Houthierne indstiller angreb på handelsskibe

Efter at aftalen om våbenhvile mellem Israel og Hamas trådte i kraft søndag, har Houthi-bevægelsen i Yemen meddelt, at den med øjeblikkelig virkning indstiller angrebene på den internationale skibstrafik. Israelsk flagede og kontrollerede skibe vil dog fortsat være et mål.

Foto: Iransk medie

20.01.2025

SCM.dk

Meddelelsen er udsendt af Houthiernes Humanitarian Operations Coordination Center, der skriver, at der ikke længere vil blive gennemført angreb i Det Røde Hav, Bab el Mandeb, Aden Bugten og Den Persiske Bugt.

Israelske eller israelsk kontrollerede skibe vil dog fortsat blive angrebet, hedder det videre.

Houthi bevægelsen har siden oktober 2023 gennemført flere hundrede missil- og droneangreb mod handelsskibe i Det Røde Hav og tilstødende havområder.

Det er lykkedes Houthierne at sænke to skibe, og fire søfolk har mistet livet i forbindelse med angrebene.

Amerikanske, britiske og israelske fly har i samme periode gentagne gange angrebet Houthi-mål i Yemen. Der er ingen oplysninger om antallet af civile ofre i forbindelse med disse angreb.

Det vides endnu ikke hvordan de rederier, der har valgt at indstille deres besejling af Det Røde Hav på grund af angrebene, vil reagere på den nye udmelding fra Houthierne.

-mauh

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

28.09.2026SCM.dk

Houthier lover ikke at angribe europæiske skibe

28.09.2026SCM.dk

Dieselpris over 20 kroner øger transportens prisrisiko

SCM.dk

Nationalbanken ser robust vækst trods global uro

SCM.dk

Her er 6 tendenser i intralogistikken, du skal holde øje med

24.09.2026SCM.dk

Aarhus Havn opjusterer efter stærkt halvår

23.09.2026SCM.dk

Mange nye containerskibe på tegnebrættet varsler kapacitetskamp

21.09.2026SCM.dk

Mellemøstkrig får supertanker ordrebog til at eksplodere

21.09.2026SCM.dk

Maersk bestiller 26 store containerskibe

21.09.2026SCM.dk

Rekordstor forskel på containerfragtrater

18.09.2026nShift

Sponseret

AI i logistik: Det er ikke teknologien, men konteksten, der gør forskellen

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle