IoT-løsning gør busser grønnere og mere punktlige

Fra 13 højt kvalificerede indstillinger til tre finalister og til sidst én vinder: SkanTech vinder prisen for den bedste IoT-løsning i 2022. Kåringen fandt sted 29. september på Digitaliseringsmessen.

SkanTech vinder prisen for den bedste IoT-løsning i 2022. Kåringen fandt sted den 29. september på Digitaliseringsmessen. Foto: Force Technology..

04.10.2022

SCM.dk

SkanTech monitorerer flere end 1.000 busser til offentlig transport, der samlet kører 72 millioner kilometer årligt. Derved er virksomheden med til at forbedre punktlighed og give et realtids-overblik over andre forbindelser via offentlig transport. SkanTechs modul, Driver Coach, er baseret på disse data og kan sikre, at de rigtige chauffører bliver uddannet, og at det sker i samspil med digitale assistenter.

Læs også: SMV’er kan optimere produktion og forsyningskæde med cloud-baseret IoT

Driver Coach muliggør 10 % besparelse på kørslen, op mod 40 % på skader/vedligehold og 25 % på administration.

”Der har i år været et højt niveau af kandidater til at vinde IoT-prisen, hvilket har gjort udvælgelsen spændende og svær. Vi har valgt DriverCoach som den mest innovative løsning, fordi den hjælper til at løse en lang række vigtige problemstillinger. Via data kan de både formindske brændstofforbruget i busserne, kompetenceudvikle chaufførerne og forbedre kundeoplevelsen. Samtidig har de allerede gode erfaringer med det”, siger Carolina Benjaminsen, der er CEO i DigitalLead.

Udløser stor optimisme
Det var et udtalt håb fra dommerkomitéen at modtage ansøgninger med IoT-løsninger, der kunne understøtte den grønne omstilling, bæredygtighed og sikre bedre livskvalitet, men som også skaber en god forretning for ejerne eller udviklerne. Og blandt de indkomne ansøgninger var der rigtig mange, der levede op til de krav. Det udløser stor optimisme hos dommerne for de kommende års udvikling inden for IoT.

”Dette års nominerede IoT-løsninger demonstrerer tydeligt, at markedet er blevet mere modent, og løsningerne uden store barrierer kan tages i brug af kunderne. Det gælder ikke mindst årets vinder SkanTech, der demonstrerer, hvordan transportbranchen kan hjælpe deres medarbejdere til at køre mere grønt, sikkert og effektivt”, siger Rikke Hougaard Zeberg, der er branchedirektør i DI Digital.

- PiB

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Efter 20 år med samme truckmærke sender lagerchef stafetten videre hos INOX

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

29.06.2026nShift

Sponseret

Nordiske e-handelsplatforme og deres betydning for levering

25.06.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

Derfor droppede Min Købmand Skive papirskiltene

SCM.dk

IFS henter Oracle-profil til dansk vækst

SCM.dk

Grossist markerer milepæl for nyt centrallager

22.06.2026Lyngsoe

Sponseret

Sådan opnåede 1-800-Flowers.com 33% lavere driftsomkostninger med RFID

22.06.2026TOPmanager A/S

Sponseret

ISO 42001 – den nye ledelsesstandard for kunstig intelligens

22.06.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

Mere fart, færre afbrydelser: Én løsning har ændret hverdagen hos SPAR Vissenbjerg

18.06.2026GS1 Denmark

Sponseret

Holder I stadig styr på emballagedata i Excel?

18.06.2026nShift

Sponseret

Levering som vækstmotor

17.06.2026SCM.dk

Standarder for digitalt produktpas er klar

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.08.2026

Sted

On-Demand Webinar

Bureau Veritas
Seminar
ISO 22000 inspirationsseminar

Med udgangspunkt i praktiske cases giver vores ISO 22000 Inspirationsseminar dig en grundlæggende forståelse for fortolkning af ISO 22000 standardens kravelementer og opbygning samt fødevarestandardens integration med andre standarder.

Dato

17.08.2026

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

18.08.2026

Sted

Nordhavn, København

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27002 Diplomkursus - træf de rigtige foranstaltninger

På dette kursus får du hjælp til at træffe de rigtige foranstaltninger med ISO 27002, og bliv bedre til at kvalificere og udpege de handlinger, der er nødvendige for din virksomheds informationssikkerhed.

Dato

18.08.2026

Sted

Nordhavn, København

Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

18.08.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Context& A/S
Webinar
AI i finansafdelingen - hvad kan du automatisere?

Deltag i webinaret og se, hvordan AI automatiserer økonomiprocesser, reducerer manuelt arbejde og giver hurtigere adgang til indsigt i ERP-data.

Dato

18.08.2026

Tid

10:00

Sted

Online - Microsoft Teams