IEA: Det går for langsomt med at male verden grøn

Investeringerne i ren energi og infrastruktur skal mere end tredobles i de næste 10 år, hvis verden skal på ret klimakurs. Det konstaterer Det Internationale Energiagentur.

Dansk Energis administrerende direktør er enig i, at der er brug for mere global beslutningskraft. Foto: IEA..

18.10.2021

SCM.dk

Hovedproblemet i forhold til den grønne omstilling er, at den ikke går hurtigt nok til at bremse de globale klimaforandringer. Det konkluderer Det Internationale Energiagentur i sit årlige hovedværk 'World Energy Outlook'.

”Verdens enormt opløftende momentum inden for ren energi møder stædig konkurrence fra fossile brændsler i vores energisystemer. Regeringerne er nødt til at løse dette på COP26 ved at sende et signal, der ikke er til at misforstå, om at de er villige til at skalere fremtidens rene og robuste energiteknologier op”, siger Executive Director, Fatih Birol, der kalder udgaven af World Energy Outlook for en ’håndbog’ til statslederne, når de om kort tid mødes i Glasgow.

Fatih påpeger, at de klimaløfter, der er afgivet indtil nu, kun skaber 20 procent af de CO2-reduktioner, der er nødvendige i 2030 til at sætte kurs mod netto-nuludledninger i verden i 2050.

”At nå det kræver, at investeringerne i ren energi og infrastruktur bliver mere end tredoblet i de næste 10 år”, siger Fatih Birol.

Dansk Energi enig

Dansk Energis administrerende direktør kalder IEA’s budskab for klart og tydeligt og er enig i, at der er brug for mere global beslutningskraft.

”Vi skal ikke vente på miraklet. Vi skal handle”, konstaterer Lars Aagaard på Twitter.

-CH

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsens ordresucces: Terbergs elektriske RoRo-traktor

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

07.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Ingen influenza her, AGV’er der holder produktionen kørende

06.04.2026Fyns Kran Udstyr A/S

Sponseret

Nyt kransystem og strømlinet produktion hos Danfoss Semco

SCM.dk

ITD: Chaufførmangel kræver politisk handling

SCM.dk

FN skal stemme om Hormuz-resolution tirsdag

30.03.2026Global AGV

Sponseret

Mød din nye kollega her

25.03.2026Global AGV

Sponseret

Søg om 3 måneders test af Global AGV via SMV:Digital

24.03.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Produktionen i bevægelse

20.03.2026Global AGV

Sponseret

Bedre arbejdsmiljø og en mere effektiv hverdag

19.03.2026SCM.dk

Fællesskab driver den grønne udvikling

05.03.2026Fyns Kran Udstyr A/S

Sponseret

Kranløsning sikrer ZF Danmark en effektiv arbejdsproces og et bedre arbejdsmiljø

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

13.04.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

13.04.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

13.04.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

13.04.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Dansk Standard
Webinar
Webinar - Alignment of Global Greenhouse Gas Standards

Attend this joint Nordic webinar by Danish Standards, Standard Norway, Swedish Institute for Standards, and Finnish Standards to learn more about the scope, purpose, and planned approach of the new ISO and GHG Protocol partnership.

Dato

13.04.2026

Tid

14:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

14.04.2026

Sted

Kosmopol, København K