International lederprofil skal stå i spidsen for Danske Fragtmænd

Danske Fragtmænds bestyrelse har ansat Jakob Flyvbjerg Christensen som ny CEO. Han har erfaring fra topposter hos blandt andet A.P. Møller-Mærsk, Aarhus Havn og senest som CEO i Verdo.

Jakob Flyvbjerg Christensen tiltræder officielt som CEO senest den 1. juni 2025. Foto: Danske Fragtmænd

18.12.2024

SCM.dk

Danske Fragtmænd mistede sin administrerende direktør Jørn P. Skov i marts måned. Siden da har bestyrelsesformand Bjarne Krogh Jensen sammen med den daglige ledelse stået for styringen af virksomheden. Jakob Flyvbjerg Christensen tiltræder officielt som CEO senest den 1. juni 2025.

”Vi er stolte over at kunne tiltrække en lederkapacitet som Jakob Flyvbjerg Christensen. Hans erfaring fra både store nationale og internationale virksomheder gør ham ideel til at lede en virksomhed som Danske Fragtmænd. Jakob vil spille en nøglerolle i at fastholde vores markedsposition, samtidig med at han bygger videre på vores stolte historie og stærke værdier. Vores virksomhedskultur, som er funderet på samarbejde, ansvarlighed og en dyb forståelse af kundernes behov, har altid været en vigtig del af vores succes. Vi ser frem til, at Jakob med sin visionære tilgang vil styrke den kultur og sikre, at vi forbliver en betroet partner for vores kunder og samarbejdspartnere”, udtaler bestyrelsesformand Bjarne Krogh Jensen.

Ansættelsen af Jakob Flyvbjerg Christensen sker på et tidspunkt, hvor transport- og logistikbranchen gennemgår en betydelig transformation. Øget digitalisering, fokus på bæredygtighed og stigende konkurrence skaber både udfordringer og muligheder, som Danske Fragtmænd skal være klar til at gribe.

Læs også: Kyndryl Nordics har valgt en erfaren dansker som ny COO

Jakob Flyvbjerg Christensen udtrykker stor begejstring for sin kommende rolle:
”Danske Fragtmænd er en virksomhed med stærke værdier og en central rolle i dansk erhvervsliv. Jeg ser frem til at arbejde tæt sammen med medarbejdere, fragtmænd, kunder og samarbejdspartnere om at udvikle virksomheden yderligere og sikre, at vi står stærkt i en branche i forandring”.

Jakob Flyvbjerg Christensen har tidligere blandt andet været havnedirektør for Aarhus Havn og administrerende direktør for containerterminalen APM Terminals i Aarhus. Han har mange års erfaringer med godstransport, logistik og lager fra forskellige roller hos A.P. Møller-Mærsk i Danmark, Norge, Sverige, Holland og Italien. Jakob Flyvbjerg Christensen er bestyrelsesmedlem i flere bestyrelser, blandt andet Green Power Denmark og er bosat i Randers med sin hustru og deres to døtre.

Kilde: Danske Fragtmænd

/ PiB

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ny Toyota Traigo48-serie med uovertruffent design og banebrydende ydeevne

Apport Systems A/S

Sponseret

Lagerstyring på autopilot - få dit lager til at tænke selv

Relateret indhold

29.04.2025SCM.dk

Virksomheder frygter politisk vold og uro

28.04.2025SCM.dk

Toldkrig truer vækst – IMF nedjusterer globale prognoser

25.04.2025Global AGV

Sponseret

Mød Global AGV på ROBOTBRAG

24.04.2025SCM.dk

DTU-startups tiltrækker 1,8 milliarder i venturekapital i 2024

24.04.2025SCM.dk

Hg Capital opruster i IFS – værdi 112 milliarder kroner

23.04.2025SCM.dk

DSV styrker topledelsen før Schenker-overtagelse

23.04.2025SCM.dk

Dachser opruster søfragt i Norden med ny leder

18.04.2025SCM.dk

Dollaren vakler: Investorer flygter ikke længere mod USA i krisetider

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle