Hydraulik-virksomheds nye millionordre markerer investeringslystens retur

Hos den nordjyske hydraulikvirksomhed Serman & Tipsmark mærker man for alvor, at markedet er begyndt at vågne op igen efter et uforudsigeligt corona-år. At investeringslysten atter er vakt ser man ved, at virksomheden netop har vundet sit andet store offentlige udbud på under et år.

DTU-opgaven omfatter et centralt anlæg, som kan forsyne op til 16 forskellige teststande med hydraulik fra én fælles enhed. Foto: Serman & Tipsmark.

17.06.2021

SCM.dk

”Generelt oplever vi en tiltagende investeringsvillighed fra kunderne. Markedet er bredt set vågnet op igen efter nogle måneder med tilbageholdenhed, og vi kan for alvor mærke resultaterne af de ting, vi arbejdede på i efteråret, hvor særligt industri- og marinebrancherne er klar til at opruste og udvide igen. Det er rigtig glædeligt og et udtryk for, at vi er på vej i den rigtige retning”, forklarer Henning Dybro, der er teknisk chef hos nordjyske Serman & Tipsmark.

Hydraulik-virksomheden har netop vundet sit andet offentlige udbud indenfor det seneste års tid. I efteråret 2020 tog virksomheden hul på et større renoveringsarbejde af Hadsundbroen, som blev udbudt af Vejdirektoratet. Denne gang er turen kommet til Danmarks Tekniske Universitet Vindenergis testfaciliteter.

”I forbindelse med flytning af vores laboratorium opgraderer vi vores hydraulikanlæg, så vi får ét centralt anlæg, der leverer hydraulik til vores testmaskiner. Det betyder, at vi kan reducere den samlede pumpekapacitet, at service forenkles, og at nedetid reduceres, så vi får en mere effektiv og bedre udnyttelse af vores hydraulikanlæg. Vores målinger kræver præcis styring, så vi har brug for et veldesignet, robust og stabilt hydrauliksystem, hvor de enkelte teststande ikke forstyrrer hinanden. Alt dette kunne Serman & Tipsmark levere til den bedste pris i udbuddet, og derfor faldt valget på dem”, udtaler udviklingsingeniør hos DTU Vindenergi, Steffen Rasmussen, i en pressemeddelelse.

Læs også: ”Shippingbranchens Spotify” sikrer milliardinvesteringer

DTU-opgaven omfatter et centralt anlæg, som kan forsyne op til 16 forskellige teststande med hydraulik fra én fælles enhed. Serman & Tipsmark skal både levere og montere anlægget og skal desuden varetage service på anlægget to år efter monteringen.  

”Det er første gang, vi leverer løsninger til DTU og til forskningsinstitutioner i det hele taget, men opgaven er helt oplagt for os. Vi har tidligere leveret lignende centrale forsyningsanlæg til det norske marked, og vi har kompetencerne til både at dimensionere, udvikle og producere anlæg, som er fuldstændig afstemt efter kundens behov. Vi er derfor rigtig glade for og stolte over at have vundet dette udbud, da vi ser et klart potentiale for at løse endnu flere opgaver for offentlige institutioner”, siger Henning Dybro. 

DTU huser et af verdens førende forskningscentre inden for vindenergi og er en væsentlig bidragsyder til den grønne omstilling. Det er ikke mindst inden for udnyttelse af vindenergi, hvor instituttet DTU Vindenergi blandt andet driver testcentrene for havvindmøller i Høvsøre og Østerild og har faciliteter til fuldskala-vingetest. Instituttet er desuden indehaver af en af verdens største universitetsejede vindtunneller, som kan teste vindhastigheder, der svarer til tre gange orkanstyrke. Det er med andre ord en meget central aktør inden for grøn energi, som Serman & Tipsmark nu skal levere hydraulikløsninger til. 

- KCP

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Du kan ikke styre det, du ikke kan se: Håndtering af miljømæssige risici i globale forsyningskæder

Consafe Logistics

Sponseret

Smarter warehouse automation – lessons from a global retailer

Relateret indhold

10.11.2025SCM.dk

Dansk Industri samler kræfterne for et stærkere beredskab

10.11.2025SCM.dk

ESG i forsyningskæden kræver solidt greb om scope 3

07.11.2025SCM.dk

Droner og betalingskaos får danskerne til at tage kriseberedskab alvorligt

07.11.2025PALOMAT

Sponseret

Slip for tunge løft – gør arbejdsmiljøet smartere med PALOMAT®

07.11.2025SCM.dk

Højesteret sår tvivl om Trumps toldpolitik

07.11.2025SCM.dk

FN slår fast: Målet om 1,5 graders opvarmning er tabt

05.11.2025SCM.dk

Ny droneforening skal styrke samarbejdet mellem myndigheder og virksomheder

05.11.2025SCM.dk

Fokus på resiliens i forsyningskæden skaber stejl kurve for virksomhedsopkøb

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

11.11.2025

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ATEX - diplomkursus - 2 dage

Dansk Standard har siden 2007 udbudt en ATEX-diplomuddannelse, som giver dig en omfattende viden om de grundlæggende principper indenfor eksplosive atmosfærer.

Dato

11.11.2025

Sted

Kosmopol, København K

Dansk Standard
Kursus
Privatlivsbeskyttelse - ISO/IEC 27701 Diplomkursus – 2 dage

På dette kursus får du hjælp til at opnå en passende beskyttelse af personoplysninger i din organisations informationssikkerhed med ISO 27701, og få hjælp til at løse de gældende databeskyttelseskrav.

Dato

11.11.2025

Sted

Kosmopol, København K

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til standarden: ISO 22301 – Business continuity Management

På kurset får du en introduktion til ISO 22301 og overblik over, hvordan standarden kan understøtte robustheden i din organisation.

Dato

11.11.2025

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til standarden: ISO 22301 - Business continuity Management

På kurset får du en introduktion til ISO 22301 og overblik over, hvordan standarden kan understøtte robustheden i din organisation.

Dato

11.11.2025

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Sal 3 Göteborg Plads 1 2150 Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

12.11.2025

Sted

Odense