Indsats understøtter værdikædesamarbejder over hele landet

Den landsdækkende indsats, Closing Loops, understøtter virksomheder, der vil nedbringe klimabelastningen ved at samarbejde i værdikæder. 26 værdikædesamarbejder er i fuld gang og afprøver for eksempel, hvordan én virksomheds affald kan blive til råvarer i en anden branche.

26 værdikæder er i gang med samarbejdet i Closing Loops. Værdikædesamarbejderne er geografisk spredt og kommer fra mange forskellige brancher. Fælles for dem alle er, at de tænker nyt i værdikæden og ønsker at bidrage til at opnå store effekter inden for den grønne omstilling. Foto er AI-genereret. Foto: Closing Loops

25.09.2024

SCM.dk

”Cirkulær økonomi handler om at minimere affald og ressourceforbrug ved at genbruge, reparere, genanvende og forlænge produkters livscyklus. Man arbejder med at holde materialer i kredsløb så længe som muligt. For eksempel ved at undgå udvinding af nyt råstof og i stedet genbruge materialer, som for eksempel kan være affald fra en helt anden branche. Og det er netop projekter med det sigte, vi kan etablere og støtte”, siger programleder i Closing Loops, Kathrine Lykke Kirk. 

En værdikæde er hele processen, som en vare gennemgår: Fra idé til færdigt produkt og videre ud til kunden. Værdikæden omfatter alle de trin, hvor der skabes værdi – så produktet kan blive værdifuldt for den, der køber det. Fra råvareudvinding, produktion og distribution til salg og efterfølgende service. 

”Alle de aktører og virksomheder, der bidrager til en proces, tilfører tilsammen værdi til værdikæden. Og netop derfor skal alle led i spil, hvis Danmark skal lykkes med cirkulær økonomi. For cirkulær økonomi er en ny disciplin, som kræver helhedstænkning. Her skal alle led arbejde sammen. Fra designere og udviklere til råvare-leverandører, transportører, producenter og ud til salgsleddet, hvor for eksempel take-back-systemer eller reparation kan være en del af servicen. Samtidig skal man afklare, hvordan produktet senere kan genbruges eller genanvendes, og måske til allersidst deponeres”, forklarer Kathrine Lykke Kirk. 

Læs også: Her er hvad 1200 produktionsvirksomheder fortæller om digital teknologi i forsyningskæden

26 værdikæder er i gang med samarbejdet i Closing Loops. Værdikædesamarbejderne er geografisk spredt og kommer fra mange forskellige brancher. Fælles for dem alle er, at de tænker nyt i værdikæden og ønsker at bidrage til at opnå store effekter inden for den grønne omstilling.

”Danske virksomheder kan få 50 procent i støtte på projektbudgetter op til 3 millioner kroner. Derfor kan Closing Loops gøre en konkret og målbar forskel for de værdikæder, der beslutter sig til at samarbejde om nye cirkulære løsninger”, siger Kathrine Lykke Kirk og understreger, at ansøgerne skal have ambitioner om at skabe konkrete resultater sammen. For eksempel om at nedbringe virksomhedens ressourceforbrug og affaldsmængder eller udvikle innovative løsninger, der giver nye forretningsmuligheder.

/ PiB

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

17.03.2026SCM.dk

Det Danske Cyberlandshold vandt hovedprisen ved Cyber Security Awards 2026

12.03.2026SCM.dk

Agentur opfordrer til kæmpestor frigivelse af oliereserver

Annonce

SCM.dk

MIT og Mecalux lancerer AI-simulator til lageroptimering

SCM.dk

Hverken NATO eller EU vil sejle Trump til undsætning

10.03.2026SCANLOX ApS

Sponseret

I tvivl om jeres produktion er klar til mobil automatisering?

09.03.2026PALOMAT

Sponseret

NYHED | PALOMAT® AGV – revolutionerer pallehåndtering med AGVer

09.03.2026SCM.dk

Hæder til Jungheinrich for fremragende produktdesign

05.03.2026SCM.dk

Sammenhængskraft: Usynlig fødselar fylder 100 år

27.02.2026SCM.dk

Ingeniører og IT-specialister er i høj kurs for headhuntere

26.02.2026SCM.dk

Mangel på kollegaer presser danske medarbejdere

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

19.03.2026

Sted

Online

Brother Nordic A/S
Messe
Foodexpo

Kom og mød os på Nordens største fødevaremesse d. 22-24 marts 2026 i MCH Messecenter Herning

Dato

22.03.2026

Tid

10:00

Sted

Vardevej 1, 7400 Herning

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

23.03.2026

Sted

Kongens Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
Advanced Product Quality Planning & Control Plan (APQP)

APQP er en proaktiv metode som anvendes i den automotive industri i forbindelse med udvikling af produkter og fremstillingsprocesser. APQP omfatter et sæt af procedurer og teknikker, som dels styrker selve udviklingsprocesserne, men også kommunikationen mellem interne/eksterne leverandører og kunder i forhold til produkt- og procesfrembringelse, samtidig med at APQP angiver en fælles referenceramme for at udveksle resultater mellem leverandør og kunde, herunder grundlaget for PPAP.

Dato

23.03.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor (CQI and IRCA certificed)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of information security management systems in accordance to the ISO 27001:2022 standard.

Dato

23.03.2026

Sted

Vejle

SSI SCHÄFER
Messe
SSI SCHAEFER på LogiMAT

Agil intralogistik drevet af mobile robotter og AI: SSI SCHAEFER på LogiMAT 2026.

Dato

24.03.2026

Sted

Stuttgart, Germany