Indsats understøtter værdikædesamarbejder over hele landet

Den landsdækkende indsats, Closing Loops, understøtter virksomheder, der vil nedbringe klimabelastningen ved at samarbejde i værdikæder. 26 værdikædesamarbejder er i fuld gang og afprøver for eksempel, hvordan én virksomheds affald kan blive til råvarer i en anden branche.

26 værdikæder er i gang med samarbejdet i Closing Loops. Værdikædesamarbejderne er geografisk spredt og kommer fra mange forskellige brancher. Fælles for dem alle er, at de tænker nyt i værdikæden og ønsker at bidrage til at opnå store effekter inden for den grønne omstilling. Foto er AI-genereret. Foto: Closing Loops

25.09.2024

SCM.dk

”Cirkulær økonomi handler om at minimere affald og ressourceforbrug ved at genbruge, reparere, genanvende og forlænge produkters livscyklus. Man arbejder med at holde materialer i kredsløb så længe som muligt. For eksempel ved at undgå udvinding af nyt råstof og i stedet genbruge materialer, som for eksempel kan være affald fra en helt anden branche. Og det er netop projekter med det sigte, vi kan etablere og støtte”, siger programleder i Closing Loops, Kathrine Lykke Kirk. 

En værdikæde er hele processen, som en vare gennemgår: Fra idé til færdigt produkt og videre ud til kunden. Værdikæden omfatter alle de trin, hvor der skabes værdi – så produktet kan blive værdifuldt for den, der køber det. Fra råvareudvinding, produktion og distribution til salg og efterfølgende service. 

”Alle de aktører og virksomheder, der bidrager til en proces, tilfører tilsammen værdi til værdikæden. Og netop derfor skal alle led i spil, hvis Danmark skal lykkes med cirkulær økonomi. For cirkulær økonomi er en ny disciplin, som kræver helhedstænkning. Her skal alle led arbejde sammen. Fra designere og udviklere til råvare-leverandører, transportører, producenter og ud til salgsleddet, hvor for eksempel take-back-systemer eller reparation kan være en del af servicen. Samtidig skal man afklare, hvordan produktet senere kan genbruges eller genanvendes, og måske til allersidst deponeres”, forklarer Kathrine Lykke Kirk. 

Læs også: Her er hvad 1200 produktionsvirksomheder fortæller om digital teknologi i forsyningskæden

26 værdikæder er i gang med samarbejdet i Closing Loops. Værdikædesamarbejderne er geografisk spredt og kommer fra mange forskellige brancher. Fælles for dem alle er, at de tænker nyt i værdikæden og ønsker at bidrage til at opnå store effekter inden for den grønne omstilling.

”Danske virksomheder kan få 50 procent i støtte på projektbudgetter op til 3 millioner kroner. Derfor kan Closing Loops gøre en konkret og målbar forskel for de værdikæder, der beslutter sig til at samarbejde om nye cirkulære løsninger”, siger Kathrine Lykke Kirk og understreger, at ansøgerne skal have ambitioner om at skabe konkrete resultater sammen. For eksempel om at nedbringe virksomhedens ressourceforbrug og affaldsmængder eller udvikle innovative løsninger, der giver nye forretningsmuligheder.

/ PiB

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsens ordresucces: Terbergs elektriske RoRo-traktor

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

26.03.2026SCM.dk

Dansk techprofil skal drive IFS’ Industrial AI-strategi

24.03.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX Live Copenhagen 2026

SCM.dk

Kommunale gebyrer på emballage skaber usikkerhed

SCM.dk

Brændstofskrise: Den europæiske transportorganisation kræver akut EU-handling

17.03.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Industri 5.0, hvad betyder det for materialehåndtering?

17.03.2026SCM.dk

Det Danske Cyberlandshold vandt hovedprisen ved Cyber Security Awards 2026

12.03.2026SCM.dk

Agentur opfordrer til kæmpestor frigivelse af oliereserver

12.03.2026SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

11.03.2026SCM.dk

L’Oréal vil lave emballage af fanget CO2

10.03.2026SCANLOX ApS

Sponseret

I tvivl om jeres produktion er klar til mobil automatisering?

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
Introduktion til OT-cybersikkerhed

Dette endagskursus giver en introduktion til cybersikkerhed for Operationel Teknologi. Få indsigt i relevante standarder og EU-direktiver og hvordan OT bedst rustes mod cybertrusler. Kurset klæder dig og din virksomhed på til at forstå, vurdere og handle på behovet for øget OT-cybersikkerhed.

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

13.04.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

13.04.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

13.04.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

13.04.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Dansk Standard
Webinar
Webinar - Alignment of Global Greenhouse Gas Standards

Attend this joint Nordic webinar by Danish Standards, Standard Norway, Swedish Institute for Standards, and Finnish Standards to learn more about the scope, purpose, and planned approach of the new ISO and GHG Protocol partnership.

Dato

13.04.2026

Tid

14:00

Sted

Online