Kamstrup vælger IFS’s ERP-løsning

Det bliver ERP-løsningen fra svenske IFS, der skal implementeres hos målervirksomheden Kamstrup. Det sker efter en et år lang evalueringsproces af fem leverandører.

Svenske IFS Applications skal stå for implementeringen af det ERP-løsning i hele Kamstrup organisationen, der er ejet af OK. PR-foto..

14.06.2019

SCM.dk

IFS Applications skal levere en managed cloud-løsning, som dækker alle centrale grene i forretningen, herunder supply chain, logistik, planlægning, salg, service, kundestøtte og finans.

”Vi har en 25 år gammel ERP-platform, som vi selv løbende har tilpasset. Den understøtter ikke den fremtid, vi kigger ind i. Vi har bevidst valgt et ERP-system med omfattende out-of-the-box egenskaber, som kan spille op mod vores ekspansionsplaner og skaleres på en helt anden måde end hidtil”, siger Vice President Group IT i Kamstrup, Peter Falden Jensen, og tilføjer:

”Vores forretning ændrer sig hurtigt med stadigt flere globale leverandører og distributører, nye services m.m. Med IFS Applications er vi sikre på at få en platform, som kan hjælpe virksomheden med at vokse”.

Planen er, at den nye ERP-platform skal løfte omsætningen til 10 milliarder kroner på 10 år. Den nuværende omsætning er på 2,4 milliarder kroner.

IFS løb med opgaven foran fire andre leverandører
Til at starte med var fem ERP-leverandører udvalgt til at byde ind på projektet, men det endelige valg faldt på IFS efter et års evalueringsproces.

Det er selve Kamstrupforretningen og ikke IT-afdelingen, der har defineret de 14 testområder, ERP-leverandørerne blev evalueret på. Det er også forretningen, der valgte IFS Applications.

”Vi er glade for det valg i Group IT. Kamstrup har en meget lean produktion med udpræget brug af robotter og en dyb integration til ERP. Vi vil gerne gå endnu dybere med ERP, og her står IFS meget stærkt. Vi er særligt imponerede over produktionslogistikken i systemet, men også på et område som brugervenlighed lagde IFS afstand til konkurrenterne med deres Lobby-interface”, siger Peter Falden Jensen.

Læs også: Dansker får toppost i forretningssystemgigant

Kamstrup er ejet af OK, og har 1.500 medarbejdere i over 20 lande verden over. IFS Applications skal anvendes af 700 medarbejdere på tværs af Kamstrups internationale operationer.

- SDN

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Minirat fra Linde giver ergonomisk ALPI-gevinst

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

03.09.2026SCM.dk

Faglærte skal styrke digital produktion og 3D-print

03.09.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

SPAR Jyderup holder servicen i top med Kvik Kald

SCM.dk

Ledigheden ser ud til at stige svagt

SCM.dk

Life science-eksport når 208 milliarder kroner

01.09.2026Descartes

Sponseret

Descartes opkøber Tai

31.08.2026AGR

Sponseret

Hvordan laver man et forecast for et produkt, der aldrig er blevet solgt?

31.08.2026Descartes

Sponseret

Descartes lancerer AI-baseret IDM til hurtigere told- og transportprocesser

31.08.2026SCM.dk

AI kan gøre manuel lageroptælling overflødig

31.08.2026AGR

Sponseret

Når forsyningskæden bliver digital, ændrer medarbejdernes rolle sig

31.08.2026nShift

Sponseret

Her knækker den digitale forsyningskæde for mange virksomheder

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.09.2026

Sted

On-Demand Webinar

Bureau Veritas
Kursus
FSSC 22000 V7 – Opgraderingsseminar

FSSC 22000 Version 7 introducerer en række ændringer og nye krav, som certificerede virksomheder skal forholde sig til i forbindelse med overgangen fra tidligere versioner.

Dato

08.09.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ADR-IMDG uddannelse om pakning (emballager)

ADR-IMDG Uddannelsen om pakning sætter dig i stand til at emballere, pakke og mærke farligt gods til transport i henhold til ADR-konventionen, IMDG-koden og de nationale bekendtgørelser. Kurset medfører, at du overholder uddannelseskravet i ADR kapitel 1.3 og IMDG kapitel 1.3.

Dato

08.09.2026

Sted

Hvidovre

Bureau Veritas
Kursus
ADR-IMDG uddannelse om læsning (trailer/container)

ADR-IMDG Uddannelsen om læsning sætter dig i stand til at læsse, stuve og fastsurre farligt gods i henhold til ADR-konventionen og IMDG-koden. Kurset medfører, at du overholder uddannelseskravet i ADR kapitel 1.3 og IMDG kapitel 1.3.

Dato

08.09.2026

Sted

Hvidovre

Bureau Veritas
Kursus
ADR-IMDG uddannelse om pakning og læsning

ADR-IMDG Uddannelsen om pakning og læsning medfører, at du overholder uddannelseskravet i ADR kapitel 1.3 og IMDG kapitel 1.3, og kurset sætter dig i stand til at klargøre forsendelser af farligt gods og læsse CTU’ere til transport efter ADR-konventionen, IMDG-koden og de nationale bekendtgørelser.

Dato

08.09.2026

Sted

Hvidovre

Bureau Veritas
Kursus
ADR uddannelse om pakning, læsning og dokumentation

ADR Uddannelsen om pakning, læsning og dokumentation sætter dig i stand til at håndtere, pakke og mærke forsendelser samt kontrollere og udarbejde dokumentation til transport. Kurset medfører, at du overholder uddannelseskravet i ADR kapitel 1.3.

Dato

08.09.2026

Sted

Hvidovre