Kamstrup vælger IFS’s ERP-løsning

Det bliver ERP-løsningen fra svenske IFS, der skal implementeres hos målervirksomheden Kamstrup. Det sker efter en et år lang evalueringsproces af fem leverandører.

Svenske IFS Applications skal stå for implementeringen af det ERP-løsning i hele Kamstrup organisationen, der er ejet af OK. PR-foto..

14.06.2019

SCM.dk

IFS Applications skal levere en managed cloud-løsning, som dækker alle centrale grene i forretningen, herunder supply chain, logistik, planlægning, salg, service, kundestøtte og finans.

”Vi har en 25 år gammel ERP-platform, som vi selv løbende har tilpasset. Den understøtter ikke den fremtid, vi kigger ind i. Vi har bevidst valgt et ERP-system med omfattende out-of-the-box egenskaber, som kan spille op mod vores ekspansionsplaner og skaleres på en helt anden måde end hidtil”, siger Vice President Group IT i Kamstrup, Peter Falden Jensen, og tilføjer:

”Vores forretning ændrer sig hurtigt med stadigt flere globale leverandører og distributører, nye services m.m. Med IFS Applications er vi sikre på at få en platform, som kan hjælpe virksomheden med at vokse”.

Planen er, at den nye ERP-platform skal løfte omsætningen til 10 milliarder kroner på 10 år. Den nuværende omsætning er på 2,4 milliarder kroner.

IFS løb med opgaven foran fire andre leverandører
Til at starte med var fem ERP-leverandører udvalgt til at byde ind på projektet, men det endelige valg faldt på IFS efter et års evalueringsproces.

Det er selve Kamstrupforretningen og ikke IT-afdelingen, der har defineret de 14 testområder, ERP-leverandørerne blev evalueret på. Det er også forretningen, der valgte IFS Applications.

”Vi er glade for det valg i Group IT. Kamstrup har en meget lean produktion med udpræget brug af robotter og en dyb integration til ERP. Vi vil gerne gå endnu dybere med ERP, og her står IFS meget stærkt. Vi er særligt imponerede over produktionslogistikken i systemet, men også på et område som brugervenlighed lagde IFS afstand til konkurrenterne med deres Lobby-interface”, siger Peter Falden Jensen.

Læs også: Dansker får toppost i forretningssystemgigant

Kamstrup er ejet af OK, og har 1.500 medarbejdere i over 20 lande verden over. IFS Applications skal anvendes af 700 medarbejdere på tværs af Kamstrups internationale operationer.

- SDN

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

17.09.2026Dansk Standard

Sponseret

De første standarder for det digitale produktpas er klar

17.09.2026Dansk Standard

Sponseret

Er det digitale produktpas relevant for jer?

SCM.dk

DI: EU-forslag kan gøre offentlige indkøb dyrere

SCM.dk

Sådan kan SMV'er skabe værdi med ESG

14.09.2026Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

11.09.2026Context& A/S

Sponseret

Bedre digitalt samarbejde med dine kunder

11.09.2026SCM.dk

Systematic og Thales vil integrere dansk luftforsvar

10.09.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

ICA Nära Träslövsläge styrker driften af butikken med Delfi ESL

09.09.2026Context& A/S

Sponseret

Se nyhederne i Business Central

07.09.2026SCM.dk

Hver anden virksomhed nedprioriterer AI-træning

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.09.2026

Sted

On-Demand Webinar

Consafe Logistics
Webinar
Lås op for nøglen til smartere lagerautomatisering

Hvordan sikrer brancheledere, at deres automatiseringsprojekter giver ROI fra dag ét?

Dato

10.09.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
FSSC 22000 V7 – Opgraderingsseminar

FSSC 22000 Version 7 introducerer en række ændringer og nye krav, som certificerede virksomheder skal forholde sig til i forbindelse med overgangen fra tidligere versioner.

Dato

21.09.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

21.09.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

21.09.2026

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer - certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer med den internationale personcertificering i informationssikkerhed, PECB ISO/IEC 27001 Lead Implementer.

Dato

21.09.2026

Sted

IDA Conference, København V