IDA opruster på teknologi- og industrimesse

Danmarks Ingeniørforening, IDA, melder klar til hi Messen og har allerede nu en spændende dagsorden på programmet.

12.03.2015

SCM.dk

Når IDA møder op på hi Teknologi og Industrimessen i MCH Herning Messecenter, er det med skyhøje ambitioner for fremtidens teknologi.

”Det bliver helt fantastisk! Med Fremtidens Teknologier som overskrift glæder vi os til at vise, hvad teknologien kan i dag og skal kunne i fremtiden – det bliver i en hal fuld af liv, oplevelser, events og faglighed”, siger Aase Rhode, direktør for Teknologi og Netværk i IDA.

Læs også: Virksomheder kæmper for dansk produktion

Hun skal på messen fortælle, om de mange visioner og ideer, der ligger for en stribe af virksomheder og uddannelsesinstitutioner. For ingeniørfaget er bredt, og det handler også om at se potentialer, der i fremtiden bliver efterspurgt.

”Teknikere og ingeniører bygger ikke kun broer eller store bygninger. De opfinder noget, som ikke nødvendigvis er efterspurgt lige nu. Det kan være lige fra 3D printere, der kan printe fremtidens parcelhus til kropsdele, der kan erstatte vores slidte lemmer, når vi bliver gamle”, siger Aase Rhode.

Mere plads
IDA har for første gang på messen lejet Hal F, og det er første gang, at så meget plads er tilgængeligt for Ingeniørforeningen.

Derfor er der nu en oplagt mulighed for at plante relevante partnere ved siden af hinanden og fokusere bredt i forhold til tidligere år. Aase Rohde håber desuden, at uddannelsesinstitutionerne vil være fremmødte, da de sidder inde med mange løsninger på fremtidens udfordringer.

Læs også: Klimavenlig gaslastbil på Transport 2015

For IDA vil messens omdrejningspunkt blandt andet være automation, nye energiteknologier, nye avancerede materialer, innovation space samt robotter – herunder sundhedsteknologi, velfærd, droner med flere.

Messen afholdes fra den 22.-24. september.

-JPN

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsen lancerer verdens mest effektive el-truck

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

22.04.2026Hans Schourup A/S

Sponseret

AGV vs. AMR – måske er det ikke længere et enten/eller?

21.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Måske har du allerede spottet det?

SCM.dk

Robuste værdikæder er både konkurrencevåben og sikkerhedspolitik

SCM.dk

Danmarks reelle sårbarhed handler om fossile brændsler

09.04.2026RELEX Solutions

Sponseret

State of Supply Chain 2026: AI Moves Into Core Supply Chain Decisions as Volatility Persists

01.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Nej, det her er ikke en aprilsnar…

30.03.2026SCM.dk

Containerrederi: Krigen øger omkostninger med 325 millioner om ugen

26.03.2026SCM.dk

Dansk techprofil skal drive IFS’ Industrial AI-strategi

24.03.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX Live Copenhagen 2026

20.03.2026SCM.dk

Mange ledige har urealistiske forventninger til løn

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle