Kæmpe transportcenter melder udsolgt og udvider

Der er godt gang i grundsalget hos Skandinavisk Transport Center ved Køge, der derfor udvider arealet med yderligere 7-800.000 m2. Fuldt udbygget bliver STC Danmarks største transport- og logistikcenter.

De oprindelige 1,7 mio. m2 er udsolgt i STC, så nu udvider man nordpå med yderligere 7-800.000 m2. Grafik: STC.

17.02.2017

SCM.dk

170 ha strækker Skandinavisk Transport Center ved Køge sig nu over, efter at Køge Kommune de seneste fire måneder har solgt næsten 300.000 m2 erhvervsgrunde. Dermed er det oprindelige areal på 1,7 mio. m2 udsolgt, og derfor gør man nu klar til at udvide med yderligere 7-800.000 m2, skriver kommunen på sin hjemmeside.

Med udvidelsen når STC op på omkring 2,5 mio. m2 og bliver dermed Danmarks største transport- og logistiskcenter. Senest har PostNord flyttet sit logistiklager til området, og planlægger nu at lægge endnu mere af koncernen i kommunen. Lidl og Netto er allerede flyttet ind, ligesom medicinalvirksomheden Nomeco er ved at bygge i transportcenteret. I alt rummer STC 30 distributions-, lager-, service- og logistikvirksomheder.

Læs også: Køges havneområde udbygges for en milliard

Ifølge folkene bag, er det benhårdt strategisk arbejde, der har resulteret i en velsmurt transportklynge i Køge, som tiltrækker virksomheder og skaber arbejdspladser. Det ser lyst ud for Køge, mener direktør for Skandinavisk Transport Center, Thomas Elm Kampmann:

”Vi tilbyder virksomhederne moderne faciliteter, plads til at bygge og let adgang til markeder i Danmark, Sverige, Tyskland og resten af Europa. Det er unikt i Danmark. Det har styrket vores position i det danske transport- og logistiksystem, og jeg tror på, at de vigtige markeder i Nordeuropa er indenfor rækkevidde”.

STC er placeret, hvor motorvejene E20, E47 og E55 mødes, og ny-udvidelsen kommer til at ske i et nyt område, umiddelbart i forlængelse af det nuværende STC i nordlig retning.

-AK

Bureau Veritas

Sponseret

Bliv opdateret på ADR/RID 2027, IMDG, IATA samt EU-forordninger på Farligt Gods Seminar 2026

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

25.08.2026SCM.dk

Logistikmilliardær Klaus-Michael Kühne er død

18.08.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Få op til 125.000 kr. i tilskud til test af robotteknologi

SCM.dk

Leverandør satser på ESG – fordi det giver forretningsfordele

SCM.dk

Pirateririsiko ved Somalia er på højeste niveau i ti år

06.08.2026SCM.dk

Hvordan foregår supply chain beslutninger hos jer?

28.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

”Vi har altid gjort det sådan”

14.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Sommer giver pause. Men ikke nødvendigvis fra de gode idéer

07.07.2026Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ny trendrapport: Automatisering, AI og arbejdskraft bliver de største dagsordener i logistikbranchen

07.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Tre myter om AMR og AGV

26.06.2026SCM.dk

Hedebølgen afslører de svage led i virksomhedernes drift

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

31.08.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Kvalitetskultur i ISO 9001:2026

Med inspiration i ISO 10010:2022 og adfærdsdesign

Dato

31.08.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

31.08.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental in English (CQI and IRCA certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Environmental Management Systems in accordance to the ISO 14001:2026 standard.

Dato

31.08.2026

Sted

Kgs Lyngby

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Ledelse med Data – AI strategi og lederskab

Hvordan kan data udnyttes til ledelsesmæssig beslutningstagning? Hvad er forretningsværdien ved at bruge data og intelligent analyse som AI, hvad er udfordringerne, og hvordan kan vi løse dem?

Dato

31.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Netværkssikkerhed

Vil du opkvalificere dine færdigheder inden for netværkskommunikation? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at sikre virksomhedens netværk mod angreb.

Dato

31.08.2026

Tid

13:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup