Hvem køber egentlig hvad på nettet?

De unge køber primært tøj på nettet, og børnefamilierne er de flittigste netshoppere. Alligevel er det en helt anden gruppe, de danske netbutikker bør sende en stor tak til, viser ny analyse om danskernes handelsforbrug på internettet, der er foretaget af FDIH.

Ny analyse viser, at de midaldrende i alderen 51-64 år er dem, der er mest begejstrede for at åbne den digitale pengepung..

02.03.2017

SCM.dk

Endnu engang er det de midaldrende forbrugere, i alderen 51 til 64 år, der er mest begejstrede for at åbne den digitale pengepung. Således står gruppen med forbrugere i alderen 51-64 år for næsten en tredjedel (28 procent) af det samlede danske internetforbrug.

Ifølge analysen klikker de midaldrende på købsknappen 3,56 gange om måneden, og de bruger 1097 kr. pr. køb, hvorfor gruppen har det højeste gennemsnitsforbrug - til sammenligning trykker børnefamilierne på købsknappen fire gange om måneden og handler for 870 kr. pr. gang.

Tallene fra FDIH's analyse overrasker imidlertid ikke forbrugerøkonom hos Nordea Ann Lehmann Erichsen:

"Oftest er børnene fløjet fra reden, og derfor er der lidt mere luft i budgettet hos de ældre, der er helt med på den digitale bølje. De har derfor både råd og evner til at købe alt fra rejser til dagligvarer på nettet".

Læs også: E-indkøb - den nødvendige automatisering

Selvom der ofte bliver talt om digitale unge, der ubesværet bevæger sig rundt på nettet, både ift. handel og sociale medier, viser FDIH's analyse dog, at denne gruppe kun står for en tiendedel af alle handler og kun syv procent af det samlede forbrug.

Ifølge Ann Lehmann Erichsen er det dog ikke et udtryk for manglende digitalisering hos de unge, men snarere et spørgsmål om at deres økonomiske råderum er mindre end hos de andre grupper, og at de unge derfor har andre behov:

"Derfor bruger de penge på tøj, sko og streaming fremfor rejser, dagligvarer og hårde hvidevarer. Der er med andre ord ingen grund til at bruge penge, man ikke har, på ting, man ikke har behov for".

- EL

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

01.06.2026Bredana Axcite A/S

Sponseret

Undgå forkerte priser på tværs af valutaer med Unified Pricing Management

28.05.2026TOPmanager A/S

Sponseret

TOPmanager® Masterclass blev en kæmpe succes!

SCM.dk

Forvent massive AI-drevne automatiseringer de kommende 5 år

SCM.dk

Mangel på elnet kan forsinke virksomheder i op til 10 år

26.05.2026SCM.dk

DI: Digital suverænitet kræver milliardinvesteringer

26.05.2026SCM.dk

AI-investeringer vokser markant i 2026

25.05.2026SCM.dk

Intelligent opladning skal aflaste elnettet

25.05.2026SCM.dk

Forskning skal løfte SMV’ers cybersikkerhed

22.05.2026SCM.dk

Nyt partnerskab skal hjælpe SMV’er med AI og bæredygtighed

22.05.2026Descartes

Sponseret

Descartes sætter AI-agenter i arbejde - 435.000 nye chauffører koblet på i rekordfart

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Webinar
Lær at bruge ISO 27002

Hvis du åbner en standard og straks begynder at tænke på kaffe og slik, får lidt tunge øjenlåg og overvejer om det er tid til at male postkassen, så er dette webinar til dig.

Dato

04.06.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer - certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer med den internationale personcertificering i informationssikkerhed, PECB ISO/IEC 27001 Lead Implementer.

Dato

08.06.2026

Sted

Comwell, Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 kursus målrettet offentlig forvaltning, stat, regioner og kommuner

Med NIS2-direktivet følger nye krav, der skal sikre et højt niveau af cybersikkerhed på tværs af EU-landene, og med den danske lovimplementering vil også den offentlige sektor skulle leve op til kravene.

Dato

08.06.2026

Sted

Copenhagen, Denmark

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

08.06.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Emballage og cirkulær økonomi

EU-regler og den nye (EU) 2025/40-forordning

Dato

08.06.2026

Sted

Nyborg

Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

09.06.2026

Sted

3S, Fredericia