Industriens internet har det svært med standarder

Potentialet i industrial internet of things er enormt, men det bliver så godt som umuligt at definere teknologiske standarder, mener svensk softwarevirksomhed. Det bør dog bestemt ikke afholde virksomheder fra at prøve kræfter med mulighederne.

11.05.2016

SCM.dk

Internet of things (IoT) har været undervejs i årevis, men indtil videre mest i forbrugerelektronikregi. Nu er den industrielle udgave (IIoT) imidlertid også ved at vinde indpas, selvom det bestemt ikke er uden udfordringer. Selvom potentialet i teknologien er enormt, så har det nemlig lange udsigter at kunne definere de branchestandarder, der kunne give perspektiverne yderligere styrke.

Læs også: IoT effektiviserer gaffeltrucks

Det mener i hvert fald Dan Matthews, CTO for den svenske IT-virksomhed IFS, der er blandt verdens førende på ERP-systemer og anden software til industrien, herunder logistiksektoren. Han peger på forskellene i produktcyklusser i industrien sammenlignet med den private sektor.

”Et køleskab koblet på IoT er noget af det, der er på vej, og som giver god mening, for både det og ting som smartphones og lignende skifter man rimelig tit som forbruger. Men i industrien er levetiden for ting og sager tit en hel anden. Hvis vi taler eksempelvis kraftværker, så skal de jo holde i 40-50 år, og så er det noget helt andet at bede om standarder i indbygget teknologi”, forklarer han.

Danskerne bedst til bare at gøre det
En rapport fra Accenture i Sverige peger på, at IIoT har en potentiel værdi på 200 mia. kr. frem mod 2030, men også at der er udfordringer, der skal håndteres, før det potentiale kan indfris. Faktisk er vi længere fremme herhjemme.

”Vi har en god startup-scene her i Sverige, men de mere traditionelle virksomheder har det med at være forholdsvis konservative og nærmest se den nye teknologi som en trussel. På det område er danskerne bedre til at omstille sig og bare ’just do it’, specielt på individniveau”, siger managing director of technology strategy for Accenture Sweden, Jonas Wedin.

På det branchespecifikke plan ser IFS muligheder i adskillige sektorer. Det afgørende for Dan Matthews er dels, at sikkerheden er på plads, og dels at teknologien er skalérbar, så den kan gøre sig gældende og vise værdi som en langtidsholdbar investering, også for mindre virksomheder.

Læs også: Tingenes internet er en god investering

”Proces- og fremstillingsindustrien er oplagt, specielt med tanke på kombinationen med automation og robotter. Og service- og logistikområdet ligger lige for. Det er begge brancher, hvor aktørerne kan plukke lidt ad gangen og tage de mere enkle ting først ud fra deres kunders behov. Grundlæggende vil mit råd til virksomhederne være at kaste sig ud i det – take action, prøv jer frem og lær af det”, slutter han.

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Effektivitet, komfort og lavere omkostninger: Derfor vælger flere den nye Traigo48 fra Toyota

Slimstock Nordic

Sponseret

An opinion Making Artificial Intelligence (AI) land in supply chain practice

Relateret indhold

04.07.2025SCM.dk

Sådan kan virksomheder styrke deres it-sikkerhed i en ny risikovirkelighed

02.07.2025SCM.dk

Lad forsyningskæden agere som et teknologisk symfoniorkester

01.07.2025SCM.dk

Digital omstilling giver små virksomheder vækst og flere ansatte

30.06.2025SCM.dk

Nu kommer der fart på udrulning af AI-fabrikker i stor skala

27.06.2025AGR

Sponseret

Finn er AGR’s nye AI-assistent – og et konkret eksempel på AI i forsyningskæden

25.06.2025SCM.dk

Universal Robots lancerer nyt værktøj til intuitiv simulering af robotceller

25.06.2025SCM.dk

HI-messen 2025 samler industrien med fokus på teknologi, bæredygtighed og stærke relationer

24.06.2025Fellowmind Denmark A/S

Sponseret

TITAN Containers samler medarbejdere på tværs af landegrænser

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Fellowmind Denmark A/S
Webinar
Power Platform – Lav løsninger med Plan Designer

Fra kravindsamling og procesdesign til færdige apps – opdag de nye funktioner i Power Platformen

Dato

13.08.2025

Tid

13:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: - Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2025 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på din erhvervede viden og færdigheder.

Dato

18.08.2025

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Sal 1, Göteborg Plads 1, 2150 Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhed (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhedskursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af ledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 22000:2018.

Dato

18.08.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Fellowmind Denmark A/S
Webinar
Always Azure – Skab værdi med Microsoft Azure

Vil du være på forkant med det nyeste i Azure og få konkrete idéer til, hvordan du udnytter platformen bedst muligt i din virksomhed?

Dato

18.08.2025

Tid

13:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Seminar
ISO 9001 inspirationsseminar

ISO 9001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for formål, baggrund og indhold for ISO 9001 standarden, som er en af de første og mest udbredte standarder og derfor betegnes som ”moderen af alle standarder”.

Dato

21.08.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Seminar
ISO 9001 inspirationsseminar

ISO 9001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for formål, baggrund og indhold for ISO 9001 standarden, som er en af de første og mest udbredte standarder og derfor betegnes som ”moderen af alle standarder”.

Dato

21.08.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia