ITD klager til EU-Kommissionen: ”PostNord får ulovlig statsstøtte”

PostNord Danmark har fået og får stadig ulovlig støtte fra både den danske og svenske stat. Det mener danske vognmænd, der gennem deres brancheorganisation ITD nu har klaget til EU-Kommissionen over det de betegner som ”favorable vilkår, der giver en ulige konkurrence”.

Brancheorganisationen ITD har indgivet en klage til EU-Kommissionen, da medlemmerne ser den danske og svenske statsstøtte til PostNord Danmark som skævvridende for konkurrencevilkårene og dermed ulovlig. Foto: PostNord. .

30.11.2017

SCM.dk

I begyndelsen af denne uge sendte brancheorganisationen ITD en officiel klage afsted til Bruxelles. Modtageren var EU-Kommissionen og årsagen den statsstøtte, som den danske og svenske stat har givet som saltvandsindsprøjtning til det kriseramte, statsejede PostNord Danmark. Den skævvrider nemlig konkurrencen med ulige vilkår, mener ITD’s medlemmer, og er dermed ulovlig.

Læs også: PostNord går Black Friday-travlhed i møde

”ITD’s medlemmer oplever Post Nord Danmark som et statsejet selskab, der på favorable vilkår konkurrerer direkte mod private aktører i et presset marked”, siger Carina Christensen, administrerende direktør i ITD. Hun fortsætter:

”Kommer den danske og svenske stat igennem med den nye planlagte statsstøtte kan det betyde, at private transport- og logistikvirksomheder bliver udkonkurreret af en offentligt støttet aktør. Det er på ingen måde acceptabelt. Derfor har ITD indsendt en klage til EU-Kommissionen over ulovlig statsstøtte til PostNord Danmark”.

Om klagen

Klagen er bygget op omkring:
1) Overkompensation til støtte til afskedigelse af tjenestemænd  
2) Overkompensation (i form af kapital tilskud) til den befordringspligtige del og til at dække PostNord Danmarks løbende underskud

Dertil kommer tidligere statsstøtte til Post Danmark i form af: 
1) En statsgaranti til omkostninger for afskedigelse af tjenestemænd 
2) Et kapitalindskud fra PostNord til Post Danmark i februar i år 
3) Post Danmarks tidligere momsfritagelse 
4) Krydssubsidiering i Post Danmark

Kilde: ITD.dk. 

Overkompensation til både PostNord Danmark og Post Danmark
ITD’s klage omhandler både planlagt støtte fra oktober i år, der endnu ikke er givet og økonomisk støtte, der tidligere er tildelt både PostNord Danmark og Post Danmark.

I alt er der seks punkter i vognmændenes klage, hvor de første to handler om overkompensation dels til at støtte afskedigelsen af tjenestemænd og dels til at dække PostNord Danmarks løbende underskud. ITD mener altså, at der er afsat for mange penge til de 1.500 tjenestemænd, der ifølge PostNord selv bliver overflødige, og skal afskediges. Samtidig mener brancheorganisationen, at både den danske og svenske stat har givet ulovlig støtte til såvel den løbende drift som den strategiske udvikling af selskabet.

De yderligere fire punkter i klagen handler om ulovlig støtte af både PostNord og Post Danmark i form af statsgaranti, momsfritagelse, kapitalindskud og krydssubsidiering, hvor penge gives til befordringspligten, men bruges på andre områder.

PostNord Danmark: ”Aftalen er lavet med forbehold”
Hos PostNords danske afdeling mener direktør Peter Kjær Jensen, at ITD ”sparker en åben dør ind” med klagen, skriver Berlingske Business.

”Aftalen mellem den danske og svenske regering er jo lavet med forbehold for, at EU-kommissionen godkender den. De forhandlinger er jo i gang imellem de to ejere og EU, og vi afventer, at de afsluttes”, skriver direktøren i en skriftlig kommentar til Berlingske Business. Han tilføjer:

Læs også: Mulig prisdumping hos Postnord får alarmklokker til at ringe

”Fra vores side håber vi blot, at sagen således bliver behandlet professionelt af de rette myndigheder i stedet for at blive til løse beskyldninger i diverse medier”.

-CHM

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

22.01.2026SCM.dk

Overfladebehandling får eget område på HI Tech & Industry Scandinavia 2027

20.01.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Nullermænd, en af din højteknologiske robots værste fjender

16.01.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Besøg fra Odense Robotics

16.01.2026PALOMAT

Sponseret

Hvordan skal du optimere din virksomhed i 2026?

16.01.2026KUKA Nordic AB

Sponseret

KUKA Nordic skaber ny rolle med fokus på AMR'er – og lancerer endnu en robotplatform

16.01.2026SCM.dk

Cyberkriminelle stjæler cargo uden at løfte hænderne fra tastaturet

14.01.2026SCM.dk

Maersk ansætter SCM-ekspert som ny direktør for Europa-regionen

12.01.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX Solutions Launches Deal Management

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

26.01.2026

Sted

Middelfart

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

26.01.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 Foundation

Lær hvordan direktivets krav implementeres effektivt med afsæt i ledelsesstandarderne ISO 27001 og ISO 22301

Dato

26.01.2026

Sted

København

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Grundlæggende objektorienteret programmering

Vil du opkvalificere dine evner inden for objektorienteret programmering? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at designe objektorienterede programløsninger for din virksomhed.

Dato

26.01.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

27.01.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27005 Diplomkursus - bliv skarp til risikovurdering af informationssikkerhed!

På dette kursus får du hjælp til at lave en risikovurdering med ISO 27005, som er med til at sikre det optimale niveau af foranstaltninger i din organisation i forhold til organisationens informationssikkerhed.

Dato

27.01.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn