Innovationsprojekt baner vejen for reel grøn omstilling i vindindustrien

Banebrydende genanvendelse af glasfiber viser, at teknologisk innovation først virker i samspil med hele værdikæden.

DecomBlades har løst en af vindindustriens helt store hovedpiner: Hvordan man genanvender glasfiber på en måde, der giver reel værdi og opretholder kvaliteten af materialet. Foto: Energy Cluster Denmark

30.05.2025

SCM.dk

Når man vil rykke noget i den grønne omstilling, er det ikke nok at fokusere på teknologien alene. Det er en af de vigtigste erfaringer fra DecomBlades – et projekt, der nu er kåret til Årets Innovationsprojekt for sit banebrydende arbejde med genanvendelse af glasfiber fra udtjente vindmøllevinger.
DecomBlades har løst en af vindindustriens helt store hovedpiner: Hvordan man genanvender glasfiber på en måde, der giver reel værdi og opretholder kvaliteten af materialet. Det er lykkedes. Ikke bare som et laboratorieforsøg – men i stor skala, hvor genanvendt glasfiber allerede er brugt i produktionen af nye vinger.

“Det er ikke nok at fokusere på en teknologi, fordi en teknologi kan ingenting i sig selv: Det giver ikke mening kun at kigge på pyrolyse, som er det, vi er gode til i MAKEEN – vi er nødt til at se det hele i sammenhæng”, siger er Irene Bach Velling Villadsen. 

Hun forklarer, at nøglen til succes i DecomBlades har været at tænke hele værdikæden ind – fra den udtjente vinge lå på jorden, til de genvundne materialer blev transporteret, behandlet, testet og godkendt, og til sidst indgik i produktionen af nye vinger. Det krævede, at kvaliteten af de genanvendte glasfibre blev så høj, at de kunne bruges i den meget følsomme proces med at fremstille nye glasfibervinger – og det lykkedes.

Læs også: Dansk batterivirksomhed driver grøn omstilling med lokal produktion

”Det er virkelig stort nu at være gået hele vejen og ikke mindst få den ultimative grønstempling: Installation af vingerne i en vindfarm”, siger Irene Bach Velling Villadsen, projektleder i MAKEEN Energy.

Hos Siemens Gamesa ser Jonas Pagh Jensen, chef for bæredygtighed i Siemens Gamesa stor værdi i resultaterne:
”Perspektiverne er store, og ikke bare for os, men for hele industrien, fordi vi nu har en konkret og dokumenteret vej til at genanvende glasfiber i nye vinger. Vi har nu modtaget 40 tons genanvendt glasfiber i høj kvalitet, som vi bruger i produktionen af vores 115 meter lange vinger til Ørsteds havvindmølleprojekt Greater Changhua 2b og 4 i Taiwan. Det viser, at teknologien virker i den virkelige verden og i fuld skala”.

Kilde: Energy Cluster Denmark

/ PiB

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Effektivitet, komfort og lavere omkostninger: Derfor vælger flere den nye Traigo48 fra Toyota

Slimstock Nordic

Sponseret

An opinion Making Artificial Intelligence (AI) land in supply chain practice

Relateret indhold

20.06.2025SCM.dk

300 millioner skal styrke tusindvis af SMV’ers resiliens

19.06.2025Implement Consulting Group

Sponseret

Unlocking efficiency with S/4HANA PP/DS Scheduling Optimizer

18.06.2025SCM.dk

Dansk teknologi hæver barren for råmælksost i Europa

17.06.2025SCANLOX ApS

Sponseret

Når automatisering kræver mere end standard

16.06.2025SCM.dk

Danmark gør klar til nye produktionseventyr

11.06.2025SCM.dk

Festool fejrer 100 år med blikket rettet mod fremtiden

10.06.2025SCM.dk

Dana Tank forbedrer både økonomi og arbejdsmiljø med automatisering

10.06.2025Global AGV

Sponseret

Hjælp fra førerløs truck sikrer 30 % vækst hos Fasterholt Maskinfabrik

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (English)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

23.06.2025

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Afvigelseshåndtering og årsagsanalyse

I forbindelse med lukning af afvigelser og andre interne udfordringer er det meget vigtigt at få lavet en ordentlig årsagsanalyse. Årsagsanalysen laves for at identificere de grundlæggende eller underliggende årsager, få dem rettet og dermed forhindre gentagelser. Det sker jo af og til, at vi løser det samme problem igen og igen.

Dato

24.06.2025

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

24.06.2025

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Sal 2 Göteborg Plads 1 2150 Nordhavn

Fellowmind Denmark A/S
Webinar
Microsoft 365 Update

Få overblikket over de vigtigste nyheder i Microsoft 365 og Copilot hver måned.

Dato

25.06.2025

Tid

13:00

Sted

Online

Fellowmind Denmark A/S
Webinar
Microsoft Fabric Update

Unleash the boundless potential of Microsoft Fabric: Your monthly source for cutting-edge news and limitless opportunities.

Dato

25.06.2025

Tid

15:00

Sted

Online

Implement Consulting Group
Webinar
Enhancing production planning in SAP

Unlocking the power of PP/DS for future efficiency

Dato

26.06.2025

Tid

09:30

Sted

Online