Kapitalfond er ny medejer af Logitrans

For første gang i virksomhedens mere end 80 år lange historie har Logitrans A/S i Ribe fået en kapitalfond med ombord. Dansk Ejerkapital har netop investeret i den familieejede virksomhed, og fremtiden byder blandt andet på et ambitiøst robotprojekt.

Frederik E. Aackermann, Gitte Kirkegaard og Dorte Pedersen. Foto: Dansk Ejerkapital..

19.09.2023

SCM.dk

Logitrans har længe hørt til verdens førende udbydere af internt transportmateriel. I dag er mere end 150 medarbejdere beskæftiget i koncernen, som tæller fabrikken i Ribe, fabrikken i Kina og et salgskontor i Chicago. Logitrans udvikler, producerer og sælger mange former for intern transport, som for eksempel palleløftere, højtløftere og stablere, samt en lang række specialprodukter, som er med til at forbedre kundernes ergonomiske arbejdspladsindretning. Virksomheden eksporterer 95 procent.

Virksomheden blev grundlagt 1. maj 1940 af de nuværende ejeres bedsteforældre og har således været i familiens ejerskab i mere end 83 år. Det har derfor også været en meget stor beslutning at få andre med ombord i ejerskabet.

Spørger man Gitte Kirkegaard og Dorte Pedersen, som er de nuværende ejere af Logitrans A/S, hvad bevæggrunden bag beslutningen er, kommer der et meget velovervejet svar:

”Vi har de seneste 2 år været i gang med et meget omfattende udviklingsprojekt, som går ud på, at vi skal udvikle robotter. Det er en stor opgave, som kommer til at kræve mange ressourcer og investeringer og for at sikre bedst mulig succes med det projekt, har vi valgt at få Dansk Ejerkapital med ombord”.

”Med Dansk Ejerkapital får vi en erfaren minoritetsinvestor med. Det betyder at Dorte og jeg tilsammen, fortsat, har kontrollen i vores familievirksomhed, og det har da været en afgørende grund til at valget lige er faldet på dem. Desuden har kemi og fælles visioner for virksomheden spillet en meget vigtig rolle”, siger CEO i Logitrans, Gitte Kirkegaard.

Dansk Ejerkapital har købt 49 procent af selskabet og de resterende 51 procent ejes ligeligt af Dorte og Gitte.

”Jeg har fulgt selskabet i flere år og har lagt mærke til Gitte og Dortes flotte resultater og tilgang til udvikling af såvel kerneforretningen og som på robotområdet. I Dansk Ejerkapital er vi meget glade for at blive del af ejerkredsen, og jeg glæder mig til samarbejdet om den videre udvikling af Logitrans”, siger Partner i Dansk Ejerkapital, Frederik E. Aackermann.

”Vi er en virksomhed som er dybt forankret i lokalsamfundet, og vi har medarbejdere, der har været her længere, end vi selv har, så det med de fælles værdier har været en meget vigtig parameter for os i valget af partner. Desuden har det været vigtigt at få nogen med om bord, som har lyst til at investere sammen med os, så vi sammen kan udvikle virksomheden og, i særdeleshed gennem robotprojektet, have et mål om at vækste virksomheden til et højere niveau end den er på i dag”, siger Gitte Kirkegaard.

Læs også: Skandinavien løftes med køb af transportvirksomhed

Derfor glæder både Dorte og Gitte sig til rejsen sammen med Dansk Ejerkapital og selvfølgelig alle de mere end 150 dygtige medarbejdere.

”Vi er slet ikke i tvivl om, at der er masser af uforløst potentiale for vores produkter, men det kræver mod, ressourcer og investeringer at indfri dem, og det er det, vi nu skal i gang med at gøre sammen”, siger Gitte Kirkegaard.

- PiB

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Efter 20 år med samme truckmærke sender lagerchef stafetten videre hos INOX

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

12.08.2026Consafe Logistics

Sponseret

PostNord TPL reducerede truckkørslen med 28 % ved hjælp af AI

12.08.2026BITO Storage Systems Nordic A/S

Sponseret

De bedste lagre er ikke ubemandede - de har mennesket i fokus

SCM.dk

Lemvigh-Müller sætter fokus på forsyningssikkerhed

SCM.dk

Rekordmange virksomhedshandler trods global usikkerhed

10.08.2026SCM.dk

Carlsberg automatiserer lagerstyring af værnemidler

10.08.2026PALOMAT

Sponseret

USA elsker nordjysk pallestabler

07.08.2026SCM.dk

The Mobile Robot Company vinder international logistikpris

06.08.2026Jungheinrich Danmark A/S

Sponseret

7 ting du skal kontrollere før du køber en brugt truck

04.08.2026PALOMAT

Sponseret

Sådan håndteres 100-vis af paller af 1 person - se hvordan

04.08.2026Swisslog

Sponseret

Swisslog introduces FastMove – a high-performance, scalable next-generation monorail solution for future-ready pallet transport

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 inspirationsseminar

ISO 9001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for formål, baggrund og indhold for ISO 9001 standarden, som er en af de første og mest udbredte standarder og derfor betegnes som ”moderen af alle standarder”.

Dato

20.08.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhed (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhedskursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af ledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 22000:2018.

Dato

24.08.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Auditor – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Auditor med den internationale certificering fra PECB.

Dato

24.08.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
IATA Basic Training

IATA Basic Training sætter dig i stand til at håndtere, pakke og mærke farligt gods forsendelser til flytransport samt at udarbejde og kontrollere Dangerous Goods Declaration. Kurset medfører samtidig, at du overholder uddannelseskravet til en Shipper IATA CBTA 7.1 (tidligere category 1) eller Freight Forwarder IATA CBTA 7.3 (tidligere category 3) som krævet i IATA kapitel 1.5.1.2.

Dato

25.08.2026

Sted

Fredericia

Dansk Standard
Kursus
Bliv intern auditor for informationssikkerhed – ISO/IEC 27001 – 2 dage

På dette kursus lærer du at auditere et ledelsessystem for informationssikkerhed. Du får metoder til at etablere det interne auditprogram samt til at planlægge og udføre de enkelte audits. Kurset tager udgangspunkt i vejledningen ISO/IEC 27007.

Dato

25.08.2026

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

26.08.2026

Sted

Vejle