauh

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

04.03.2026SCM.dk

Hormuz-strædet tømt for skibstrafik

04.03.2026SCM.dk

Norsk medicindistribution bruger avanceret sensor til kvalitetskontrol

03.03.2026SCM.dk

USA: Beskyttelse af globale sejruter var vigtig årsag til angreb

02.03.2026SCM.dk

Skibsfarten i Mellemøsten er lige nu præget af kaos

01.03.2026SCM.dk

Hormuz-strædet: Mange skibe vender om efter trusler

26.02.2026SCM.dk

Kina gennemfører verdens første fuldt ubemandede containeranløb

24.02.2026SCM.dk

EU forlænger sikkerhedsindsats i Det Røde Hav til 2027

23.02.2026WITRON Group

Sponseret

Another EDEKA region relies on WITRON’s warehouse logistics expertise

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle