Jysk entreprenørfirma får gevinst af containerløsning fra Carl Ras

Øget effektivitet på byggepladsen, større sikkerhed og lavere omkostninger. Det er blot nogle af de goder, som Vognsen & Co. i Århus får ud af en specialindrettet containerløsning fra engrosvirksomheden Carl Ras.

Øget effektivitet på byggepladsen, større sikkerhed og lavere omkostninger. Det er blot nogle af de goder, som Vognsen & Co. i Århus får ud af en specialindrettet containerløsning fra engrosvirksomheden Carl Ras. Foto: Carl Ras.

24.08.2021

SCM.dk

Vognsen & Co. har lige nu 9 stykker 20 fod containere til større byggeprojekter stående på fem byggepladser i Århus og fire byggepladser på Sjælland. Byggeprojekterne strækker sig ofte over længerevarende byggeprocesser. Lige netop derfor er det for Vognsen & Co. helt afgørende at have faste containere stående på byggepladserne til opbevaring af materialer, forbrugsvarer, værktøj og beslag, så de kan holde byggeriet godt i gang, oplyser Carl Ras i en pressemeddelelse.

”Det er blevet en nødvendighed for os at have containere stående ude på byggepladserne. Det giver os en struktur for hver arbejdsgang, at vi har alt vores grej samlet et sted på byggepladsen, så det er tilgængeligt og nemt for os at få fat i hver eneste dag”, fortæller Johan Husum, der er byggeleder hos Vognsen & Co. i Århus.

Containerløsningen medvirker ifølge Johan Husum til at effektivisere arbejdsgangen på byggepladserne, da håndværkerne undgår spildtid i løbet af dagen.

”Vi har begrænset plads til at lade firmabilerne holde inde på byggepladserne, hvor håndværkerne står og arbejder. Så vi løser en masse spildtid ved, at alle materialer og alt værktøj kan opbevares i en container midt inde på pladsen, frem for at de hver gang må ud på en parkeringsplads uden for byggeriet for at finde grejet”, fortæller Johan Husum og tilføjer:

”Uden en containerløsning kan håndværkerne stå og mangle nogle kasser med skruer, så de er nødsaget til at køre flere ture frem og tilbage til den nærmeste butik for at få plads til at grejet i firmabilen. Når det i forvejen er opbevaret fast i containerne, kan de hurtigt køre rundt med det de skal bruge i en trillebør på byggepladsen. Det giver dem værdifuld tidsbesparelse, så de i højere grad kan koncentrere sig om byggeriet og deres kunder”.

Vognsen & Co. har i et år fået leveret skruer, beslag og fugemasse fra Carl Ras til arbejdet på byggepladsen og har i samme omgang fået etableret en containerløsning til opbevaring af alt grejet direkte på byggepladserne. Siden da er sikkerheden på byggepladsen ifølge Johan Husum kun vokset:

”På en byggeplads følger rigtig mange dyre råmaterialer. Derfor er det er en kæmpe fordel for os, at vi kan få det opbevaret i en aflåst og forsvarlig container, så det ikke ligger frit ude på pladsen og forsvinder eller bliver stjålet i løbet af natten”.

Inden Vognsen & Co. investerede i en containerløsning gennem Carl Ras, brugte de egne containere til opbevaring af materialer og værktøj på byggepladserne. En løsning, der ifølge Johan Husum krævede for mange ressourcer for entreprenørfirmaet:

”Vi brugte meget tid på vedligeholdelse, der gav os økonomiske omkostninger. De containere, vi har fået leveret fra Carl Ras, har fra starten været isolererede og aflåste, og de er alle specialindrettede med reoler, lys og elstik. På den måde var alt forarbejdet gjort for os, så vi hurtigere kunne komme i gang med driften af byggeopgaver”, fortæller han.

Carl Ras tilbyder kunder en landsdækkende containerløsning på store byggeprojekter. Engrosvirksomheden har desuden ambitioner om at udvikle på konceptet løbende, så det så vidt muligt imødekommer kundernes behov i markedet:

”Det er vigtigt for os at optimere løbende på vores containerkoncept, så kunderne hurtigt og nemt kan tilgå vores brede sortiment, og så vi sikrer, at de ikke går forgæves hos os,” fortæller Jeppe Hougaard, der er salgschef i Carl Ras med ansvar for kunder i VEST. Vi oplever særligt et stort potentiale på projektmarkedet i Jylland, hvor flere af vores konkurrenter står stærkt. Derfor ønsker vi løbende at skræddersy løsningen, så vi på bedste vis møde dem, hvor de er”, siger Johan Husum.

- PBH

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Effektivitet, komfort og lavere omkostninger: Derfor vælger flere den nye Traigo48 fra Toyota

Slimstock Nordic

Sponseret

An opinion Making Artificial Intelligence (AI) land in supply chain practice

Relateret indhold

02.07.2025SSI Schäfer

Sponseret

Draper Tools maksimerer effektiviteten med en semi-automatiseret lagerløsning

01.07.2025Norris Print-Tech A/S

Sponseret

Honeywell CT32 håndterminal

30.06.2025SSI Schäfer

Sponseret

Nyt logistikcenter indviet i Varberg, Sverige: SSI SCHÄFER leverer fuldautomatisk lager til Apotea

25.06.2025KNAPP A/S

Sponseret

Hurtige trends og hård konkurrence er drivkræfterne bag KICKS lagerautomatisering

20.06.2025SCM.dk

Partnerskab sætter ny standard for forsyningskæder

20.06.2025Axacon A/S

Sponseret

Sådan ser regnestykket ud, når du fortsætter med manuelle lagerprocesser

17.06.2025SCM.dk

Taulov Dry Port nærmer sig fuld kapacitetsudnyttelse

16.06.2025Consafe Logistics

Sponseret

Fremtidens Lagerstyring: Download Rapporten med 5 Nøgletal og Indsigter

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: - Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2025 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på din erhvervede viden og færdigheder.

Dato

18.08.2025

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Sal 1, Göteborg Plads 1, 2150 Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhed (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhedskursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af ledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 22000:2018.

Dato

18.08.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Seminar
ISO 9001 inspirationsseminar

ISO 9001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for formål, baggrund og indhold for ISO 9001 standarden, som er en af de første og mest udbredte standarder og derfor betegnes som ”moderen af alle standarder”.

Dato

21.08.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Seminar
ISO 9001 inspirationsseminar

ISO 9001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for formål, baggrund og indhold for ISO 9001 standarden, som er en af de første og mest udbredte standarder og derfor betegnes som ”moderen af alle standarder”.

Dato

21.08.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Få styr på de nye krav om energiledelse, energi- og klimasyn baseret på BEK 761/2024

Er din virksomhed omfattet af Bekendtgørelsen, skal I sikre, at I opfylder de nye krav. På dette 2,5-times online minikursus, giver vi dig den viden, du har brug for for at leve op til de nye krav.

Dato

21.08.2025

Tid

09:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Auditor – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Auditor med den internationale certificering fra PECB.

Dato

25.08.2025

Sted

Copenhagen