Industriens internet har det svært med standarder

Potentialet i industrial internet of things er enormt, men det bliver så godt som umuligt at definere teknologiske standarder, mener svensk softwarevirksomhed. Det bør dog bestemt ikke afholde virksomheder fra at prøve kræfter med mulighederne.

11.05.2016

SCM.dk

Internet of things (IoT) har været undervejs i årevis, men indtil videre mest i forbrugerelektronikregi. Nu er den industrielle udgave (IIoT) imidlertid også ved at vinde indpas, selvom det bestemt ikke er uden udfordringer. Selvom potentialet i teknologien er enormt, så har det nemlig lange udsigter at kunne definere de branchestandarder, der kunne give perspektiverne yderligere styrke.

Læs også: IoT effektiviserer gaffeltrucks

Det mener i hvert fald Dan Matthews, CTO for den svenske IT-virksomhed IFS, der er blandt verdens førende på ERP-systemer og anden software til industrien, herunder logistiksektoren. Han peger på forskellene i produktcyklusser i industrien sammenlignet med den private sektor.

”Et køleskab koblet på IoT er noget af det, der er på vej, og som giver god mening, for både det og ting som smartphones og lignende skifter man rimelig tit som forbruger. Men i industrien er levetiden for ting og sager tit en hel anden. Hvis vi taler eksempelvis kraftværker, så skal de jo holde i 40-50 år, og så er det noget helt andet at bede om standarder i indbygget teknologi”, forklarer han.

Danskerne bedst til bare at gøre det
En rapport fra Accenture i Sverige peger på, at IIoT har en potentiel værdi på 200 mia. kr. frem mod 2030, men også at der er udfordringer, der skal håndteres, før det potentiale kan indfris. Faktisk er vi længere fremme herhjemme.

”Vi har en god startup-scene her i Sverige, men de mere traditionelle virksomheder har det med at være forholdsvis konservative og nærmest se den nye teknologi som en trussel. På det område er danskerne bedre til at omstille sig og bare ’just do it’, specielt på individniveau”, siger managing director of technology strategy for Accenture Sweden, Jonas Wedin.

På det branchespecifikke plan ser IFS muligheder i adskillige sektorer. Det afgørende for Dan Matthews er dels, at sikkerheden er på plads, og dels at teknologien er skalérbar, så den kan gøre sig gældende og vise værdi som en langtidsholdbar investering, også for mindre virksomheder.

Læs også: Tingenes internet er en god investering

”Proces- og fremstillingsindustrien er oplagt, specielt med tanke på kombinationen med automation og robotter. Og service- og logistikområdet ligger lige for. Det er begge brancher, hvor aktørerne kan plukke lidt ad gangen og tage de mere enkle ting først ud fra deres kunders behov. Grundlæggende vil mit råd til virksomhederne være at kaste sig ud i det – take action, prøv jer frem og lær af det”, slutter han.

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

14.09.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

Sarfaarsuit Center åbner i Nuuk: Nyt handelscenter på 9.000 m²

14.09.2026Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Supply chain-organisationer mangler plan for AI

SCM.dk

Lav vandstand presser Europas flodtransport og industri

10.09.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

ICA Nära Träslövsläge styrker driften af butikken med Delfi ESL

09.09.2026Context& A/S

Sponseret

Se nyhederne i Business Central

07.09.2026SCM.dk

Hver anden virksomhed nedprioriterer AI-træning

03.09.2026SCM.dk

Faglærte skal styrke digital produktion og 3D-print

03.09.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

SPAR Jyderup holder servicen i top med Kvik Kald

03.09.2026AlfaPeople

Sponseret

Den oversete kompleksitet i supply chain: Når labels og dokumenter bliver forretningskritiske

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.09.2026

Sted

On-Demand Webinar

Consafe Logistics
Webinar
Lås op for nøglen til smartere lagerautomatisering

Hvordan sikrer brancheledere, at deres automatiseringsprojekter giver ROI fra dag ét?

Dato

10.09.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Seminar
ISO 14001 Inspirationsseminar

Hvordan arbejder man struktureret med miljøledelse? Hvordan bruger man ISO 14001 som et praktisk værktøj - ikke bare som dokumentation, men som et fundament for grøn drift, compliance og mindre risiko? På ISO 14001 Inspirationsseminar får du et klart overblik over standardens krav og muligheder, så du kan vurdere, hvor jeres organisation står i dag, og hvad der skal til for at komme videre.

Dato

17.09.2026

Sted

Fredericia

AAASCM
Konference
Home Alone – new normal in supply chains

For more than two decades, global supply chains were built on a simple promise: openness, interdependence, and the free flow of goods across borders. We designed value streams based on value sharing — in the belief that together we could grow the pie faster than any of us could independently. That promise is now under siege.

Dato

17.09.2026

Tid

12:30

Sted

Copenhagen Business School, Porcelænshaven

Bureau Veritas
Kursus
FSSC 22000 V7 – Opgraderingsseminar

FSSC 22000 Version 7 introducerer en række ændringer og nye krav, som certificerede virksomheder skal forholde sig til i forbindelse med overgangen fra tidligere versioner.

Dato

21.09.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

21.09.2026

Sted

Vejle